Inauguracja XXXIII Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej

03f

Przez najbliższy tydzień w Soborze Świętej Trójcy brzmieć będzie anielski i mistyczny śpiew. Śpiew nie tylko dla ciała, ale przede wszystkim dla duszy. W hajnowskiej świątyni zaprezentują się chóry z Polski i z zagranicy: z Białorusi, Gruzji, Francji, Izraela, Rosji, Serbii i z Ukrainy. Wszystkich wykonawców oceni dziesięcioosobowa międzynarodowa komisja z ks. mitratem Leoncjuszem Tofilukiem na czele.

 

Festiwalowi towarzyszyć będzie wiele koncertów. Na wyróżnienie szczególnie zasługuje piątkowy koncert plenerowy w Ośrodku Edukacji Leśnej „Jagielońskie” w Białowieży. W pięknie oświetlonej Puszczy Białowieskiej popłyną dźwięki muzyki folklorystycznej.

Podczas tegorocznego festiwalu odbędzie się wystawa Eugenii Czyżewskiej - „Ikona – kopia – krzyżykiem z nici pisana”. Poza tym organizatorzy przygotowali również spotkanie autorskie z Ojcem Archim. dr. hab. Warsonofiuszem, autorem książki „Dzieje Wschodnich Rzymian”, wykład Profesora Grodzieńskiego Państwowego Liceum Muzycznego Włodzimierza Lebieckiego pt. „Muzyka chóralna na Grodzieńszczyźnie w XIX wieku” i spotkanie z pieśnią gruzińską.

W niedzielę, 11 maja 2014 roku odbyła się inauguracja 33 edycji festiwalu hajnowskiego. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: duchowni kościoła katolickiego i prawosławnego, politycy, przedstawicie władz samorządowych i wszyscy melomani, którzy czekali na to wydarzenie cały rok. Najważniejszym gościem podczas rozpoczęcia Hajnowskich Dni Muzyki Cerkiewnej był Jego Eminencja Wielce Błogosławiony SAWA Metropolita Warszawski i całej Polski, z którego to błogosławieństwa odbywa się festiwal.

Cała uroczystość tradycyjnie rozpoczęła się modlitwą, podczas której śpiewał Chór Soboru Świętej Trójcy w Hajnówce pod dyrygenturą ks. Pawła Korszaka. Metropolita SAWA pobłogosławił Festiwal i wszystkich, którzy na niego przybyli – chórzystów, jury i słuchaczy.

Jego Eminencja podkreślił rolę śpiewu cerkiewnego w życiu nie tylko cerkwi ale i każdego człowieka. - Festiwal Hajnowski będący jednym z ważniejszych wydarzeń w regionie, wspiera tysiące miłośników śpiewu cerkiewnego i tym samym łączy ludzi ze sobą. Dzieje się tak dlatego, że najpiękniejszą formą radości jaką człowiek może wyrazić, jest śpiew. Wyśpiewana radość ludzka łączy się z radością nieustannego wychwalania Boga przez aniołów stale śpiewających. (…) Śpiew w Cerkwi jest odbiciem anielskich śpiewów w niebie. Jest umuzykalniony, głosem proroków. (…) Posiada właściwości terapeutyczne i kojące. Pomaga w odnalezieniu duchowej równowagi, wprowadza w modlitewny klimat. Jeden za ojców stwierdza, że śpiewanie psalmów likwiduje zmartwienia duszy, usuwa niepokój i ból, leczy troski, pociesza tych, którzy doświadczyli problemów życiowych, grzeszników skłania do nawrócenia, wzbudza pobożność, uczy łagodności, umacnia miłość bliźniego, uświęca kapłaństwo i wprowadza w bożą liturgię. Wynika stąd wniosek, że śpiew cerkiewny jest wielkim skarbem cerkwi, z nim czujemy się dobrzy. (…) Śpiew cerkiewny wykonywany podczas hajnowskiego festiwalu jest jednocześnie modlitwą i arcydziełem wypracowanej wiekami twórczości chóralnej. Cieszy naszą duszę, serca i umysł. Wychwala Boga i talent ludzki. Jednoczy Stwórcę i człowieka, niebo i ziemię...

Ważnym punktem ceremonii było zaśpiewanie śniedniowiecznej pieśnii „Gaude Mater Polonia”. W tym roku zaszczyt ten przypadł Chórowi Katolickiemu Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, pod dyrygenturą profesora dr hab. Grzegorza Pecka.

Dyrektor festiwalu ks. mitrat Michał Niegierewicz powitał wszystkich przybyłych wykonawców i słuchaczy. Życzył, aby wrażenia artystyczne i duchowe doznane podczas festiwalu wniosły wiele radości, a także pozostały w pamięci do kolejnej, przyszłorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.

Uroczystego otwarcia Międzynarodowego Festiwalu dokonał Burmistrz Miasta Hajnówka. Jerzy Sirak podziękował Jego Eminencji za wsparcie oraz podkreślił rangę Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej, nad którym patronat od wielu lat obejmują prezydenci RP. - Hajnowski Festiwal jest to wielkie wydarzenie w Hajnówce - wydarzenie duchowe i kulturalne, ale także wielkie wydarzenie w skali naszego województwa podlaskiego, w skali naszego kraju, Europy i świata. (...)

Burmistrz podziękował za zaangażowanie wszystkim, którzy przyczynili się realizacji 33 edycji festiwalu. Bowiem przygotowanie tak wielkiego przedsięwzięcia jest możliwe dzięki wsparciu ludzi dobrej woli.

 

Tradycyjnie, podczas hajnowskiego festiwalu wręczone zostały nagrody im. Księcia Konstantego Ostrogskiego. Nagrody przyznawane są od 1989 roku za wybitne osiągnięcia w dziedzinie rozwoju teologii, myśli oraz kultury prawosławnej a także za działania na rzecz pojednania chrześcijan. Laureatami tegorocznej edycji zostali:

  • Władyka witebski i orszański Dimitrij (Drozdow)

  • grecki metropolita Mesogaias i Lavreotikis Nikolaos (Chatzinikolaou)

  • etnograf i historyk Doroteusz Fionik

  • mniszki z monasteru św. Tekli w Maalula w Syrii z ihumenią Pelagią (Sayyaf)

  • Międzynarodowe Zgromadzenie Prawosławnych Parlamentarzystów (MAP)

 

Nagrody wręczyli: prezes Fundacji im. ks. Konstantego Ostrogskiego Anna Radziukiewicz i redaktor naczelny "Przeglądu Prawosławnego" Eugeniusz Czykwin.

 

Na zakończenie niedzielnego wieczoru wszyscy zebrani w pięknym i wyjątkowym Soborze Świętej Trójcy w Hajnówce mogli poczuć przedsmak tego, co wydarzy się w nadchodzącym tygodniu. Przed słuchaczami zaprezentowali się laureaci poprzednich edycji festiwalowych: Chór Katolicki Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, pod dyrygenturą profesora dr hab. Grzegorza Pecka oraz Chór Katedry p.w. Św. Marii Magdaleny w Warszawie, pod dyrygenturą ks. protodiakona Sergiusza Bowtruczuka.

 

 

ORGANIZATORZY :

Społeczny Komitet Organizacyjny

Stowarzyszenie „Miłośnicy Muzyki Cerkiewnej”

Hajnowski Dom Kultury

 

WSPÓŁORGANIZATORZY:

Parafia Prawosławna Świętej Trójcy w Hajnówce

Bractwo Młodzieżowe przy Parafii Świętej Trójcy w Hajnówce

Emilia Rynkowska



Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.