Relacja z Nocy Muzeów w Białowieskim Parku Narodowym

08

Już od godziny 16:00 można było skorzystać z atrakcji multimedialnych w namiocie edukacyjnym Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

 

Pod hasłem „Poznaj swoją naturę" przygotowano multimedialne gry i zabawy, m.in. stół dotykowy z zagadkami do rozwiązania, fotobudkę, w której widzowie mogli nagrać sobie teledysk wcielając się w jedno ze zwierząt chronionych, a za aktywność zdobyć. Rozdawano różnorodne materiały informacyjne dotyczące Natury 2000, m.in. mapę ścienną „Obszary chronione województwa podlaskiego". Pracownicy firmy ARS COMMUNICATION z Warszawy, którzy pracowali na stanowiskach edukacyjnych, robili to bez przerwy do północy.

Wystawa stała była udostępniana od 18:00 do 24:00. Zwiedziła ją rekordowa liczba gości - 527.

Białowieski Park Narodowy składa serdeczne podziękowania przewodnikom, którzy tej Nocy społecznie pomagali w oprowadzaniu: Annie i Bazylemu Skiepko, Krystynie Kujawiak, Barbarze Leoniuk, Lucynie Szymurze, Tamarze Lisickiej, Zbigniewowi Małyszko, Annie Wójcik, Dagmarze Widanow, Oldze Dworakowskiej, Jerzemu Wołkowyckiemu oraz Andrzejowi Keczyńskiemu.

O godzinie 18:00 odbył się wernisaż wystawy: „Plenery Białowieskie – reminiscencje" z udziałem jej kuratora wystawy pana Jerzego Hermanowicza i panią Jolantą Szczygiel-Rogowską, dyrektorem Galerii Sleńdzińskich w Białymstoku.

Jubileuszowa wystawa malarska Związku Artystów Plastyków z Białegostoku została zorganizowana we współpracy z Galerią Sleńdzińskich w Białymstoku. Wystawa obejmuje około 40 prac, malarzy uczestników Plenerów Białowieskich z lat 1965-1980. Większość obrazów to twórczość artystów białostockich, m.in. Aleksandra Welsa, Mikołaja Wołkowyckiego, Jerzego Lengiewicza, Stefana Rybiego. Uzupełniają ją prace wybitnych twórców polskich i zagranicznych, m.in. Tadeusza Dominika, Rajmunda Ziemskiego, Lecha Kunki, Lecha Okołowa, Igora Delmas, czy Mashaioki Ssasaki.

Kolejną atrakcja był występ chóru „ARTOS" z Lwowa na Ukrainie.

Założonym w 2008 r. chórem dyryguje Natalia Iwaszkiw. Zespół wykonał dzieła rodzimych kompozytorów oraz europejskich z różnych epok. Koncert zorganizowano we współpracy ze Stowarzyszeniem Miłośników Muzyki Cerkiewnej w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce, w którym chór uczestniczył zajmując III miejsce.

Blok dedykowany duchowemu dziedzictwu Podlasia rozpoczęła prezentacja dokumentu filmowego „SIEWCA". Zrealizowany w 2014 r. film „Siewca" pokazuje historię niezwykłego muzealnika z dzielnicy Studziwody w Bielsku Podlaskim. Doroteusz Fionik to Białorusin, obywatel Polski z dziada pradziada, absolwent prawosławnego seminarium duchownego, czynny psalmista, założyciel Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach, autor wielu książek o historii regionu, założyciel zespołu „Żemerwa". Ten rolnik, z pomocą rodziny w tradycyjny sposób prowadzi kilkuhektarowe gospodarstwo. Zboże młóci cepem, kosi sierpem i kosą. Sieje własnymi rękami. Jednak za najważniejszą swoją powinność uważa propagowanie kultury duchowej i materialnej podlaskich Białorusinów, by wzorem ewangelicznego siewcy, te ziarna „padły na ziemię żyzną i plon wydały, jedno stokrotny, drugie sześćdziesięciokrotny, a inne trzydziestokrotny". Mt 13,8.

Po emisji filmu z 2014 r., odbyło się spotkanie z reżyserem: Jerzym Kaliną - dziennikarzem, reporterem i twórcą filmów dokumentalnych. Pracownik TVP Białystok specjalizuje się w kwestiach mniejszości narodowych, etnicznych i religijnych, szczególnie mniejszości białoruskiej w Polsce jest reżyserem pracowitym, co roku przedstawia publiczności nowy dzieło. „Siewca" to najnowszą realizacja, z maja 2014 r. W tym obrazie, podobnie jak we wcześniejszych filmach, Jerzy Kalina konsekwentnie odwołuje się do znaczenia małej ojczyzny w kształtowaniu się tożsamości jednostki, grupy. Niebanalne postacie, które reżyser wnikliwie portretuje prezentują swoją prawdę z przekonywującą prostotą.

Na projekcji obecni byli goście honorowi: Doroteusz i jego rodzina: mama, żona oraz córeczka.

W kolejnych godzinach prezentowano następne filmy: „Wszystko co oddycha" Michała Jelińskiego i „Leśną Krainę" dokument filmowy o Puszczy Białowieskiej zrealizowany przez młodych ludzi, absolwentów szkoły dokumentu przyrodniczego IFFCAM z Ménigoute (Francja, Deux Sevres). W prezentacji filmu uczestniczyły panie: Celia Döring i Ninon Hives.

BPN serdecznie dziękuje młodym wolontariuszom z Hajnówki i Białowieży za aktywną postawę i czynny udział w imprezie. Ich zaangażowanie to znak, że istnieje świat, w którym młodzi ludzie są życzliwi dla innych i otwarci na siebie, nie boją się podjąć pracy. Byli to: Szymek Wiluk, Gabrysia Karbowska, Emilka Golonko, Ola Masalska, Amelka Kowalczyk, Milla Przygodzka, Julka Kopiejczyk, Kuba Kopiejczyk, Karolina Trusiewicz, Roksana Iwacik, Asia Ruta, Ewa Iwaniuk, Marta Iwaniuk, Ola Tichoniuk, Weronika Żoch, Nikola Lubowicka, Patrycja Nazaruk, Patryk Wasyluk, Mikołaj Keczyński, Kacper Keczyński, Ola Brotniczuk, Bartek Brotniczuk.

Impreza objęta patronatem:

PGE Obrót S.A „Noc Muzeów w Białowieskim Parku Narodowym rozświetliło PGE Obrót S.A."

Gazeta Wyborcza – patron medialny

PATRONATY: TVP Białystok, Podlaski Urząd Wojewódzki, Starostwo Powiatowe w Hajnówce, Urząd Miasta Hajnówka, Marszałek Województwa Podlaskiego, Gmina Białowieża, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce, Nadleśnictwo Białowieża, Telewizja Kablowa Hajnówka, Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska

Ewa Moroz Keczyńska

fot. Marta Iwaniuk©


Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.