Świętujemy 11. urodziny żubra Pompika

DSC 0033

Już ponad dekadę rozbawia swoimi przygodami najmłodsze pokolenia na terenie całego kraju, a nawet poza granicami. Chociaż bawią się przy nich dobrze nie tylko dzieci, ale również ich rodzice - przy wspólnym czytaniu książeczek, oglądaniu serialu animowanego. Czym żubr Pompik zaskarbił sobie serca tak szerokiego grona wielbicieli? Radosny, pomysłowy - każdy znajdzie w nim cechę, którą warto docenić.

Data 26 września na stałe wpisała się w hajnowski miejski kalendarz wydarzeń jako „Urodziny żubra Pompika”. Mini przyjęcie urodzinowe miało miejsce i w tym roku. Na pierwsze, poranne urodzinowe spotkanie literackie do Hajnowskiego Domu Kultury zaprosiliśmy sześcioletnie przedszkolaki z miejskich przedszkoli, po południu odbyło się otwarte spotkanie dla wszystkich chętnych. Na samym wejściu otrzymywały one urodzinowe pompikowe medale. Urodziny otworzył Burmistrz Miasta Hajnówka Jerzy Sirak. A jakie były początki fascynujących historyjek? „Żubr Pompik to jest taki mały żubrek z Puszczy Białowieskiej, mały dzieciaczek, który jest bardzo ciekawski, chce się dowiedzieć wszystkiego co w lesie piszczy, trzeszczy, szeleści, pohukuje, poskrobuje. Interesuje go absolutnie wszystko, co dzieje się dookoła w przyrodzie. Bardzo bym chciał, żebyście Wy też mieli takie podejście, żebyście też byli tak ciekawi świata, jak Pompik i jego siostra Polinka. Książek Pompika jest już ponad 20! Sam się dziwię jak to szybko poszło. 11 lat temu wymyśliłem Pompika dla moich dzieci, opowiadałem im do snu historie o Pompiku. Napisałem pierwszą książeczkę...i teraz mamy ich ponad 20, zaś trzy kolejne są już w druku…” - opowiada Tomek Samojlik.

W ramach urodzinowego prezentu dzieci z przedszkola im. Żubra Pompika wystąpiły z przedstawieniem nawiązującym do głównego bohatera dnia, a także przygotowały pracę plastyczną. Dodatkowo każda z grup przedszkolnych przygotowała swój prezent oraz życzenia dla Pompika. Na zakończenie uczestnicy otrzymali kartki pocztowe z wizerunkiem Pompika i autografem autora. Bardzo miłym gestem były wpisy do księgi pamiątkowej, do której żubr Pompik będzie z sentymentem powracał, uświadamiać sobie jak wspaniałych ma fanów.

Cieszy nas bardzo, że w Hajnówce narodziła się postać, która promuje nasze miasto na szeroką skalę. Stała się marką, z której jesteśmy niezmiernie dumni i którą samorząd miasta Hajnówka stara się w szczególny sposób promować już od minimum dwóch lat. Dokładamy wszelkich starań, by wspierać jej rozwój, wzmacniać wizerunek i zachęcamy do tego każdego. Ta postać ma ogromny potencjał. Przygody żubra Pompika bawią, cieszą, edukują. Umacniają więzi rodzinne, uczą szacunku do innych oraz uwrażliwiają na przyrodę. Serdecznie dziękujemy Tomku i życzymy mnóstwa fascynujących projektów.

Już niedługo na półkach księgarni pojawią się trzy nowe pozycje: „Żubrza góra”, „Nieśmiała salamandra”, „Jaskinia nietoperza” z serii: Żubr Pompik wraz z rodziną odwiedzają polskie Parki Narodowe (składać się będzie z 23 książeczek). Zupełną nowością będzie książka z 50 otwieranymi okienkami „Polinka zaginęła!”- „Duża księga z twardymi kartkami. Na każdej stronie okienko, do którego można zaglądać. Zaglądamy w nie żeby odnaleźć Polinkę…Jeden cel: Pompik szuka zaginionej Polinki…” - mówi autor. W produkcji znajduje się obecnie drugi sezon serialu animowanego o przygodach żubra Pompika (13 odcinków), a premiera nowej serii odbędzie się 28 września w Warszawie w Kinotece. Natomiast do kin trafi na dniach „Ryjówka przeznaczenia” także na podstawie książki Tomka Samojlika.

Cieszymy się, że wspólnymi siłami pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce oraz Urzędu Miasta Hajnówka, przy wsparciu organizacyjnym Hajnowskiego Domu Kultury udało się zorganizować na cześć Pompika spotkanie urodzinowe.

Spotykamy się za rok.

Emilia Korolczuk

Magdalena Chirko


Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.