Zakończył się Jubileuszowy 35. Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej

46

Śpiewam Bogu memu, dopóki jestem nie ma końca” - psałterz

Podsumowanie tegorocznej edycji odbyło się w sobotę 14 maja w Soborze Świętej Trójcy w Hajnówce.

Zebraną publiczność oraz dostojnych gości powitał Włodzimierz Pietroczuk, wiceprzewodniczący Społecznego Komitetu Organizacyjnego Festiwalu. - Witam licznie zgromadzonych duchownych wszystkich wyznań. Jest z nami Jego Ekscelencja Jerzy Biskup Siemiatycki, Prawosławny Ordynariusz Wojska Polskiego oraz ks. Dziekan Hajnowski – Zbigniew Niemyjski. Jak co roku, od wielu lat jest z nami Premier Włodzimierz Cimoszewicz. Cieszymy się z obecności naszych parlamentarzystów Roberta Tyszkiewicza i Tomasza Cimoszewicza. Witamy przedstawicieli korpusu dyplomatycznego – Ambasadora Republiki Białoruś - Aleksandra Awierianowa z małżonką i Konsula Generalnego Republiki Białoruś Ałłę Fedorovą. Serdecznie witam Wojewodę Podlaskiego Pana Bohdana Paszkowskiego. W imieniu Marszałka Województwa Podlaskiego są z nami dyrektorzy Departamentu Edyta Filipowicz i Anatol Wap. Dziękujemy Zarządowi Wojewódzkiemu za wsparcie festiwalu, a marszałkowi za patronat. Witam kolegów radnych Sejmiku Województwa Podlaskiego Henryka Łukaszewicza i Mikołaja Janowskiego. Co roku goszczą na naszym festiwalu przedstawiciele samorządów współpracujących z miastem i powiatem Hajnówka. Dziś witamy delegacje rejonu Świsłocz i Prużany na Białorusi, samorządowców z Krasławy i Dagdy na Łotwie praz przedstawicieli konwentów starostów z województwa podlaskiego i mazowieckiego. Są z nami przedstawiciele instytucji, organizacji i firm od lat sympatyzujący z hajnowskim festiwalem. Witamy prof. Lecha Dzienisa – rektora Politechniki Białostockiej, rektora Michała Lisowskiego, płk Mirosława Doroszkiewicza – zastępcę Komendanta Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej. Jest z nami brać kolejarska z dyrektorem Instytucji Kolejowej Andrzejem Messelem, który od lat jest gościem naszego festiwalu. Cieszymy się z obecności przedstawicieli Komitetu Honorowego Festiwalu z Andrzejem Szumowskim – przyjacielem i sponsorem naszego festiwalu. Na uroczystości obecny był również dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku - Andrzej Gołębiewski. Podczas przemowy Włodzimierz Pietroczuk skierował swoje podziękowania do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za hojną dotację na rzecz festiwalu. Podziękował również mediom za promocję i bezpośrednie relacjonowanie wydarzeń festiwalowych.

Również goście podziękowali organizatorom za zaproszenie.

- Festiwal ma swoją historię, ma swój wymiar muzyczny, sakralny...– rozpoczął Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski. - Dziękuję za zaproszenie, gratuluję nagrodzonym i wyróżnionym oraz życzę wszystkim udanego koncertu galowego, który będzie nas tutaj wzruszał i oddawał wymiar wyższy naszego życia poprzez muzykę sakralną.

- Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturowych w naszym regionie – podkreślił Dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego. Anatol Wappa i Dyrektor Elżbieta Filipowicz wręczyli organizatorom (mitratowi Michałowi Niegierewiczowi i Anatolowi Ochryciukowi – Prezesowi Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Cerkiewnej) pamiątkowe grawertony.

Tradycją się stało, iż podczas koncertu galowego prezentują się laureaci festiwalu. Koncert rozpoczął się Modlitwą Pańską „Otcze nas” w wykonaniu Dziecięco-młodzieżowego chłopięcego Chóru „Cantus” z Moskwy (Rosja). W tym roku ponownie usłyszeliśmy:

  • Chór parafii prawosławnej pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Nowoberezowie, Nowoberezowo (Polska)

  • Katedralny Chór Soboru Św. Trójcy, Hajnówka (Polska)

  • Chór Ferchisa, Tbilisi (Gruzja)

  • Zespół wokalny „Pokrow”, Kijów (Ukraina)

  • Studencki Akademicki Chór „Junist", Sumy (Ukraina)

  • Chór Soboru pw. Zmartwychwstania Pańskiego, Brześć (Białoruś)

  • Chór Katedry Opieki Matki Bożej, Grodno (Białoruś)

  • Chór Aletheia parafii prawosławnej pw. Śww. App. Piotra i Pawła w Jassach, Jassy (Rumunia)

  • Chór Kameralny Filharmonii Państwowej w Astrachaniu, Astrachań (Rosja)

  • Chór Kameralny „Błahowiest”, Ryga (Łotwa)

Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej w 2016 roku zamknął zdobywca nagrody Grand Prix - Akademicki chór studentów Charkowskiej Państwowej Akademii Kultury z Chrakowa (Ukraina).

- Usłyszeliśmy różne chóry parafii wiejskich, miejskich, chóry inne – powiedział na zakończenie Jego Ekscelencja Jerzy Biskup Siemiatycki, Prawosławny Ordynariusz Wojska Polskiego. - Usłyszeliśmy doskonały profesjonalizm chórów akademickich, zespołów muzycznych. Wszystkie te chóry łączy zamiłowanie do śpiewu cerkiewnego. Bo to nawet nie muzyka, ale śpiew. Nie ma piękniejszego instrumentu niż ludzki głos. Jak pięknie nie brzmiałaby orkiestra – to nie zabrzmi ona tak, jak brzmią ludzkie głosy. Dlatego w cerkwi prawosławnej nigdy nie wprowadzono żadnych instrumentów, bo „śpiewamy Bogu póki jesteśmy....

Emilia Rynkowska


Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.