XI Jarmark Żubra – „Rozsmakuj się w hajnowskim miodzie” 16 lipca 2017r.

DSC 1408

         Tegoroczny Jarmark Żubra niewątpliwie można zaliczyć do udanych. Dopisała pogoda, ilość wystawców oraz odwiedzających stoiska, wśród których byli miejscowi, jak również turyści. Cieszy nas to bardzo, gdyż jest to dowodem na utrzymujące się duże zainteresowanie tym markowym dla naszego regionu wydarzeniem. W przeciągu jednego dnia, w jednym miejscu zgromadził się przekrój dziedzictwa kulturowego Podlasia – rękodzieło ludowe, rzemiosło, sztuka ludowa i kuchnia regionalna.

Wśród nich byli także reprezentanci innych województw oraz goście zagraniczni (Białoruś, Ukraina, Litwa). Spacerując alejkami Parku Miejskiego można było napotkać elementy charakterystycznej dla naszego terenu wielokulturowości (przenikanie się kultury białoruskiej, ukraińskiej, wciąż żywa wiejska kultura ludowa oraz duchowość związana choćby z kulturą sakralną). To ona w połączeniu z walorami przyrodniczymi kształtuje jego osobowość.
      Uwagę nie jednego przyciągały liczne stoiska prezentujące wyroby z drewna (drewniane zabawki, ręcznie strugane kuchenne akcesoria tj. łyżki, deski do krojenia), czy wikliny, słomy (m.in. Piotr Leoniuk z Rutki, Mikołaj Pietruczuk). Ciekawość wzbudzała możliwość poznania od strony praktycznej sztuki garncarskiej – prezentacja wytwarzania glinianych naczyń na tradycyjnym kole garncarskim. W tym aspekcie nie mogło zabraknąć naszego lokalnego wytwórcy z Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa, Stanisława Mierzwińskiego, i jego mini-kuźni, w której ciekawscy mogli wykuć własną podkowę, metodą stosowaną przed laty. Dla miłośniczek robótek ręcznych obowiązkowym punktem przystankowym były ekspozycje robótek szydełkowych, ręcznie dzierganych serwetek, obrusów, a nawet różnokolorowych maskotek. Malarstwo sztalugowe reprezentowała silna grupa z powiatu hajnowskiego – Mikołaj Janowski z pięknymi obrazami olejnymi, Wiesław Kozioł czy Jerzy Żukowski.
     Bez wątpienia w tej edycji Jarmarku królowały smaki, na czele ze słodkim miodowym aromatem. Miód, jego pochodne stanowiły temat przewodni imprezy. Smakosze mogli osłodzić swe podniebienie różnymi odmianami tego produktu: wielokwiatowy, rzepakowy, lipowy, gryczany. Każdy z nich ma swój cykl wytwarzania, odmienną nutkę smakową. Zdaniem pszczelarzy, obecny rok nie należy do udanych. Słabe zbiory miodu powodują częste deszcze, prowadzące do pozbawiania pszczół pożywienia (pyłki, nektar), w konsekwencji czego żywią się one swoimi produktami. Nasz region reprezentował m.in. Anatol Filipczuk z flagowym Lipcem Białowieskim, Aleksy Grycuk, Jan Nesteruk czy Dawid Olesiuk z Miodosytni Podlaskiej wraz ze swoimi produktami, w tym alkoholowymi fantazjami przygotowywanymi na miodzie. Tego dnia na szczycie tej słodkiej piramidy stał jednak Hajnowski Marcinek – wyrób wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych. Metaforycznie rzecz ujmując, jest on dziełem Ziemi Hajnowskiej, tu narodziła się jego tradycyjna receptura. Bardzo byśmy chcieli, aby tutaj nadal trwała i była kontynuowana. Strefa Hajnowskiego Marcinka stanowi jedno z narzędzi promocyjno-komunikacyjnych, mających na celu uświadomienie społeczności lokalnej, jak osobom z zewnątrz markowego wymiaru tego ciasta (markowego, bo produkowanego w oparciu o naturalne, regionalne produkty oraz lokalnych producentów). Na wzór roku ubiegłego, warsztaty poprowadziła pani Joanna Bińczycka z Pracowni Tortów „Cukrowe Fantazje” w Hajnówce. Cieszyły się one ogromnym zainteresowaniem osób w każdym wieku. Pod warsztat poddano wałkowanie placków, ich dekorację. Prowadząca udzielała także cennych rad dotyczących kolejnych etapów tworzenia Marcinka. Strefa miała także swojego gościa specjalnego. Katarzyna Panfiluk, kojarzona przez wielu z programu kulinarnego TVP 2 „Bake Off – Ale ciacho”, prowadząca kwaterę agroturystyczną „Dom na Starym Gościńcu TISZYNA” w Rutce (Gm. Dubicze Cerkiewne),  przeprowadziła pokaz wykonania ciasta (od ubijania śmietany poprzez przełożenie placków, aż po dekorację), angażując w to publiczność. W swoich wypowiedziach podkreśla, iż „Marcinek powstaje z duszy i posiada duszę”. Szczęśliwcy w „marcinkowym namiocie” mogli skosztować tego specjału, przygotowanego specjalnie na tę okazję przez Joannę Bińczycką i Katarzynę Panfiluk. Natomiast ci, którzy chcieli spóbować jego smaku mogli zakupić go na stoisku PSS "Społem" w Hajnówce. Firma jest jednym z największych producentów regionalnego pieczywa, wytwarzającym swoje produkty według tradycyjnych receptur.
        Pośród stoisk można było natknąć się na słodką perełkę z naszego regionu – rękodzieło w karmelu w wykonaniu Sylwii Pilucik z Lipin.  Prócz głównych smakowych atrakcji stoiska kusiły serami, w tym certyfikowanymi Serami Korycińskimi. Zapachem przyciągały swojskie wędliny, chleby, bułki, produkowane według tradycyjnych receptur.
Część wystawienniczą wzbogacał akcent muzyczny – występy zespołów ludowych z regionu oraz Białorusi. Znaczną grupę publiczności w sentymentalną podróż do lat młodości zabrał koncert Janusza Laskowskiego. „Świat nie wierzy łzom”, „Beata z Albatrosa”, „Żółty liść”, i jak na jarmark przystało nie mogło zabraknąć „Kolorowych jarmarków’. Wieczór zakończył akcent cygański w wykonaniu Eleny Rutkowskiej. Całości przedsięwzięcia towarzyszyły władze miasta Hajnówka - Jerzy Sirak Burmistrz Miasta wraz z Andrzejem Skiepko zastępcą burmistrza oraz zaproszeni goście. Wielkie podziękowania od organizatorów kierujemy w stronę Dariusza Skibińskiego, który w profesjonalny, interesujący konferansjerski sposób przeprowadził zgromadzonych w Parku Miejskim przez całość jarmarku.
    Jarmark Żubra jest festiwalem dla zmysłów. Zgodzi się z tym, każdy kto odwiedził Hajnówkę tego dnia. Z wizerunkowego punktu widzenia natomiast stwarza okazję do promocji lokalnego bogactwa kulturalnego, jakie znamy, ale także wydobycia na światło dzienne ukrytych skarbów, kryjących się dotąd w domowym zaciszu. Wydarzenie to niewątpliwie zasługuje na miano Marki Miasta Hajnówka.


Pełna lista wystawców, biorących udział w XI Jarmarku Żubra – „Rozsmakuj się w hajnowskim miodzie”

Emilia Korolczuk

Fot. Emilia Korolczuk, PSS "Społem" w Hajnówce

Wydarzenie odbyło się pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego
Patronat Medialny: Polskie Radio Białystok, TVP 3 Białystok, TV Podlasie, TVK Hajnówka, Wieści Podlaskie

SPONSORZY XI Jarmarku Żubra - "Rozsmakuj się w hajnowskim miodzie":

1. PRZEDSIĘBIORSTWO USŁUG KOMUNALNYCH  HAJNÓWKA
2.PRZEDSIĘBIORSTWO WODOCIĄGÓW I KANALIZACJI  HAJNÓWKA
3.,,OPAL’’ OLEJ OPAŁOWY EKOTERM PLUS
4.PRZEDSIĘBIORSTWO ENERGETYKI CIEPLNEJ – HAJNÓWKA
5.PAR-BUD - ROBERT BERK
6.DUO-MED - Zabiegi chirurgiczne, stomatologia
7.EUROBANK
8.ZAKŁAD DRZEWNY „ANDREWPOL”
9.MARKET ,,MRÓWKA’’  HAJNÓWKA
10.BIURO UBEZPIECZEŃ i OBROTU NIERUCHOMOŚCIAMI - BOROWIK
11.PSS SPOŁEM HAJNÓWKA
12.BANK SPÓŁDZIELCZY W BIELSKU PODLASKIM
13.RUNO HAJNÓWKA
14.TELEWIZJA KABLOWA  HAJNÓWKA
15.GARNIEC PODLASKI CATERING
16.KANCELARIA NOTARIALNA MAREK WASILUK
17.STAROSTWO POWIATOWE HAJNÓWKA

Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.