Białoruskie Święto - KULTURA NA SCHODACH MUZEUM 02.06.2019r.
- Utworzono: poniedziałek, 17, czerwiec 2019 08:14
- Odsłony: 1041
Kiermasze rękodzieła ludowego, koncerty zespołów z Polski i Białorusi, a do tego ziemniaczane przysmaki ze stu kilogramów ziemniaków, warsztaty lepienia w glinie, tkania na krosnach- to wszystko można było zobaczyć w niedzielę 2 czerwca 2019 roku na 15. Białoruskim Festiwalu Etnograficznym w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce.
Festiwal to jedno z najważniejszych i największych wydarzeń organizowanych co roku przez hajnowskie Muzeum. Instytucja w sposób symboliczny wychodzi na schody muzeum, prezentując to co wartościowe wewnątrz- prezentując dorobek a także ucząc poszanowania dla tradycji i kultury.
Festiwal otworzył dyrektor Muzeum Białoruskiego – Tomasz Tichoniuk. Głos zabrali również Burmistrz Miasta Hajnówka Jerzy Sirak oraz Radny Sejmiku Wojewódzkiego i jednocześnie dyrektor Liceum z DNJB - Igor Łukaszuk. A całą imprezę prowadził konferansjer Jan Karczewski.
Oprócz warsztatów etnograficznych i degustacji przez cały dzień odbywały się koncerty białoruskich zespołów zróżnicowanych pod względem wieku jak i rodzaju muzyki. Rozpiętość wiekowa wykonawców sięgała od przedszkolaków po dorosłych. Zaś gatunki muzyczne przechodziły od folkloru, poprzez estradę, nowoczesne rockowe aranżacje ludowych pieśni białoruskich i żywy energetyczny folk.
Na festiwalowej scenie zaśpiewały dzieci z Przedszkola Nr 1 „Kolebka” w Hajnówce, 8 –letnia Ola Miliszewska, MAŁANKA z Bielska Podlaskiego, zespół śpiewaczy NADZIEJA oraz KACHANACZKA z Prużan na Białorusi. Po nich na scenie zaprezentowały się zespoły: AS z Białegostoku, ART. PRONAR z Narwi oraz instrumentalny rockowy grający niezwykle żywiołowo białoruskie utwory zespół NIEMORALNA PROPOZYCJA z Białegostoku. Zaś na zakończenie festiwalu wystąpił najdłużej chyba grający na Podlasiu znakomity folkowy zespół CZEREMSZYNA, który obchodził niedawno swoje 25-lecie.
Dla publiczności przygotowane zostały różnorodne konkursy, okazało się ,że widownia doskonale orientuje się w etnografii, historii oraz działalności muzeum. Można było wygrać ciekawe nagrody rzeczowe. Chętni mogli oddać również krew w wyjątkowej scenerii-bo w galerii wśród obrazów zostały rozstawione fotele i statywy do zbiórki krwi. Najmłodsi uczestnicy festiwalu bawili się świetnie dzięki atrakcjom przygotowanym przez Animacyjną Ferajnę z Hajnówki.
Tradycyjnie była również prezentowana najnowsza i antykwaryczna literatura białoruskojęzyczna, pamiątki oraz rękodzieło ludowe na stoisku Muzeum i Ośrodka Kultury Białoruskiej w Hajnówce. Swoje stoisko miały również Warsztaty Terapii Zajęciowej w Hajnówce, na którym pokazywano prace wykonane przez osoby niepełnosprawne.
Sympatycznym akcentem była obecność Stowarzyszenia Miłośników Motoryzacji Niebanalnej BAT-alion z Hajnówki, dzięki niej wielbiciele zabytkowych aut mieli możliwość podziwiania i fotografowania się ze starym, „uśmiechniętym” wozem strażackim ….
Festiwal nie mógłby się odbyć bez przybyłej licznie publiczności, która zalewała plac Muzeum od wczesnych godzin porannych do wieczora, ale również partnerom i sponsorom. W tym roku wsparli nas Urząd Gminy Narewka, Hajnowski Dom Kultury, Bank Spółdzielczy w Hajnówce, Bank Spółdzielczy w Narewce, Bogdan Klimiuk, Marek Wasiluk, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Hajnówce, Zakład Mechaniki Pojazdowej Leoncjusz Ławrynowicz, Miejski Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Bielsku Podlaskim, Sklep Smak tradycji, Apteka VITA oraz Areszt Śledczy w Hajnówce a także wolontariusze, którzy pomagali przy obsłudze Festiwalu, za co organizatorzy serdecznie dziękują.
Festiwal zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Urzędu Miasta Hajnówka, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku, Starostwa Powiatowego w Hajnówce.
Agnieszka Tichoniuk