Montaż słowno-muzyczny z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
- Utworzono: niedziela, 03, maj 2020 01:00
- Odsłony: 898
Studio Piosenki Estradowej w Hajnówce zaprasza na montaż słowno-muzyczny z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
„Dzień dobry, cześć. Mamy dzisiaj 3 maja, a więc bardzo ważną datę dla historii Polski. Jest to oczywiście rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja w 1791 roku. W normalnych okolicznościach w całej Polsce odbywały się zawsze obchody tego Święta i m.in. również Hajnowski Dom Kultury organizował koncerty z udziałem hajnowskich artystów. W obecnej sytuacji jest to oczywiście niestety niemożliwe, ale nie zostawiamy was w takim dniu bez sztuki i bez historii i przygotowaliśmy dla Was taki niedługi montaż słowno – muzyczny z kilkoma pięknym i patriotycznymi piosenkami i domieszką najważniejszych informacji na temat tego Święta. Zapraszamy.
„Powiedzmy sobie trochę o samej Konstytucji 3 maja i tak w 3 punktach o tym , dlaczego jej uchwalenie jest dzisiaj po tylu latach dla nas Polaków wciąż takie ważne.
Po pierwsze była to pierwsza w Europie i druga na świecie tego typu nowoczesna spisana konstytucja. Po drugie była ona bardzo dużym przełomem dla tamtego systemu politycznego ówczesnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów ponieważ m.in. zniosła wolną elekcję na rzecz monarchii dziedzicznej, zniosła Liberum Veto, które bardzo utrudniało wszystkie obrady sejmu , wprowadziła trójpodział władzy na : ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą no i w końcu też uznała chłopów za część narodu. I teraz po trzecie: dlaczego ta konstytucja jest nadal dla nas taka ważna ? Ponieważ mimo to, że obowiązywała zaledwie 2,5 roku ( bo do 23.11.1793 roku, a w praktyce nawet jeszcze krócej bo do 14.07.1792 roku ) to później była ona cały czas obecna
w umysłach i sercach Polaków walczących o wolność Polski podczas 123 lat zaborów. I była ona można powiedzieć cały czas takim płomieniem dającym siłę do walki. Więc w 1918 roku odzyskaliśmy niepodległość można powiedzieć w dużej mierze dzięki właśnie tej konstytucji i dzięki temu jesteśmy dzisiaj wolnym narodem.
„No słuchajcie nie mieliśmy kiedyś łatwo nawet z samym obchodzeniem Święta 3 maja . Zostało ono wprowadzone pierwszy raz 5 maja – dwa dni po uchwaleniu Konstytucji, ale zaledwie po 4 latach w1795 roku wraz z III rozbiorem Polski i całkowitym zniknięciem naszego kraju z mapy świata również Święto 3 maja przestało istnieć. Powróciło ono uchwałą w 1919 roku niedługo po odzyskaniu niepodległości i świętowaliśmy je do 1946 roku do momentu demonstracji studenckich, po których ówczesna władza powiedziała : O nie nie nie, skoro wy tak z nami to od teraz każda próba obchodzenia Święta 3 maja będzie surowo karana. Aż po 5 latach w 1951 roku święto to zostało oficjalnie zniesione i nie było go przez 30 lat. W 1981 roku Polacy zaczęli je nieoficjalnie świętować, a w 1990 roku ponownie zostało oficjalnie przywrócone i pierwsze uroczyste obchody tego święta odbyły się 3 maja 1990 roku w obecności obecnego prezydenta Wojciecha Jaruzelskiego. „
„Chcielibyśmy się z wami pożegnać takim pięknym utworem, który bezpośrednio opowiada o związku człowieka z przyrodą i o tym, że w dzisiejszym zabieganym świecie trzeba szukać spokoju i ładu w naturze, z której przyszliśmy. Ale w kontekście historii i ojczyzny można go interpretować jako nawoływanie do pamięci o korzeniach czyli też o swoich przodkach, którzy zanim jeszcze byliśmy na świecie budowali dla nas Polskę”
Wystąpili:
- Maria Sawicka
- Oliwia Kozak
- Aleksandra Wołczyk
- Izabela Karczewska
- Maja Targosz
- Daria Znaczko
- Izabela Pietroczuk
- Olga Masalska
- Hanna Wołczyk
- Zofia Filipiuk
- Martyna Białowieżec
- Gabriela Wróbel
Lektor – Julita Wawreszuk
Opiekun artystyczny – Marta Gredel-Iwaniuk
realizacja:
Hajnowski Dom Kultury
ul. Tamary Sołoniewicz 4, 17-200 Hajnówka
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.