Warsztaty śpiewu i tańca tradycyjnego

03
W ramach zadania: Wspieranie inicjatyw kulturalnych mniejszości narodowych i etnicznych zamieszkujących na terenie miasta Hajnówka, w dniach 23 i 28 lutego 2014 r. odbyły się „Warsztaty pieśni i tańca tradycyjnego". Inicjatorem projektu było Bractwo św. św. Cyryla i Metodego. Celem warsztatów było ocalenie od zapomnienia tradycyjnego białoruskiego śpiewu i tańca.


Warsztaty poprowadzili członkowie Stowarzyszenia Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach, na czele z Doroteuszem i Anną Fionik. Doroteusz Fionik od lat chroni tradycyjną kulturę białoruską (odnawia zapomniane obrzędy, dawny śpiew, rękodzieło). Stowarzyszenie Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach ma na celu zachowanie tradycyjnej kultury duchowej i materialnej wiejskich i miejskich społeczności Podlasia. Muzeum organizuje wystawy czasowe, warsztaty rękodzieła ludowego, tradycyjnego podlaskiego śpiewu i tańca, wydaje książki oraz kwartalnik krajoznawczy „Bielski Hostineć". Placówka jest również organizatorem corocznego festiwalu „Tam po majowoj rosi". Przy Muzeum działa folklorystyczna grupa „Żemerwa", wykonująca tradycyjne pieśni ludowe.
Niespodzianką był przyjazd grupy folklorystycznej „Chocisławianie" z białoruskiego Polesia. „Chocisławianie" wspomogli nas mocną dawką śpiewu, tańca i po prostu dobrą zabawą.
30-osobowa grupa hajnowian miała okazję nauczyć się tradycyjnych pieśni, m.in. „Posiejała ohuroczki", „Chodziła dziłczyna", „Werbeńka", „Mała ptaszeczka", „Jaj u poli werba rosła", „Oleń po boru chodit" oraz tradycyjnych tańców, takich jak: Polka , Podispan, Krakowiak, Łysy, Koronuszka, Za hajem, Ojra, Na reczeńku. Projekt był adresowany do hajnowian w przedziale wiekowym 30-70 lat, gościliśmy również młodszych uczestników. Okazało się, że pomysł był trafiony, gdyż ludzie potrzebują spotkań, integracji międzypokoleniowej, wspólnych śpiewów, tańców, pragną pielęgnować tradycje naszego bogatego kulturowo regionu.
Uczestnicy warsztatów zaprezentowali swoje umiejętności taneczno-wokalne podczas „Brackich zapustów", które odbyły się 28 lutego w Hajnowskim Domu Kultury.
Serdecznie dziękujemy UM Hajnówka za wsparcie naszego projektu.

 

autor: Katarzyna Czurak
fot.: Adam Czurak, Joanna Kiryluk


Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.