Pasieczniki- I tam żywuć ludzi
- Utworzono: środa, 16, wrzesień 2020 14:06
- Odsłony: 442
Pomimo trudności, jakie przyniósł rok 2020, kolejna odsłona festynów z cyklu "I TAM ŻYWUĆ LUDZI" przesunięta została w czasie. Festyn w Pasiecznikach Dużych odbył się 6 września 2020 r. i było to drugie w tym roku takie wydarzenie a 72 festyn licząc od 2009 roku, kiedy rozpoczęła się nasza przygoda. Od 11 lat Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce wędruje po Podlasiu po małych miejscowościach wschodniej Białostocczyzny, by promować białoruską kulturę.
Na scenie pod wiekową szumiącą wierzbą przy świetlicy wiejskiej na początku głos zabrali Wójt Gminy Hajnówka Lucyna Smoktunowicz, oraz Tomasz Tichoniuk- dyrektor Muzeum. Zaś później przy dźwiękach akordeonów wystąpiły zespoły śpiewacze z ludowymi niekiedy zapomnianymi już pieśniami: CZYŻOWIANIE, ŻAWARANKI z Mochnatego i RUCZAJOK z Białowieży. Po nich zaś zagrały zespoły do tańca i nie trzeba było do tego nikogo namawiać. Przy takich zespołach dobrze znanych publiczności jak METRO, DAWID SZYMCZUK BAND z Hajnówki i RODNY KUT z Narwi do późnego wieczora trwała zabawa. Na zakończenie wystąpił również sołtys wsi - gwiazda telewizji Adam Kraśko, który dalej szuka żony... Dodatkową atrakcją festynu były również konkursy, w których publiczność wzięła chętnie udział odpowiadając na wszystkie nie zawsze łatwe pytania, zdobywając przy tym ciekawe nagrody ... np. motykę, czy polewaczkę do ogrodu ... Na festynie nie mogło zabraknąć oczywiście kramiku muzealnego z literaturą białoruską, pamiątkami i rękodziełem ludowym.
Podczas festynu zorganizowane zostały również kiermasze słodkości. Ciasta, bułeczki, napoje przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich z Orzeszkowa, a dochód ze sprzedaży przeznaczony został na ratowanie życia małego Kubusia z Hajnówki. Swoje stoisko mieli również „Wojownicy Filipka", który też zmaga się ze śmiertelną chorobą. Mieszkańcy i turyści bawiący się na festynie hojnie wsparli te inicjatywy za co im serdecznie dziękujemy.
Dzięki festynowi w przepięknej scenerii mieszkańcy mogli wspólnie uczestniczyć w święcie swej miejscowości, z sąsiadami, rodziną, oraz przybyłymi licznie turystami. Niektórzy przyjechali aż ze Szczecinka i tańczyli od pierwszych aż niemal do ostatnich taktów. Pod świetlicą do późna grała muzyka i tańcom nie było końca.
Pasieczniki Duże to wieś założona przed 1765 rokiem, a obecnie zamieszkała przez ok. 120 osób. Nazwa wsi pochodzi od pasieczników, czyli osób zajmującymi się nadzorem i opieką nad pasiekami, hodowlą pszczół oraz dostarczaniem miodu i wosku na dwór pański lub do miasta.
Muzeum zaprasza na kolejne festyny z cyklu „I tam żywuć ludzi" do Żuk w gminie Kleszczele 20 września 2020r..
Agnieszka Tichoniuk
Festyn zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku.