„Przystanek Historia” – Hajnówka
- Utworzono: czwartek, 05, październik 2017 08:37
- Odsłony: 1546
„Przystanek Historia” to spotkanie, które odbyło się 21 września 2017 r. w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Tadeusza Rakowieckiego w Hajnówce, a jego pomysłodawcą jest białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Po powitaniu gości i licznie zgromadzonej publiczności, pani dyrektor Miejskiej Biblioteki Alla Gryc przeczytała wspomnienia prof. Jerzego Olszewskiego „Dzieje jednej płyty”, którego pełną treść zamieszczamy pod linkiem: http://biblioteka.hajnowka.pl/event/587.
Dyrektor Oddziału IPN w Białymstoku - dr hab. Piotr Kardela, szeroko zaprezentował działalność Instytutu i przedstawił ofertę edukacyjną skierowaną do odbiorców różnych grup wiekowych. Z wdzięcznością przyjęliśmy wydawnictwa IPN przywiezione w darze dla czytelników Biblioteki.
Prelekcję na temat okupacji niemieckiej w Hajnówce i okolicach przygotowała Marta Chmielińska-Jamroz – hajnowianka - pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Białymstoku. Pani Chmielińska – Jamroz przedstawiła licznie obecnym na spotkaniu hajnowianom najważniejsze fakty z okresu okupacji niemieckiej w Hajnówce . Pierwszym poruszonym tematem była sprawa pomordowanych na żwirowni 142 hajnowian, wśród których zginął m.in. doktor Kazimierz Ptaszyński wraz z rodziną. Kolejnym wspominanym tematem była egzekucja hajnowskich Żydów i dramatyczny los nauczycieli wywiezionych do obozu koncentracyjnego za tajne nauczanie.
Dyrektor Biblioteki wspomniała o innej zbiorowej egzekucji hajnowian. Zabrani z siedziby gestapo i przewiezieni na teren dzisiejszego cmentarza prawosławnego niewinni ludzie, zostali wpędzeni do znajdującej się tam piwnicy. Uśmierciły ich wrzucone do środka granaty. 17 września tego roku wyświęcono pamiątkowe tablice z nazwiskami ofiar tego tragicznego mordu.
„Przystanek Historia” w Hajnówce był doskonałą okazją do wymiany jakże dramatycznych i smutnych wspomnień z tamtego okresu, które zachowały się w pamięci wielu mieszkańców.
Marzena Niewiadomska