„Wielokulturowość – jestem na tak!" – „Z Notatnika młodego podróżnika"
- Utworzono: poniedziałek, 22, wrzesień 2014 08:19
- Odsłony: 3003
Miejska Biblioteka Publiczna im. dr Tadeusza Rakowieckiego w Hajnówce przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „Wielokulturowość – jestem na tak!" organizowanej przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego wraz Wydawnictwem Widnokrąg.
Głównym celem akcji jest promowanie idei wielokulturowości oraz uwrażliwienie na trudną sytuację emigrantów, imigrantów i uchodźców. Ważne jest również kształtowanie postawy tolerancji i zrozumienia wobec różnych religii, obyczajów oraz tradycji.
29 sierpnia 2014 roku gościliśmy w bibliotece grupę dzieci na edukacyjno-zabawowym spotkaniu dotyczącym wielokulturowości. Osnową dla spotkania było omówienie książki Katarzyny Węgierek, ilustrowanej przez Ryszarda Niedzielskiego, pod tytułem „Z notatnika młodego podróżnika. Pojazdy i nie tylko". Opowiada ona o podróżach skupiając się na nich z perspektywy notatek jedenastoletniego chłopca. Tomek, bohater książki, który w przyszłości chce zostać inżynierem, podczas swoich wypraw opisuje i rysuje pojazdy charakterystyczne dla odwiedzanej części świata a także przedstawia miejsce i kontekst w jakim dany środek transportu ujrzał. Opisy dodatkowo wzbogacają ciekawostki i anegdoty związane ze zwyczajami panującymi w danym kraju. Publikacja ta stanowi doskonały punkt wyjścia do rozmów o różnorodności i wielokulturowości, ale także do przełamywania stereotypów i poszerzania perspektyw postrzegania innych krajów i kultur.
Podczas naszego spotkania omówiliśmy przede wszystkim wodne środki transportu, łodzie pływające po rzece Mekong w Wietnamie oraz trzcinowe łódki pływające po jeziorze Titicaca, położonym na granicy Peru i Boliwii. Dzieci miały okazję obejrzeć zdjęcia oraz rysunki przedstawiające lokalizację i wygląd tych miejsc, ozdabiane oczami łodzie przemieszczające się po Mekong - Matce Wszystkich Rzek, proces zbierania trzciny i wytwarzania z niej różnego rodzaju tratw, nie tylko do użytku własnego, ale również do przewozu turystów.
Po prezentacji i serii pytań, dzieci przystąpiły do kolorowania masek, które miały odstraszyć złe duchy z opowieści o rzece Mekong, następnie kolorowały obrazki z książki oraz przygotowywały miniaturowe tratwy jak te pływające po jeziorze Titicaca. Część prac dzieci zabrały ze sobą na pamiątkę, a pozostałe trafiły na specjalną wystawę w Oddziale dla Dzieci.
autor: Paulina Młodzianowska
fot. Ewa Kulik