Wernisaż wystawy malarstwa Jacka Niekrasza
- Utworzono: piątek, 25, kwiecień 2014 11:55
- Odsłony: 3104
Wernisaż, który odbył się 28 marca 2014 r. w Małej Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Tadeusza Rakowieckiego w Hajnówce, był wielki wydarzeniem i w życiu młodego artysty i w działalności biblioteki i w historii naszego miasta. Gościem honorowym był hajnowianin, autor prac eksponowanych na wystawie Jacek Niekrasz - syn Wojciecha i Barbary z domu Kozak, ur. w 1976 r. w Hajnówce. Na wernisaż licznie przybyli zainteresowani sztuką hajnowianie, przyjaciele Jacka i jego najbliższa rodzina.
Dyrektor Biblioteki - Halina Wojskowicz po oficjalnym powitaniu gości, wspomniała o zakończeniu realizowanego projektu, w ramach którego Mała Galeria zmieniła swój wystrój i warunki ekspozycji. Podziękowała wszystkim za współpracę informując, że z dniem 30 marca odchodzi na emeryturę.
Alla Gryc bezpośrednio zaangażowana w organizację wystawy i wernisażu przedstawiła sylwetkę Jacka Niekrasza jako młodego artysty. Podkreśliła Jego wielki artyzm, niezwykłą wrażliwość, odpowiedzialność i precyzyjność.
Jacek Niekrasz mówił: Już jako dziecko bardzo lubiłem rysować, zawsze pociągał mnie świat wyobraźni. Z czasem zaczęła mnie pasjonować także muzyka i literatura. Twórczością artystyczną zajmuję się już od dziesięciu lat. Nigdy nie uczęszczałem do żadnych szkół plastycznych więc jestem twórcą bardziej z powołania niż z wykształcenia. Posługuję się mediami takimi jak: pastel suchy, pastel olejny, ołówek i węgiel, choć próbuję też innych technik, aby rozwijać i wzbogacać wachlarz własnych możliwości oraz przełamywać ograniczenia. Fascynuje mnie większość nurtów awangardowych XX w. jak również sztuka dawnych mistrzów. Najbardziej cenię malarzy takich jak: Rubens, El Greco, Gustaw Klimt, Alfred Kubin, Odilon Redon, Egon Schiele, Max Ernst, Andre Masson, Jackson Pollock, Francis Bacon, Zdzisław Beksiński i Franciszek Starowiejski. Bardzo sobie cenię również przedstawicieli nowego realizmu magicznego oraz twórców francuskiego ekspresjonizmu tragicznego (malarze agonii).
Głównym i podstawowym źródłem twórczych poszukiwań jest wyobraźnia i wszystko to, co skrywa ludzka podświadomość.
Sztuka jest dla mnie poszukiwaniem wolności. Na pewno sensem życia, drogą i celem... czymś nadrzędnym. Formą wypowiedzi i dialogu ze światem, ciągłym procesem odkrywania, poznawania, transformacji. To w akcie twórczym, jak i w samym obrazie szukam równowagi, harmonii i spokoju. Poprzez formę, kolor i napięcie próbuję dotknąć jakiejś tajemnicy, prawdy, wydobyć coś, czego nie da się tak do końca wyjaśnić, zwerbalizować. To coś, co najczęściej znajduje się poza ludzkim rozumem.
Gdybym miał wpisać się w jakiś nurt artystyczny, czy jakoś nazwać to co robię, nadać temu jakiś termin, to nie wiem... Myślę, ze jest to nadrealizm nieraz naznaczony symbolizmem... z pewną dozą ekspresji".
Wiktor Kabac - artysta, plastyk, niemalże etatowy komisarz bibliotecznych wernisaży, w swojej wypowiedzi zachwycał się twórczością Jacka Niekrasza. Porównywał jego prace do wielkich mistrzów. Podkreślał surrealistyczne wątki w twórczości hajnowskiego artysty. Analizował jego zdolności, pracowitość i wielką wrażliwość. Wypowiedź zakończył stwierdzeniem On ma wielki talent! Przed nim wielka przyszłość! On zajdzie daleko!
Burmistrz miasta Jerzy Sirak wszystkim podziękował za obecność, nam za organizację wystawy, Wiktorowi Kabacowi za wykład o surrealiźmie i wnikliwą analizę prac Jacka Niekrasza.
Szczególny ukłon zrobił w stronę hajnowskiego artysty. Gratulował mu piękna prac życząc dalszych sukcesów artystycznych i wręczył okolicznościowy urodzinowy upominek.
Zaprosiliśmy Jacka Niekrasza i wszystkich gości wernisażu na tort urodzinowy. 24 marca Jacek Niekrasz obchodził urodziny. Życzyliśmy Jackowi „Sto lat"! Spełnienia marzeń i realizacji planów!
Alla Gryc