Szkolenie w Klubie DĄB
- Utworzono: środa, 29, listopad 2017 12:30
- Odsłony: 1952
Hajnowskie Stowarzyszenie Abstynentów i Rodzin w Hajnówce i Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Hajnówce byli organizatorami szkolenia prowadzonego przez Annę i Piotra Bakułów.
Anna Bakuła jest psychologiem, specjalistą psychoterapii uzależnień z certyfikatem PARPA. Jest autorką programu Studium Terapii Uzależnień w Broku, wykładowcą STU, doradcą Dyrektora PARPA do spraw lecznictwa odwykowego, kierownikiem Poradni Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia, psychologiem w PZP. W ramach prac Zespołu Ekspertów PARPA zajmowała się standardami leczenia dzieci, młodzieży i młodych dorosłych. Jest wieloletnim biegłym sądowym z zakresu psychologii, biegłym z zakresu orzekania w przedmiocie uzależnienia od alkoholu, mediatorem sądowym. Od wielu lat zajmuje się pomaganiem ofiarom przemocy i przestępstw.
Piotr Bakuła jest specjalistą psychoterapii uzależnień z certyfikatem PARPA, kierownikiem Poradni Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia dla Dorosłych, kierownikiem Poradni Leczenia Uzależnień dla Dzieci i Młodzieży. Jest superwizorem pracy terapeutycznej i pedagogicznej Ośrodków Szkolno-Wychowawczych, wykładowcą Studium Terapii Uzależnień. Jest autorem
i współautorem programów terapeutycznych i profilaktycznych. W ramach prac Zespołu Ekspertów PARPA zajmował się standardami leczenia dzieci, młodzieży i młodych dorosłych. Jest biegłym sądowym i policyjnym w zakresie substancji psychoaktywnych. Zajmuje się również problematyką dialogu międzykulturowego, tolerancji i przeciwdziałania wykluczeniom.
To już kolejny raz wspólnie organizujemy tego typu szkolenie, a z Anią i Piotrem – po raz drugi. Szkolenie odbywało się 18 i 19 listopada 2017r. Były to dni wolne od pracy (sobota i niedziela), a mimo to frekwencja dopisała. Niemal wszystkie osoby, które zgłosiły swój akces w szkoleniu, były na nim obecne; tylko jedna osoba – z przyczyn służbowych – na nie nie dotarła.
Były to warsztaty z zakresu działań interdyscyplinarnych w obszarze przeciwdziałania niedostosowaniu społecznemu. Pracowaliśmy nad niedostosowaniem społecznym i wykluczeniem społecznym oraz nad czynnikami tego wykluczenia. Następnie podjęliśmy trud opracowania zasobów tj. wszystkich instytucji i osób, które pracują w zakresie przeciwdziałania niedostosowaniu i wykluczeniu społecznemu oraz nad przyjrzeniem się brakom w tym zakresie w naszej gminie. Wiele jest instytucji, które pracują w tym obszarze. To, co może niepokoić, a co wynikało z pracy grup, to mała wiedza o sobie nawzajem, jak też wynikający z tego faktu brak ścisłej współpracy, jak też o tym, czym i kto może się zajmować, na kogo może liczyć osoba potrzebująca wsparcia i pomocy, jak też gdzie ma szukać informacji na ten temat. Nad tą problematyką pracowaliśmy w sobotę.
Drugi dzień szkolenia miał być poświęcony profilaktyce uzależnień (alkohol i inne substancje psychoaktywne), jednak już w sobotę uczestnicy warsztatów zgłosili chęć pracy także w zakresie dialogu motywującego. Dialog Motywujący jest metodą rozmowy służącą do wydobywania z rozmówcy jego wewnętrznej motywacji do wprowadzenia zmian w życiu. Opiera się na empatycznym rozumieniu perspektywy rozmówcy, szanowaniu i wzmacnianiu poczucia autonomii, wydobywaniu argumentów za wprowadzeniem zmiany od samego klienta. Jest to świetna metoda pracy z klientem, niezwykle przydatna dla wszystkich uczestników szkolenia.
Właśnie w tych obu obszarach pracowaliśmy w niedzielę.
Jesteśmy przekonani, że każdy z uczestników szkolenia wiele skorzystał dla siebie osobiście, ale też dla swojej pracy zawodowej, doskonalenia swego warsztatu pracy, a więc dla dobra naszej lokalnej społeczności.
Dowodem na to są informacje zwrotne, których udzielali uczestnicy warsztatów na koniec szkolenia ale też zgłoszenie akcesu uczestnictwa w innych tego typu szkoleniach. Byli też chętni na wyjazd do Broku na kilkudniowe szkolenie i warsztaty.
Atmosfera podczas naszych dwudniowych warsztatów była wspaniała. Nawiązały się (jak to zwykle bywa) nowe znajomości, deklaracje współpracy i częstszych kontaktów, co napawa nadzieją na coraz lepszą współpracę między instytucjami pomocowymi.
Ala – członkini naszego Stowarzyszenia – upiekła dwa przepyszne ciasta, które wszystkim smakowały, była „kawa czy herbata" do wyboru, co ułatwiało nawiązywanie kontaktów między uczestnikami.
Dziękujemy UM i MKRPA za wsparcie finansowe warsztatów, no i prosimy o więcej.
Andrzej Szerenos