Podlascy Terytorialsi wraz ze współmieszkańcami całego województwa świętowali obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

04l

Podlascy Terytorialsi wraz ze współmieszkańcami całego województwa świętowali obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

11 batalion lekkiej piechoty

W Białymstoku odbyły się Wojewódzkie Obchody 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej otrzymali akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe oraz medale resortowe. Terytorialsi wystawili poczet ze sztandarem Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Białystok, pododdział honorowy oraz wartę przy pomniku Józefa Piłsudskiego.

W przededniu Święta Niepodległości żołnierze 1PBOT zaangażowali się w „Piknik Militarny” - ogólnopolską akcję Ministerstwa Obrony Narodowej. Mieszkańcy, oprócz możliwości zapoznania się ze sprzętem i uzbrojeniem lekkiej piechoty, mogli m.in. wykonać analizę składu masy ciała. Jest to metoda stosowane w procesie podnoszenia sprawności fizycznej żołnierzy OT.

12 batalion lekkiej piechoty

Terytorialsi z Suwalszczyzny, zanim rozpoczęli świętowanie, zadbali o pamięć o tych, dzięki którym dzisiaj możemy cieszyć się wolnością. Żołnierze złożyli wiązanki przy pomniku Ofiar Obławy Augustowskiej w Gibach oraz w miejscu straceń Polaków w Berżnikach. Następnie uczestniczyli m.in. w pikniku wojskowym w Suwałkach oraz wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych.

13 batalion lekkiej piechoty

Stu Terytorialsów, symbolicznie nawiązując do rocznicy odzyskania niepodległości, oddało honorowo krew. Ponadto żołnierze 13blp wystawili dwa pododdziały honorowe oraz posterunki m.in. w Drozdowie, Piątnicy i Łomży. Terytorialsi oddali również hołd bohaterom, którzy spoczywają na Starym Cmentarzu w Łomży.

14 batalion lekkiej piechoty

Terytorialsi z południowej części województwa zaangażowali się w obchody organizowane we wszystkich miastach powiatowych swojego rejonu odpowiedzialności: w Bielsku Podlaskim, Hajnówce, Siemiatyczach oraz Wysokiem Mazowieckiem. Żołnierze wystawili posterunki honorowe, poczty flagowe oraz złożyli znicze i wiązanki w miejscach pamięci. W ramach obchodów w Bielsku Podlaskim przygotowali atrakcję dla najmłodszych - „Taktyczny tor przeszkód młodego Terytorialsa”.

***

Miłość do Ojczyzny i patriotyzm można pokazywać na wiele sposobów. Jednym z nich jest wstąpienie w szeregi 1 Podlaskiej Brygady OT. Ostatnie w tym roku szkolenie kandydatów do służby rozpocznie się 24 listopada. Kolejne szkolenie podstawowe zaplanowane jest podczas ferii zimowych w województwie podlaskim (19 stycznia – 3 lutego).

por. Łukasz WILCZEWSKI

Oficer Prasowy

1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej
im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław”


Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.