13. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA
- Utworzono: środa, 19, grudzień 2018 10:56
- Odsłony: 1155
6 grudnia w sali kolumnowej Hajnowskiego Domu Kultury pasjonaci dużego ekranu mieli okazję zaznajomić się z nową generacją filmów z Azerbejdżanu. Projekcja pięciu krótkometrażowych azerskich filmów odbyła się w ramach 13. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA, który trwał od 5 do 9 grudnia w Białymstoku i wielu innych punktach na mapie Podlasia. W ciągu pięciu dni widzowie obejrzeli łącznie ponad 250 krótkich filmów. ŻUBROFFKA to nie tylko filmy, ale także energetyczne koncerty, ciekawe wystawy, spotkania z twórcami, panele dyskusyjne i warsztaty.
Specjalnym gościem, który odwiedził Hajnówkę w ramach MFFK ŻUBROFFKA był reżyser filmowy Imam Hasanov, który przybliżył polskim widzom niedogodności z jakimi na co dzień borykają się azerscy twórcy. Głównym problemem jest sowiecki styl zarządzania, który przejawia się w kontrolowaniu wielu obszarów funkcjonowania państwa, w tym oczywiście i kinematografii - w 90 % zależnej od rządu i będącej narzędziem w jego rękach. Młodzi reżyserzy próbują wzbogacić kino narodowe współczesną problematyką świecką, czego przykładem były wyświetlone w Hajnówce filmy: „The Swing of the Coffin Make” reż. Elmar Imanov, 2012, 29 min.; „Takbetek” reż. Ismail Safarali, 2014, 12 min.; „Sonuncu/The Last One” reż. Sergey Pikalov, 2014, 19 min.; “Shanghai, Baku” reż. Teymur Hajiyev, 2016, 20 min.; “Voice” Erturan Necefi Gol, 2017, 19 min.
Dzięki projekcjom pięciu filmów o powyżej wymienionych tytułach, wybranych spośród wielu form krótkometrażowych nakręconych w Azerbejdżanie, widzowie mogli przenieść się na około dziewięćdziesiąt minut w inną pod każdym względem rzeczywistość: geograficzną, przyrodniczą, kulturową, a także wyznaniową, gdyż prawie 97% azerbejdżańskiego społeczeństwa jest szyitami, a kobiety nie mają tam niestety praktycznie żadnych praw.
13. ŻUBROFFKA była niezwykłym wydarzeniem. Prawdą jest, że ów Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych od lat buduje kulturalne pomosty pomiędzy Wschodem, a Zachodem, Północą i Południem. W jednym miejscu przez kilka dni spotyka się energia ze wszystkich stron świata. Jest to ważny głos na kulturalnej arenie Polski, Europy, a nawet zaryzykowałabym użycie stwierdzenia, że także ŚWIATA.
Festiwal zrealizowany z dotacji miasta Białegostoku oraz dzięki wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Organizator: Białostocki Ośrodek Kultury – DKF „CAG”.
Współorganizator: Hajnowski Dom Kultury oraz Nieformalna Grupa Dziew/czyny z cool’turą
Tekst: Marta Korszak
Zdjęcia: Adam Czurak