Spotkanie autorskie i promocja książki Wiesława Lickiewicza „Życie to nie poezja. Kartka z pamiętnika”
- Utworzono: środa, 23, październik 2019 13:30
- Odsłony: 1285
W piątkowe popołudnie 18 października 2019 roku, wspólnie z rodziną, przyjaciółmi i czytelnikami Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Tadeusza Rakowieckiego, hajnowianin Wiesław Lickiewicz promował swoją kolejną książkę „Życie to nie poezja. Kartka z pamiętnika”. Rok po ciepło przyjętym przez czytelników debiucie („Nie wierz łzom”, 2018), pan Wiesław postanowił podzielić się kolejnymi wierszami i wspomnieniami, bo jak wyznał, jest to dla niego doskonała forma wyrażania siebie i porządkowania rodzinnych historii.
Spotkanie miało kameralny charakter, a prezentowany w tle pokaz zdjęć rodzinnych z okresu młodości, wprowadził obecnych na spotkaniu gości w wyjątkowo refleksyjny nastrój. Wiesław Lickiewicz przeczytał zebranym kilka nowych utworów, odkrywając tym samym różne oblicza swojej poezji. Rozpoczął od tytułowego wiersza „Życie to nie poezja” będącego osobistą, poetycką zadumą nad istotą życia, które jego zdaniem jest najlepszym nauczycielem pokory. Nieco przewrotny tytuł i przekaz tego wiersza wskazują na ogromny dystans samego autora, który wszak nie deprecjonuje literatury i poezji, jednak za najlepszego nauczyciela uważa właśnie życie – osobiste doświadczenia, radości i troski. Wiersz „Lipa i życie” oddaje charakterystyczną Panu Wiesławowi wrażliwość na przyrodę i krajobraz, w którym tytułowe lipy odchodzą powoli w zapomnienie. Wiersz „O szczęściu” to humorystyczny głos człowieka, patrzącego na szczęście z dystansem i delikatną ironią. Kolejne teksty z tomu „Życie to nie poezja” przeczytali przyjaciele autora z Klubu Poetyckiego, działającego przy naszej bibliotece. Każdy z nich prowokował obecnych do rozmowy, bo repertuar tematów i spraw poruszanych w wierszach Wiesława Lickiewicza jest naprawdę ogromny.
Wzruszenie czytelników, ale i samego autora, wywołał rozdział „Wołodia rocznik 1925”. Wspomnienie to swoisty hołd oddany zmarłemu przed laty tacie, którego życiową postawę i wybory Pan Wiesław zrozumiał dopiero po latach.
Zachęcamy naszych czytelników do wypożyczania obu książek Wiesława Lickiewicza, które są w zbiorach Czytelni i Wypożyczalni dla Dorosłych.
Joanna Kisielewicz
Fot. Joanna Kisielewicz, Agnieszka Kazberuk