Plener malarsko- rzeźbiarski „Moja mała Ojczyzna”

Na zdjęciu widnieje fragment rzeźby w drewnie - męska twarz. W tle widać inną rzeźbę przedstawiającą starca oraz zawieszone obrazy.

W ramach spóźnionej w tym roku Nocy Muzeów 30 października 2020 w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce otwarta została wystawa podsumowująca plener malarsko -rzeźbiarski.

Plener odbył się w VIII – IX 2020 w Hajnówce. W plenerze wzięli udział artyści z Białorusi: Dmitry Dabravolski oraz z Polski: Daniel Gromacki, Stanisław Poskrobko, Marek Sapiołko, Mirosław Zdrajkowski. Tematem wiodącym rzeźb i obrazów była ,,Moja mała Ojczyzna”. Czym jest mała Ojczyzna? Jest to świat, w którym żyjemy, na co dzień, to najbliższy krajobraz, wszystko to, co jest wokół obecne: przyroda, ludzie i stworzona przez nich kultura — cała, najbliższa nam cywilizacja. Jest ona częścią większej całości, graniczy z innymi małymi ojczyznami, wspólnie tworząc regiony i krainy, a potem jeszcze — dużą Ojczyznę. Duża Ojczyzna jest utożsamiana z państwem, którego już nie daje się poznać i objąć w całości, i które zawsze jest trochę obce i niejasne. Ojczyzna jest organiczna, wrośnięta w przeszłość, zawsze nieduża, grzejąca serce, bliska jak własne ciało. Państwa powstają i upadają, przesuwają swoje granice, zmieniają ideologie i rządy. Małe ojczyzny trwają. Są zawsze na swoim miejscu…

 

I właśnie małe ojczyzny artystów rzeźbiarzy okazały się być utożsamione z Duchem Puszczy- strażnikiem domostwa, osocznikiem strzegącym prastarej Puszczy, puszczykiem pohukującym w lesie, czy też Kupalinką z jeziora. W obrazach artystom bliskie były staruszki z podlaskiej wsi, Puszcza Białowieska, drewniane chaty oraz kopuły prawosławnych hajnowskich świątyń. Bardzo trafnie temat ujął Mirosław Zdrajkowski w obrazie, który formą nawiązuje do ręcznika obrzędowego, zaś treść to „wyszyte” hajnowskie świątynie, muzeum, żubr, amfiteatr, oraz kolejka na Topiło, czy pola i chaty podlaskie. Jak pokazał plener można wyrazić wiele uczuć związanych z miejscem, z Małą-Wielką Ojczyzną. Powstałe podczas pleneru prace można będzie oglądać w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce przez najbliższy rok.

Podczas Nocy Muzeum oprawę muzyczną zapewnili muzycy z zespołu „Maksim” z Hajnówki. Można było zwiedzać oprócz wystaw stałych etnograficznych i malarstwa również wystawy czasowe, m.in. wystawę plastyczną dzieci i młodzieży - efekt 2.konkursu „Я нарадзіўся тут -Tu się urodziłem”, „PODLASIE W OBIEKTYWIE im. Wiktora Wołkowa '2019” – wystawę fotograficzną 15. edycji ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Muzeum Białoruskie w Hajnówce, wystawę dokumentalną „30 lat Muzeum Białoruskiego w Hajnówce”, wystawę fotograficzną 10 lat festynów „I tam żywuć ludzi” oraz wystawę dokumentalną „Rock w Muzeum Białoruskim 2004-2017".

 

Projekt realizowany był dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Starostwa Powiatowego w Hajnówce, oraz Urzędu Miasta Hajnówka.

Agnieszka Tichoniuk

Galeria przedstawia zdjęcia z otwarcia wystawy - artystów, organizatorów, przybyłych zwiedzających oraz zdjęcia prezentowanych prac.


Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.