Promocja książki Wojciecha Konończuka pt. „Sztuka przetrwania"

Po prawej stronie zdjęcia siedzi Wojciech Konończuk, z lewej zezpół Zbigniewa Budzyńskiego. W centrum widnieje duże czarno-białe zdjęcie wyświetlane na rzutniku.

W piątkowy wieczór 23 października w Domu Nauczyciela w Hajnówce odbyła się promocja książki Wojciecha Konończuka pt. „Sztuka przetrwania". Deportacje sowieckie z powiatu bielskiego 1940–1941”. Spotkanie otworzyła dyrektor Biblioteki Maria Skwarczyńska, która po przywitaniu gości, przedstawiła pokrótce biografię autora oraz zaprosiła do wysłuchania dwóch utworów wykonanych przez Zbigniewa Budzyńskiego i jego zespół. Po muzycznym wstępie Wojciech Konończuk opowiadał o swojej książce, w której opisał dwanaście relacji osób deportowanych na Syberię z powiatu Bielsk Podlaski w latach 1940–1941. Książka ukazuje nie tylko deportacje i życie na Syberii, ale również powrót zesłańców do Polski, ich dalsze losy oraz to, jak zesłanie wpłynęło na ich późniejsze życie, edukację, karierę zawodową. Spotkanie dopełniła projekcja zdjęć, nigdy wcześniej niepublikowanych, a zebranych z archiwów rodzinnych sybiraków. Ciekawostką jest, iż w książce znalazła się też relacja przodków p. Konończuka, ona też była inspiracją powstania książki.
Po szeroko omówionych treściach książki, obecni na sali goście mieli okazję zadawać pytania.
Na zakończenie odbył się recital utworów o ojczyźnie, utrzymanych w konwecji spotkania, w wykonaniu zespołu Zbigniewa Budzyńskiego.
Warto również nadmienić, że spotkanie było relacjonowane na żywo na fanpage MBP na Facebook, dzięki czemu wszyscy zainteresowani mogli uczestniczyć w spotkaniu online.
Książka „Sztuka przetrwania” znajduje się w zbiorach MBP w Hajnówce. Zachęcamy do wypożyczenia i zapoznania się z tą wyjątkowo ciekawą pozycją.

Książkę można nabyć na stronie księgarni internetowej IPN-u, pod linkiem: https://ipn.poczytaj.pl

Tekst: Justyna Perestret

Zdjęcia: Alicja Karczewska

Spotkanie organizowane w ramach projektu "Hajnówka dostępna - program dostępności miasta w sferach kultury i turystyki inspirowany rozwiązaniami włoskimi z miasta Matera"  projekt nr POWR.04.03.00-00-0132/18

Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.