Opłatek bożonarodzeniowy hajnowskich Sybiraków
- Utworzono: poniedziałek, 17, grudzień 2018 11:18
- Odsłony: 1246
Zgodnie z tradycją w okresie przedświątecznym spotykamy się w swoich organizacjach w większym gronie, by móc wspólnie podsumować mijający rok i złożyć sobie nawzajem świąteczno-noworoczne życzenia. Jest to szczególnie ważny moment dla osób starszych, którzy mają za sobą duży bagaż doświadczeń, przeżyć w tym także tych tragicznych.
Przykładem są osoby zrzeszone w Kole Terenowym Związku Sybiraków w Hajnówce. Lata spędzone na zsyłce odcisnęły swoje piętno na każdym, kto doświadczył bezpośrednio tych ciężkich wydarzeń. Od 1990 roku (momentu rozpoczęcia działalności organizacji na terenie Hajnówki) jego szeregi opuściło na „wieczną wartę” ponad 90 osób. Obecnie do Koła należy 46 członków. Z każdym rokiem jest ich coraz mniej, na spotkaniu opłatkowym czcimy minutą ciszy, modlitwą tych, którzy odeszli.
14 grudnia, w Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie opłatkowe, w którym uczestniczyli Sybiracy na czele z przewodniczącą Związku Ireną Kosterą oraz zaproszeni goście m.in.: przedstawiciele Urzędu Miasta w osobach - Jarosława Grygoruka, Sekretarza Miasta Hajnówka, Walentyny Pietroczuk Przewodniczącej Rady Miasta Hajnówka; Starostwa Powiatowego - Joanny Kojło Wicestarosty Powiatu Hajnowskiego; duchowieństwa – proboszcza Parafii p.w. św.św. Cyryla i Metodego ks. Zygmunta Bronickiego oraz wikariusza z Parafii p.w. św. Podwyższenia Krzyża Świętego.
Spotkanie rozpoczął Marsz Sybiraków:
„Z miast kresowych,
wschodnich osad i wsi,
Z rezydencji, białych dworków i chat
Myśmy wciąż do Niepodległej szli,
Szli z uporem, ponad dwieście lat![…]” (autor Marian Jonkajtys, aktor, reżyser teatralny, poeta; kompozytor Czesław Majewski). W swoich słowach przypomina o wydarzeniach, skutkiem których Polacy byli wywożeni na Syberię. Pieśń ta jest obecnie Hymnem Związku Sybiraków, którego działalność została reaktywowana od 1989 roku. Poruszył on serca wszystkich zgromadzonych, nie obyło się bez leż wzruszenia. Pani Irena Kostera podsumowała ostatni rok działalności organizacji, a także przywołała losy hajnowskich Sybiraków. Wspomniała o miejscach pamięci o nich na terenie Hajnówki i powiatu hajnowskiego (m.in. tablica pamiątkowa w Kościele św. św. Cyryla i Metodego, kapliczka w Dąbrowie Budnickiej we wsi Budy, autorstwa lokalnych artystów, w tym także Wiktora Kabaca, także obecnego tego dnia na „opłatku”). Po wspólnej modlitwie nastąpiło dzielenie się opłatkiem – życzenia płynące ze szczerego serca, z których najważniejsze dotyczyły zdrowia i spotkania w przyszłym roku.
Pamiętajmy o zesłańcach Sybiru z naszego regionu. Ważne, aby wydarzenia te i ludzie, których one dotknęły pozostały żywe w kolejnych pokoleniach. Pozwoli to na oddanie wielkiego szacunku i czci osobom, będącym częścią naszej historii.
Emilia Korolczuk