Prawosławna Wielkanoc
- Utworzono: piątek, 10, maj 2013 08:03
- Odsłony: 4327
Wielkanoc, Pascha jest najstarszym i najważniejszym świętem chrześcijańskim upamiętniającym zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Przez 40 dni wierni przygotowywali się duchowo i cieleśnie. Przez ten czas obowiązywał ścisły post. Bez właściwego przygotowania, bez duchowej wędrówki, żaden człowiek w pełni nie może rozkoszować się radością Paschy.
Nabożeństwa wielkopostne mają pobudzać wiernych do skruchy i postu. Są mniej uroczyste, kapłani oraz całe wnętrze cerkwi zmieniają szaty na ciemne. Oświetlenie cerkwi jest słabsze, rzadziej i przeciągłej rozlegają się dzwony, a większość modlitw i hymnów jest czytana. Wierni częściej też klęczą i czynią pokłony. Częściej niż zwykle czyta się psalmy sprzyjające modlitwie i żalowi za grzechy. Przytacza się słowa proroka Izajasza piętnujące grzeszników, teksty z księgi Rodzaju, w której mowa jest o upadku pierwszych ludzi i Bożym miłosierdziu wobec skruszonych grzeszników. Wszystkie nabożeństwa wielkopostne zawierają modlitwę św. Efrema Syryjczyka z prośbą o odjęcie naszych przywar lenistwa, rozpaczy, pychy i gadulstwa i darowanie mądrości, pokory, cierpliwości i miłości.
W sobotę, przed północą w świątyniach odbyło się Wielikoje Powieczerije - Połunosznica, o północy procesja Krestnyj Chod, Utrenia Paschalna i Św. Liturgia Jana Złotoustego.
W niedzielę, po Utreni i Paschalnych Godzinach wszyscy zasiedli do wspólnego Śniadania Wielkanocnego, składającego się z pokarmów poświęconych w Wielką Sobotę – jaj, chleba, wędliny i paschy.
Emilia Rynkowska