Wernisaż wystawy Olega Kobzara

06

Na koniec świata i koniec roku Muzeum zaprosiło do wystawy znakomitego malarza Olega Kobzara. Jest to artysta pozostający nie tylko w kręgu sztuk plastycznych, ale i muzycznych- białoruski bard, związany od kilku lat z Operą i Filharmonią Podlaską.

 

Ważnymi dla mnie są prostota i szczerość w malowaniu i poszukiwaniu własnego motywu, własnego świata. Nie mniej ważnym jest miejsce. Nie mówię tu o ścianach jakiejś pracowni, ale przede wszystkim o ziemi i ludziach, niebie i drzewach, wspomnieniach i nastrojach(…).”

Oleg Kobzar

Na wystawie zaprezentowane zostało 25 prac malarskich, pejzaży poplenerowych, architektury Białegostoku, oraz osobistych prac, w tym z początków twórczości , takich jak „Sen” , „Wielogłośna cisza” czy „Blues”. Oleg Kobzar to artysta, który próbuje przenieść świat uczuć do świata kolorów, odnaleźć poezję codzienności. To artysta wrażliwy na muzykę i takie są też jego obrazy – melancholijne, nastrojowe, subtelne. Nie zamyka się jednocześnie w ramach jednego stylu czy formy, poszukuje rozwiązań nawiązując do warsztatu wielkich mistrzów.

Przy okazji wystawy został wydany katalog , który znajdzie się w „Słowniku Białoruskich Artystów". Jest to dziesiąty artysta prezentowany w naszym segregatorze na przestrzeni dwóch lat trwania projektu. Prezentowani w nim są następujące nazwiska malarzy: Mirosław Zdrajkowski, Wiktor Kabac, Anatol Korzun, Daniel Gromacki, Mikołaj Janowski, jak również rzeźbiarzy- Włodzimierza Naumiuka, Sławomira Smyka, oraz fotografików- Andreja Liankievicza i Władysława Zawadzkiego.

Oleg Kobzar- ur. 1971 w Homlu na Białorusi. Ukończył Republikańską Szkołę Muzyczno-Artystyczną w Mińsku, oraz Akademię Sztuk Pięknych w Mińsku- Wydział Malarstwa Sztalugowego. W 1996 r. przyjechał na stałe do Polski. Jest białoruskim bardem, piszącym własne teksty oraz komponującym muzykę do tekstów poetów, m.in. Nadziei Artymowicz, Jana Czykwina i innych. Stale koncertuje. Od 2006 r. pracuje w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Mieszka w Białymstoku.

 

 

OSIĄGNIĘCIA ZAWODOWE:

- 1996-2001- tygodnik „Niwa”- instruktor warsztatów dziennikarsko-artystycznych

-1998-2001- kierownik artystyczny Młodzieżowego Kabaretu „KUL” działającego przy Liceum Ogólnokształcącym nr 2 w Bielsku Podlaskim

-1999-2001- wykładowca rysunku i teorii sztuki w Policealnym Studium Ikonograficzne w Bielsku Podlaskim

-1999- opracowanie logotypu i scenografii Festiwalu Muzyki Młodej Białorusi „Basowiszcza”

-2002- lider zespołu BSG na Festiwalu Muzyki Młodej Białorusi „Basowiszcza”

 

WYSTAWY INDYWIDUALNE:

- 1997- Bielsk Podlaski, Muzeum w Ratuszu- „Moje miasto małe, małe jak kropla deszczu”

-1998- Warszawa, Galeria Domu Kultury „Arsus” „Klimaty pogranicza”

-1998- Hajnówka, Muzeum Kultury Białoruskiej

-2000- Bielsk Podlaski, Dom Kultury- „prace-rok 1999”

-2000- Warszawa, Galeria „Schody”- „sztuka pogranicza-pogranicze sztuk”

-2001- Warszawa, Galeria „E”

-2002- Wilanów, Galeria „Otwarte koło”

-2008- Białystok, Opera i Filharmonia Podlaska

-2009- Białystok, „Spodki”

 

WYDAWNICTWA MUZYCZNE:

-1999-2000- Tomasz Sulima- Oleg Kobzar „Trecciaje wakno”

-2007- Oleg Kobzar „Dwanaście snów”

-2010- Oleg Kobzar, Nadzieja Artymowicz „Brzeg”

 

Projekt realizowany jest dzięki dotacji Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku.

 

PLIK DO POBRANIA:

FOLDER

Agnieszka Tichoniuk

Fot. W. Tichoniuk, T. Tichoniuk, A. Tichoniuk

 


Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.