Wyjazd członków Hajnowskiego Koła Niewidomych do placówek kultury

2n

15 września 2019 roku osoby niewidome i słabowidzące należące do Koła Terenowego Polskiego Związku Niewidomych w Hajnówce wraz z przewodnikami włączyli się w rytm życia kulturalnego.

Początkowo 20-osobowa grupa udała się do Centrum imienia Ludwika Zamenhofa w Białymstoku, gdzie odbył się multimedialny spacer po prężnie rozwijającym się wielonarodowym mieście Białystok, w którym urodził się twórca międzynarodowego języka esperanto. Ludwik Zamenhof twierdził, że do nieporozumień między ludźmi dochodzi poprzez barierę językową, dlatego wymyślił język neutralny, wspólny dla wszystkich. Istnieje już ponad 130 lat, i zawiera 16 niezmiennych reguł. Ten najbardziej znany białostoczanin był lekarzem – okulistą, podróżnikiem, ośmiokrotnie nominowanym do Nagrody Nobla. Swoje książki wydawał pod pseudonimem literackim „Doktoro esperanto”, stąd , mówiono o nim „doktor mający nadzieję”. Dowiedzieliśmy się, że esperanto to nie tylko język, ale również symbolika. Zielony kolor flagi symbolizuje nadzieję, a pięcioramienna gwiazda pięć kontynentów. Miłośnicy tego języka zakładają kluby esperantystów, spotykają się na kongresach, w kawiarniach – jak choćby tej, w białostockim klubie „Fama”. Są ciekawi świata, otwarci na inność, różnorodność i promują przyjaźń między narodami. Dziękując pani przewodnik –już w języku esperanto za oprowadzenie nas po wystawie udaliśmy się na spacer w kierunku Teatru Dramatycznego imienia Aleksandra Węgierki. Tam obejrzeliśmy sztukę mistrza farsy, Ray’a Cooney’a pt. „Wszystko w rodzinie” w reżyserii Witolda Mazurkiewicza. Przedstawienie pełne zwrotów akcji i z dużą dawką humoru wywoływało uśmiech chyba u każdego z nas.

Ten dzień był dla nas wyjątkowy. Poczuliśmy magię teatru i poznaliśmy wielowyznaniowy obraz regionu, w którym mieszkamy. Śmiało można powiedzieć, że niewidomi mają wielki apetyt na kulturę, w równym stopniu co osoby widzące chcą przeżywać przedstawienia teatralne, bo niewątpliwie jest to dla nich jedna z najlepszych form rehabilitacji.

Wycieczka została zorganizowana w ramach projektu „Niewidomi bliżej siebie” finansowanego przez Fundacje PKO Banku Polskiego w Warszawie, za co serdecznie dziękujemy.

Tekst: Alicja Plis

Zdjęcia: Joanna Kierdelewicz


 

Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.