Wydłużenie niektórych relacji i dodanie nowych pociągów - Zarząd Województwa Podlaskiego podpisał aneks do umowy z Przewozami Regionalnymi

18.10.17 przewozy

Szczegóły umowy przedstawili na dzisiejszej konferencji prasowej marszałek Jerzy Leszczyński, dyrektor Podlaskiego Oddziału Przewozów Regionalnych w Białymstoku Janina Wilczewska i dyrektor Departamentu Infrastruktury i Transportu UMWP Leszek Lulewicz. Na konferencji obecni byli również zadowoleni z takiej umowy radny Sejmiku Województwa Podlaskiego Karol Pilecki, Nadzieja Sulima ze Stowarzyszenia „Przyjazny Transport” Czeremcha oraz Marcin Wróbel z Podlaskiego Centrum Kolejowego.

- Kontynuujemy prace podjęte już dwa lata temu o zwiększeniu przewozów kolejowych w województwie, dokładamy nowe połączenia. Zauważyliśmy, że w ostatnim roku ilość pasażerów zwiększyła się o 13 proc. Oczywiście kosztuje nas to dodatkowe środki, ale w porównaniu do ilości pasażerów jest to kwota skromna – powiedział na wstępie marszałek Jerzy Leszczyński.

Zarząd podpisał z Przewozami Regionalnymi aneks do umowy, na podstawie którego samorząd województwa na realizację przewozów kolejowych przeznaczy w 2019 r. kwotę ponad 25 mln zł. co pozwoli wykonać 1 696 349,042 pockm i uruchomić średnio w dobie 69 pociągów regionalnych – jest to największe zamówienie eksploatacyjne ostatnich lat.

A to oznacza np. wydłużenie niektórych relacji, czy też dodanie nowych pociągów:

-  na odcinku Białystok – Szepietowo - pociąg, który od dwóch lat jeździł w relacji Białystok – Łapy od stycznia pojedzie w relacji Białystok – Szepietowo;

-  rozszerzone zostały terminy kursowania pociągów na trasach Białystok – Suwałki, Białystok – Kuźnica Białostocka, Hajnówka – Siedlce i Białystok – Czeremcha.

- na wyremontowanej linii nr 32 pojedzie dodatkowa para pociągów (Białystok – Czeremcha).

- wydłużona zostanie również relacja pociągu kursującego do Grajewa.

- Utrzymujemy też połączenie Białystok – Kowno, które szczególnie na trasie do Suwałk w weekendy cieszyło się popularnością, również połączenie Białystok - Waliły w okresie letnim, a w przyszłości linia kolejowa Bielsk Podlaski – Hajnówka – uzupełnił marszałek Leszczyński.

- To pieniądze przekładają się na wzrost o ponad 160 tysięcy pociągokilometrów, a jako przewoźnik jesteśmy przygotowani do realizacji aneksu w następnym roku i mamy nadzieję, że w następnych latach będą przewozy rosły w naszym województwie – dodała dyrektor Janina Wilczewska.

Karol Pilecki dwa lata temu współpracował z organizacjami przy zmianach rozkładu jazdy pociągów. I podkreślił czynnik udziału organizacji społecznych w przygotowaniu nowych rozwiązań.

- Zwiększyliśmy budżet o jedną dziesiątą, czyli o 2 mln zł, a udało się zwiększyć liczbę przejazdów o prawie o połowę, więc analizy przeprowadzone przez stowarzyszenie przyczyniły się do wzrostu przejazdów, zauważamy też w badaniach, że im więcej przejazdów i pociągokilometrów, tym więcej pasażerów, tym więcej ludzi z tego korzysta – powiedział Karol Pilecki – Jeżeli uda nam się stopniowo zwiększać ilość przejazdów, to będzie to dobry prognostyk do wprowadzenia biletu aglomeracyjnego.  

Zadowolenia nie kryli przedstawiciele stowarzyszeń.

- Dziękujemy Zarządowi, że dostrzegł potrzebę mieszkańców, uwzględnił nasze prośby i uwagi – powiedziała Nadzieja Sulima.

- Po wielu latach ciężkiej pracy doszliśmy do takiego stanu, jaki mamy teraz. Kiedy trzeba protestujemy, a kiedy trzeba chwalimy. Dziś musimy pochwalić - obecna kadencja samorządu województwa może przejść do historii jako ta, która odbiła kolej od dna – dodał Marcin Wróbel.

Połączenia dodatkowe

Zarząd Województwa Podlaskiego w roku 2019 zamierza kontynuować przewozy do Kowna. Oferta zakłada uruchomienie dwóch par pociągów w relacji Białystok – Kowno oraz Kowno – Białystok w soboty i niedziele i po jednym kursie z Białegostoku do Kowna w piątki a także w poniedziałki z Kowna do Białegostoku. Na realizację tych przewozów samorząd zamierza przeznaczyć kwotę 1 402 810,76 zł.

W sezonie letnim w 2019 roku pojadą również weekendowe pociągi do Walił. Oferta zakłada -podobnie, jak w bieżącym roku - kursowanie dwóch par pociągów, jedna para rano, druga po południu. Na realizację samorząd województwa zamierza przeznaczyć kwotę 149 658,21 zł.

Po zakończeniu remontu przez PKP PLK i oddaniu do użytku linii kolejowej nr 52 Hajnówka – Bielsk Podlaski samorząd zamierza również na tym odcinku uruchomić połączenia kolejowe.

- Oprócz wygodnych siedzeń przejazdy, muszą być komfortowe dla pasażera także pod względem Internetu – dyrektor Leszek Lulewicz uzupełnił informację o remonty i doposażenie pociągów.

Do obsługi połączeń samorząd województwa bezpłatnie użycza Spółce Przewozy Regionalne 17 pojazdów, które obsługują pociągi regionalne kursujące na wszystkich liniach kolejowych w naszym województwie.

W 2018 roku w trzech pojazdach elektrycznych zostały zamontowane biletomaty, Wi-fi, system zliczania pasażerów. Wi-fi zostało zamontowane też w trzech pojazdach spalinowych. Na przełomie 2018 r. i 2019 r. w ramach przeglądów okresowych kolejne cztery pojazdy, tym razem spalinowe zostaną doposażone również w te same urządzenia.

W 2018 r na przeglądy i doposażenie pojazdów województwo wydało już 7,6 mln, zaplanowane jest jeszcze wydanie 13,5 mln zł do końca roku. W przyszłym 2019 roku zgodnie ze zgłoszonym przez przewoźnika zapotrzebowaniem wydane zostanie ok. 11, 5 mln zł.

(at)

źródło: http://www.wrotapodlasia.pl

Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.