Sputnik po raz drugi wylądował w Hajnówce

00
W dniach 7-9 luty 2014 r. z inicjatywy Stowarzyszenia Metamorphosis w Hajnowskim Domu Kultury odbył się Festiwal Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską i nad Hajnówką.


Festiwal Sputnik nad Polską to coroczny festiwal filmów rosyjskich rozpoczynający się w Warszawie w listopadzie i pokazywany w tzw. replikach – innych miastach do końca marca. W tym roku odbył się w Warszawie po raz 7-my, w Hajnówce 2-gi, a swym zasięgiem objął 40 miast w Polsce. W naszym regionie oprócz Białegostoku pokazywany jest również w Michałowie, w tym roku także w Sokółce.
Celem festiwalu jest pokazanie twórców dzieł sztuki filmowej tych znanych, jak i tych dopiero wchodzących na scenę. Na dzień dzisiejszy Sputnik jest jedną z najważniejszych imprez kinematograficznych w naszym kraju. W konkursie głównym znalazło się w tym roku 16 filmów, które zdobyły już uznanie widzów i jurorów największych festiwali filmowych w Rosji i na świecie. Najlepszy film festiwalu wybrało trzyosobowe jury w składzie: Andrzej Seweryn, Xawery Żuławski, Łukasz Maciejewski. Nagrodę grand prix zdobył film „Geograf przepił globus" A. Wiedienskiego, tuż za nim uplasowały się „Iwan syn Amira" M. Panfiłowa oraz „Pragnienie" D.Tjurina. Fenomenem imprezy jest tzw. Sputnikowy Wagon Filmowy (mobilna sala kinowa, zorganizowana przy współpracy z PKP Intercity).
W tym roku hajnowska publiczność mogła zobaczyć trzy filmy z kategorii The Best of Sputnik, czyli najlepsze sputnikowe kino ostatnich lat: „Syberię. Monamour" (2011) w reż. S.Ross, „Rusałkę" (2007) w reż. A. Mielikian, „Córkę" (2012) w reż. N. Nazarowej i A. Kasatkina oraz tegoroczny debiut „Pragnienie" (2013) w reż. D. Tjurina. Na zakończenie (już tradycyjnie) widzowie mogli zobaczyć klasykę rosyjskiego kina „Ironię Losu" (1975) w reż. E.Rizanowa ze znakomitą kreacją polskiej aktorki Barbary Brylskiej.
Po projekcjach widzowie wymieniali się swoimi refleksjami na temat obejrzanych filmów. Sputnik okazał się być w kręgu zaintersowania hajnowskiej młodzieży ze szkół średnich i studentów hajnowskiego wydziału Politechniki. Pozostaje mieć nadzieje, że filmy pozwoliły im dostrzec, że jako narody więcej nas łączy niż dzieli. Należy podkreślić, iż dziś rosyjska kinematografia zdobywa uznanie i zgarnia nagrody na całym świecie (włączając Oscary). W Polsce ma swych wiernych fanów, szczególnie wśród młodych widzów, którzy nie są obciążeni politycznymi zaszłościami między naszymi krajami.
Oprócz projekcji filmowych odbył się także koncert. Usłyszeliśmy rosyjskie pieśni na akordeonie w wykonaniu Mateusza Charkiewicza. Koncert zachwycił wszystkich. Występ młodego hajnowianina był pełen liryzmu, ale i żywiołowości.
Impreza w takim formacie, jaki był w tym roku (aż 5 filmów) nie odbyłaby się bez wsparcia UM Hajnówka, za co serdecznie dziękujemy! Młodzież ucząca się w hajnowskich szkołach na wszystkie projekcje miała wstęp bezpłatny. Był to niewątpliwie ciekawa alternatywa na spędzenie wolnego czasu podczas ferii zimowych.
Dziękujemy Dyrektorowi Hajnowskiego Domu Kultury – Rościsławowi Kuncewiczowi, a także panom dźwiękowcom za dobrą współpracę.
Przede wszystkim dziękujemy widzom, którzy udowodnili, że chcą, aby ambitne kino rosyjskie gościło w naszym mieście.


Katarzyna Czurak – członek Stowarzyszenia Metamorphosis


Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.