Obchody prawosławnego Wielkiego Tygodnia

02

2 maja 2013 r. prawosławni obchodzą uroczystość Wielkiego Czwartku. W niektórych świątyniach podczas uroczystości biskupi dokonują obrzędu umycia nóg dwunastu kapłanom, na pamiątkę ewangelicznego wydarzenia, kiedy to Jezus umył nogi swoim uczniom.

O godzinie 17.00 w hajnowskich cerkwiach rozpoczeło się czytanie 12 fragmentów Ewangelii o Mękach Pańskich. Wierni uczestniczyli w nabożeństwach pasyjnych, podczas których - trzymając w rękach zapalone świece - wysłuchali dwunastu fragmentów Ewangelii poświęconych Męce Pańskiej.

Światło wierni zabiorą do domów, gdzie dymem będą symbolicznie znaczyć ich progi i obchodzić wszystkie pomieszczenia, by uczynić tam znak krzyża. Świece te używane są później podczas wszystkich uroczystych modlitw.

Przez cały Wielki Tydzień w wielu prawosławnych rodzinach zachowywany jest ścisły post. W niektórych, w czwartek, piątek i sobotę ogranicza się gotowanie potraw, a podstawą jadłospisu są chleb, woda (kompot) oraz warzywa i owoce.

Według tradycji, czwartek jest u prawosławnych pierwszym dniem Wielkiego Tygodnia, podczas którego nie powinno się już wykonywać żadnych poważnych prac. Nazywany jest też "czystym", bo tradycyjnie zaczynał się kąpielą, najlepiej w wodzie przyniesionej o poranku z rzeki lub strumienia.

W Wielki Piątek wierni wspominają mękę i śmierć Chrystusa. W ten dzień odprawiane jest nabożeństwo symbolizujące złożenie do grobu Chrystusa. Najpierw symboliczny grób ustawiany jest na środku świątyni, a pod koniec nabożeństwa duchowni wynoszą płaszczenicę - całun z wizerunkiem złożonego do grobu Chrystusa. Prawosławny Wielki Piątek to dzień surowego postu. Wielu wiernych tego dnia nie bierze żadnego pokarmu do ust.

Emilia Rynkowska


Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.