VII Międzynarodowy Festiwal Muzyki, Sztuki i Folkloru zawitał na Podlasie
- Utworzono: poniedziałek, 28, lipiec 2014 13:04
- Odsłony: 2902
Inauguracja tegorocznego festiwalu odbyła się 21 lipca 2014r. w Białymstoku. Koncerty Podlaskiej Oktawy Kultur rozpoczęły się recitalem fortepianowym MAMIKO UEYAMA z Japonii. Przez kolejne dni kulturę innych narodów mieli okazję poznać mieszkańcy ponad dwudziestu podlaskich miejscowości.
Do Hajnówki Podlaska Oktawa Kultur zawitała 25 lipca. Zespół Pieśni i Tańca Adygei „Islamey" zaprezentował wspaniały śpiew, taniec i stroje. Bez wątpienia jest to jeden z najbardziej widowiskowych zespołów, które gościły na festiwalu.
Zespół Pieśni i Tańca Adygei „Islamey" powstał w 1991 roku. Jego celem jest odkrywanie na nowo i kultywowanie adygejskiego folkloru. „Islamey" stał się symbolem duchowej kultury Adygei i jest uważany za unikatową grupę artystyczną, niemającą odpowiedników na muzycznej mapie wielokulturowej Rosji. Zespół koncertuje nie tylko po całym kraju, ale również za granicą; występował między innymi w Grecji, Izraelu, Jordanii i Turcji. By wystąpić w naszym mieście zespół pokonał 2460 km. Kunszt „Islamey" mieliśmy okazję poznać cztery lata temu – podczas III Podlaskiej Oktawy Kultur.
Gościnnie, na deskach amfiteatru wystąpiła litewska grupa z Centrum Kultury Jurbarkasa MITUVA,
Zespół Tańca Ludowego MITUVA istnieje od 1971 roku. Z biegiem lat zmieniali się tancerze i kierownik zespołu, lecz miłość do tańca i muzyki ludowej pozostała. Zespół liczy osiemnastu tancerzy – amatorów, którzy swój wolny czas poświęcają tańcowi ludowemu. W ciągu roku zespół koncertował ponad 400 razy. Był wielokrotnie nagradzany na konkursach i festiwalach w Niemczech, Polsce, Rumunii, Mołdawii Hiszpanii, Danii, Belgii i Estonii. Litewska aktywnie uczestniczy również w życiu kulturowym rejonu.
Przed hajnowską publicznością zaprezentowały się również hajnowska młodzież z Zespołu Tańca Ludowego „Przepiórka" i dziewczęta ze Studia Piosenki Estradowej (Dorota Sztyler, Katarzyna Drużba i Karolina Mirek).
Ideą powstania Festiwalu jest nie tylko prezentacja dorobku artystycznego zespołów z Podlasia, Polski i krajów Europy Wschodniej, ale również nawiązanie współpracy i wymiany doświadczeń pomiędzy artystami, nauka tolerancji i szacunku w stosunku do odmienności kulturowych, religijnych i obyczajowych różnych narodów.
ORGANIZATOR:
- Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku
- Hajnowski Dom Kultury
Emilia Rynkowska