Spotkania ze sztuką w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Tadeusza Rakowieckiego

17

W ciągu dwóch majowych dni gościliśmy w Miejskiej Bibliotece Publicznej młodzież szkolną z Gimnazjum w Dubinach. Celem wizyty, zaplanowanej w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek, było poznanie działalności naszej biblioteki, zwiedzenie wystawy Jacka Niekrasza i spotkanie z artystą.


Młodzieży gimnazjalnej zorganizowaliśmy spotkanie ze sztuką i hajnowskimi artystami. Gośćmi honorowymi byli panowie: Wiktor Kabac – malarz o wielkim dorobku artystycznym i Jacek Niekrasz - autor swojej pierwszej wystawy. Młody artysta z nutką humoru opowiadał o sobie i początkach malarstwa. Podkreślał, że w obrazach pokazuje swoje emocje, doświadczenia i przeżycia. Zaznaczał, że bardzo ważna jest wyobraźnia, która przecież wszystkim towarzyszy od dzieciństwa. Jego obrazy to wyobraźnia, one symbolizują ludzkie uczucia i słabości. Artysta celowo przedstawia deformację ludzkich ciał. To metafora...
Na pytania młodzieży odpowiadał z uśmiechem. „Obraz powstaje miesiąc, czasem dwa. To kocham i to robię. Są też obrazy niedokończone.... i jeszcze czekają. Niektóre nawet pięć lat. Wciąż gdzieś tam we mnie dojrzewają. Mój ulubiony obraz.... o nie wiem. Wszystkie są mi bliskie ... w akcie twórczym, jak i w obrazie szukam równowagi, harmonii i spokoju. Poprzez formę, kolor i napięcie próbuję dotknąć jakiejś tajemnicy, wydobyć coś, czego nie da się tak do końca wyjaśnić. To coś, co znajduje się poza naszym umysłem. Sztuka powinna być odzwierciedleniem naszych przeżyć i dążeń. Wystawiam swój wewnętrzny obraz na osąd. Moje malarstwo to ja, a ja kieruję się przede wszystkim wyobraźnią. Sztuka wzbogaca świat i zmienia ludzi na lepszych."
Wiktor Kabac przedstawił wykład o historii sztuki, wyjaśnił młodzieży czym jest surrealizm, analizując twórczość Jacka Niekrasza.
Wystawa Jacka Niekrasza to malarstwo surrealistyczne. Surrealizm wyciąga z otoczenia coś co jest niewidzialne, jest wyobrażeniem artysty. Wewnętrzne psychologiczne odkształcenie świata. Tu mamy do czynienie z artystą, który tak właśnie widzi świat. W każdym obrazie jest postać człowieka, ale widziana oczami artysty. Takich postaci jak tu na obrazach, w rzeczywistości przecież nie spotykamy. Ludzi postrzegamy inaczej. W obrazach Jacka Niekrasza jest gra postacią ludzką. Artysta dobiera też tonację koloru. Jedna jest kolorystycznie ciepła, inna zimna. Pokazuje wewnętrzne konflikty człowieka. Tonacja jasna czy ciemna, to także osobowość artysty. Tu elementy kolorystyczne są bardzo do siebie zbliżone. W obrazach Jacka Niekrasza widoczna jest geometria podkreślenia kolorem i światłem.

 


autor: Alla Gryc

fot. Ewelina Onikiuk


Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.