"POGOŃ" za filmem, czyli Maraton filmowy z podlaskimi reżyserami
- Utworzono: czwartek, 20, grudzień 2012 13:13
- Odsłony: 5122
"POGOŃ" za filmem, czyli Maraton filmowy z podlaskimi reżyserami
Nawet grudniowa niedzielna śnieżyca nie przeszkodziła sympatykom kina spędzić ten dzień na maratonie filmowym z kubkiem ciepłej herbaty w dłoni. Już od godziny 13 w sali kinowej Muzeum Białoruskiego w Hajnówce rozpoczęła się przygoda z filmem. Widzowie zobaczyli 4 filmy, różniące się tematycznie. Był film przyrodniczy, animacja, film muzyczny oraz produkcja Podlasie Makes Me Happy. Łączył wszystkie fakt, że zostały wyprodukowane przez Podlasian, dla Podlasian i o Podlasiu, ewentualnie mieszkańcach Podlasia.
Honorowym gościem pokazu był Burmistrz Miasta Hajnówka Jerzy Sirak.
Maraton filmowy to część większego projektu realizowanego na przestrzeni roku pn. „Przygraniczny Alians Etniczny” dzięki dotacji Urzędu Miasta Hajnówka.
Poniżej opisy prezentowanych filmów oraz fotorelacja.
1. „Sen o Czarnym kogucie” – reż. Jarosław Chyra, 2010’ (26 min.)
"Sen" to dokument o marzeniach entuzjasty przyrody oraz zmaganiach ornitologów z PTOP. Akcja dzieje się wokół cietrzewi - dzikich kuraków żyjących z dala od człowieka. Co wynika ze spotkania tych dwóch światów ze światem przyrody? W rolach głównych występują Cietrzewie i Tomasz Kłosowski.
Jarosław Chyra- fotograf, wydawca, twórca festiwalu przyrody i autor programów TV; autor albumu „Jedyna Puszcza Białowieska”
Po filmie autor szczegółowo i wyczerpująco odpowiadał na pytania kinomanów.
2. „Oko z rosołu”- animacja, autorzy: 13. dzieci z Policznej ‘2012 (2 min.)
Film zrealizowany został na warsztatach animacji wycinankowej w świetlicy wiejskiej w Policznej w czerwcu 2012 r. . Autorami filmiku jest 13 osób z Policznej i okolicznych miejscowości: Adrian Borowik, Kassandra Borowik, Monika Czykwin, Damian Dunda, Jakub Karawajczyk, Dominika Karpiuk, Jan Romaniuk, Piotr Romaniuk, Natalia Romaniuk, Ola Romaniuk, Mateusz Zazuliński, Patrycja Zazulińska, Bartek Zińczuk.
Warsztaty prowadzili: Kacper Piasecki z Poznania i Daniel Hilbrecht z Wągrowca
Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Więzi rodzinne zapisane w obrazie”, który realizowało Stowarzyszenie „Stokrotka” z Policznej. Dofinansowanie otrzymali z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży.
3. „Tandemem przez pogranicze” - film kolektywu Podlasie Makes Me Happy ’2012 (61 min.)
Dwóch przyjaciół: jeden jest Polakiem o białoruskich korzeniach, drugi Białorusinem o polskim rodowodzie, rusza w utkaną z sumy małych zdarzeń, klimatyczną rowerową podróż po magicznych, polskich i białoruskich wioskach, aby na koniec uścisnąć dłoń Świętemu Mikołajowi(Dziadek Mróz), który mieszka w Białowieskiej Puszczy…
Podczas podróży rower umożliwił im powrót do korzeni, dał szansę na pełniejsze doświadczenie wielokulturowości przygranicznych terenów – wiadomo, że ten kto jedzie wolniej, widzi o wiele więcej...
Występują: Radosław Dąbrowski, Paweł Mickiewicz
Zapowiedź filmu - http://vimeo.com/26233870
"Podlasie makes me happy" to niezależna inicjatywa skupiająca artystów i społeczników działających na Podlasiu oraz wszystkich tych, którzy opuścili region, a czują, że to są ich korzenie. Akcję tworzą osoby zakochane w Podlasiu i zainspirowane tym miejscem na Ziemi - niezależni filmowcy, muzycy, fotograficy, podróżnicy. Wspólnie poprzez kreatywne działania chcą promować i prezentować magię, humor, wielokulturowość i otwartość Podlasia. Artyści twierdzą zgodnie :-Podlasie czyni Cię wolnym i szczęśliwym! Wszyscy twórcy związani są z akcją Filmowe Podlasie Atakuje! Wielu z nich ma na swoim koncie liczne nagrody na festiwalach filmowych w dziedzinie fabuł, dokumentów, animacji i teledysków.
4. „Punk Rock według Złodziei Rowerów” reż. Przemysław Tymiński, ‘2012
„Punk Rock według Złodziei Rowerów” to dokument opowiadający o punkowym zespole z Polski B oraz o wartościach i ideałach przyświecających ludziom, którzy tworzyli scenę niezależną w trudnym okresie transformacji ustrojowej. To powrót do klimatu lat 90-tych, kiedy przyjaciół nie poznawało się na Facebooku a słowo „sukces” brzmiało jak obelga. Ten 50 minutowy obraz wyprodukowany metodą D.I.Y. przypomina o etyce charakteryzującej niegdyś zjawisko nazywane punk rockiem. Jest to film o szczególnym pojmowaniu roli muzyki, tak obcym współczesnej kulturze opartej na komercji i zależności od państwowych dotacji.
W filmie wykorzystano m.in. fragmenty nagrań archiwalnych wybranych z ponad 17 godzin materiału udostępnionego przez zespół.
ZŁODZIEJE ROWERÓW to zespół z Zambrowa, który w latach 1993–2010 swoją muzyką i tekstami rozpalał serca punków oraz osób „okołopunkujących” w Polsce i nie tylko.
Zespół grywał kilkakrotnie na scenie hajnowskiej i ma u nas szczerych fanów, którzy zresztą dość licznie przybyli na niedzielny maraton.
Strona filmu: http://studioulica.blogspot.com
Zwiastun filmu: http://studioulica.blogspot.com/p/zwiastun-filmu.html
Autorem filmu jest Przemysław Tymiński. Filmy tworzy wspólnie z żoną Agnieszką pod szyldem „Studio Ulica”, prezentowane zazwyczaj w ramach akcji Filmowe Podlasie Atakuje!
Tekst/Fot. Agnieszka Tichoniuk