Żuki- I tam żywuć ludzi - festyn

Grafika. Na scenie w centrum zdjęcia stoją trzy sosby-zespół śpiewaczy z Dobrowowdy.

Pomimo trudności, jakie przyniósł rok 2020, kolejna odsłona festynów z cyklu "I TAM ŻYWUĆ LUDZI" przesunięta została w czasie. Festyn w Żukach odbył się 20 września 2020 r. i było to czwarte w tym roku takie wydarzenie a 74 festyn licząc od 2009 roku, kiedy rozpoczęła się nasza przygoda. Od 12 lat Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce wędruje po Podlasiu po małych miejscowościach wschodniej Białostocczyzny, by promować białoruską kulturę.

 

Na scenie przy świetlicy wiejskiej na początku głos zabrali Burmistrz Miasta Kleszczele Aleksander Sielick, oraz Tomasz Tichoniuk- dyrektor Muzeum. Na początku wystąpił zespół śpiewaczy z Dobrowody z zapomnianymi już pieśniami. Po nich zaś zagrały zespoły instrumentalne METRO, DAWID SZYMCZUK BAND z Hajnówki, oraz na zakończenie RODNY KUT z Narwi. Dodatkową atrakcją festynu były również konkursy, w których publiczność wzięła chętnie udział odpowiadając na wszystkie nie zawsze łatwe pytania, zdobywając przy tym ciekawe nagrody ... np. grabie, motykę, wiadro czy polewaczkę do ogrodu. Na festynie nie mogło zabraknąć oczywiście kramiku muzealnego z literaturą białoruską, pamiątkami i rękodziełem ludowym. Przygotowana została również fotowystawa prezentująca zdjęcia z poprzednich edycji festynów. Niejeden mieszkaniec wsi mógł odnaleźć siebie lub sąsiada na zdjęciach z festynów sprzed kilku lat.

 

Podczas festynu zorganizowana została również zbiórka na Kubusia z Hajnówki, który zmaga się ze śmiertelną chorobą i potrzebuje jeszcze 6 milionów złotych by żyć.... Mieszkańcy i turyści bawiący się na festynie hojnie wsparli te inicjatywy za co im serdecznie dziękujemy.

 

W Żukach według spisu z 1921 roku w 27 domach mieszkało 96 osób, wszyscy podali wyznanie prawosławne, narodowość białoruską.1. Dziś ta wieś liczy 33 mieszkańców. Na przestrzeni stu lat ta, jak i wiele innych wsi niestety wymiera, ale dzięki festynowi w przepięknej scenerii mieszkańcy mogli wspólnie uczestniczyć w święcie swej miejscowości, z sąsiadami, rodziną oraz przyjezdnymi turystami.Muzeum zaprasza jeszcze na ostatni festyn z cyklu „I tam żywuć ludzi" do Grabowca (gm. Dubicze Cerkiewne) 4 X 2020 o godz. 14.00. Będzie to okazja do spotkania się z najbliższymi, rodziną, sąsiadami, wspólnej integracji oraz zabawy w urokliwej scenerii podlaskiej drewnianej architektury i niesamowitej przyrody, a i może uśmiechnie się szczęście i da się wygrać na przykład miotłę.

Agnieszka Tichoniuk

Festyn zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Starostwa Powiatowego w Hajnówce.

1 Skorowidz miejscowości Rzeczypospolitej Polskiej: opracowany na podstawie wyników pierwszego powszechnego spisu ludności z dn. 30 września 1921 r. i innych źródeł urzędowych., t. T. 5, województwo białostockie, 1924, s. 21

 Na zdjęciach w poniższej galerii znajdują się zespoły występujące podczas festynu, publiczność biorąca udział w wydarzeniu oraz drewniana architektura wiejska. 

Cała galeria dostępna jest na witrynie muzeum.


 

Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.