Spotkanie z pisarzem Wiesławem Rozbickim

02

16 października Miejska Biblioteka Publiczna im dr Tadeusza Rakowieckiego gościła pisarza Wiesława Rozbickiego, wieloletniego dziennikarza wojskowej prasy, radia i telewizji, byłego redaktora naczelnego wytwórni filmowej „Czołówka”, rzecznika prasowego Ministra Obrony Narodowej.

Wiesław Rozbicki jest członkiem Związku Literatów Polskich. Opowiadał o historii powstawania swoich kolejnych książek: „Gdzie tylko orły...”(1976). „Żurawiejka”. (1987, 2000). „Podchorąży zawsze zdąży”( 2003). „Anegdoty i ploty o generałach” (2005). „Mam was wszystkich w…” (2008). „Hej tam Podlasiem”. (2009). „Podzwonne w Dolinie Mingów”  (2010). „Ferajna z Placu Przegranych, za kulisami dziennika telewizyjnego TVP 1976-84”  ( 2011).

Spotkanie z prozaikiem było połączone z promocją jego najnowszej książki „Jak tu pachnie Czeremchą” (2012). Wiesław Rozbicki urodził się wprawdzie na Kurpiach, ale dzieciństwo i młodość spędził na Podlasiu w Czeremsze. Tu się wychowywał i dorastał. Tu, w Czeremsze jest jego dom rodzinny, teraz miejsce sentymentalnych wspomnień; przebywając na emeryturze wolne chwile spędza w Czeremsze.

Autor opowiadał o sobie, wspominał okres nauki w LO nr 9 w Hajnówce i pożegnanie z Czeremchą w 1963 r. kiedy wyjechał na studia do Poznania. W 1966 r. w stopniu podchorążego ukończył Szkołę Oficerską Wojsk Pancernych. Przez 4 lata służył w Desancie Morskim w Niebieskich Beretach w Słupsku. Kolejne lata pracy zawodowej to służba wojskowa, na emeryturę odszedł w stopniu pułkownika.

Tematykę wojskową podejmował na łamach czasopism krajowych. Publikował w Żołnierzu Polski Ludowej, Żołnierzu Wolności, Przeglądzie Tygodniowym, Myśli Polskiej. Później pojawiły się książki. Książki wspomnieniowe o tematyce wojskowej, dziennikarskiej i związane z jakże bliskim mu Podlasiem i ta ostatnia o Czeremsze. Autor przeplata swoje wspomnienia zasłyszanymi opowieściami i wydarzeniami historycznymi. Wspomina dzieciństwo, szkołę podstawową i licealne fascynacje. Ostatni rozdział Żegnajcie rodzinne strony zamyka wspomnienia autora. Na końcu książka zawiera około 30 fotografii z różnego okresu życia autora.

Książki Wiesława Rozbickiego są dostępne w zbiorach Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr Tadeusza Rakowieckiego w Hajnówce. Zapraszamy do ich lektury.

autor: Alla Gryc

Fot. Justyna Perestret, Tadeusz Topolski

 


 

 

Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.