Puchły- I tam żywuć ludzi

 57

Festyn w Puchłach to był piąty i ostatni festyn wyjątkowej jubileuszowej –dziesiątej edycji białoruskich festynów z cyklu "I TAM ŻYWUĆ LUDZI", których organizatorem jest Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce. Od 10 lat wędrujemy po Podlasiu po małych miejscowościach wschodniej Białostocczyzny, by propagować unikatową kulturę. To był już 65 festyn licząc od 2009 roku, kiedy rozpoczęła się nasza przygoda. Festyn odbył się 16 września 2018 nad malowniczą rzeką Narew.

 Na początku zaśpiewali gospodarze gminy, dziecięca grupa ANIMATO z Narwi. Zaś po nich wystąpiły zespoły grające żywą muzykę, dobrze znane publiczności: RETRO BEATS z Hajnówki, DAWID SZYMCZUK BAND z Hajnówki, NIEMORALNA PROPOZYCJA z Białegostoku oraz ART.PRONAR z Narwi. Ośmioletnia „fanka Hanka” mogła wspólnie ze swoim ulubionym zespołem DS. Band wykonać piosenkę na scenie. Tańcom również nie było końca. Zaś do późnej nocy rzeką Narew niosły się białoruskie pieśni śpiewane jak przed laty przez babcie i dziadków.

Na festynie nie mogło zabraknąć kramiku muzealnego z literaturą białoruską, pamiątkami i rękodziełem ludowym.

Wieś Puchły jest jedną z przepięknych miejscowości należących do Krainy Otwartych Okiennic. Zachowała się tu tradycyjna wiejska zabudowa, drewniane chaty, budynki gospodarskie. Niezwykłego uroku dodają im ażurowe dekoracje i drewniane zdobienia okien, piękne szalunki, bogato zdobione szczyty. Zapożyczyli je i zaczęli odtwarzać powracający w rodzinne strony tzw. „bieżeńcy”, czyli mieszkańcy podlaskich wsi, których w 1915 roku zmuszono do wyjazdu w głąb Rosji. Miejscowość stanowi też ważny punkt na mapie prawosławnych sanktuariów w Polsce. W okazałej cerkwi parafialnej znajduje się szczególnie czczona wśród prawosławnej ludności Podlasia ikona Matki Bożej Opiekuńczej, która według legendy w XV wieku miała objawić się na lipie jednemu z mieszkańców. Wieś liczy 30 mieszkańców, ale turystów rocznie ją odwiedzjących jest kilkanaście razy więcej.

To był ostatni festyn 10. edycji. Pozostaje nam zaprosić na kolejne festyny już za rok. Szukajcie nas w malutkich i urokliwych miejscowościach Podlasia.

Agnieszka Tichoniuk

Festyn zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku.


Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.