Dzień Polonii Moskiewskiej w Hajnówce
- Utworzono: piątek, 20, kwiecień 2018 12:21
- Odsłony: 1489
W ramach obchodów stulecia niepodległości Polski, 12 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbył się Dzień Polonii Moskiewskiej, która funkcjonuje pod nazwą Dom Polski w Moskwie. Gośćmi honorowymi uroczystego wieczoru byli przedstawiciele zarządu polonii moskiewskiej - Kirill Kanarskiy wraz z małżonką i Roma Jadzińska –Alper.
Rosję zamieszkuje około 73 tys. Polaków. Setki tysięcy posiada polskie korzenie. W Rosji działają organizacje polonijne jak Federalna Polska Autonomia Narodowo-Kulturalna „Kongres Polaków w Rosji" oraz tzw. polskie domy. Funkcjonują polskie kościoły i odbywają się polskojęzyczne nabożeństwa. Wydawane są czasopisma polonijne, polskie książki i prowadzone polskojęzyczne strony internetowe.
Historia Polaków na ziemiach rosyjskich sięga początków państwowości rosyjskiej. Wielu wybitnych przedstawicieli kultury rosyjskiej jak i najwyższych władz było polskiej narodowości i odegrało znaczącą rolę w historii państwa rosyjskiego. Część Polaków to także potomkowie carskich lub radzieckich zesłańców z XIX i pierwszej połowy XX wieku. Wielu Polaków pochodzących najczęściej z byłych republik radzieckich osiedliło się w Rosji dopiero po 1991 roku.
Kirill Kanarskiy przedstawił prezentację multimedialną, ilustrującą działalność Polaków mieszkających w Moskwie, formy i tradycje świąt religijnych i państwowych. Z okazji 100. rocznicy niepodległości Polski, staraniem Domu Polskiego w Moskwie uruchomiono dwa trolejbusy ozdobione banerami „1918-2018 Sto lat niepodległości Polski". Pierwszy kurs trolejbusu był przejażdżką rozśpiewanej polonii, przy brzmieniu polskich pieśni m.in. „To ostatnia niedziela".
Literackim punktem wieczoru były wiersze przedstawione przez Kiryilla Kanarskyiego i młodzież szkolną: Małgorzatę Lasotę i Anastazję Fadiejewą (uczennice Technikum im Tadeusza Kościuszki) i Julię Biegańską (uczennicę Zespołu Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego). Brzmiały strofy: A. Puszkina, A. Achmatowej, O. Mandelsztama, S. Jesienina, A. Koczetkowa, J. Klinskich i M. Puszkina.
Atrakcją wieczoru był mini recital muzyczny w wykonaniu Romy Jadzinskiej – Alper, solistki moskiewskiego zespołu „Luna park". Piosenkarka, Polka urodzona na Litwie, mieszkanka Moskwy wyśpiewała rosyjskie romanse, opowiadała o swojej miłości i tęsknocie za ojczyzną. Z radością przyjęliśmy bardzo pozytywne i przychylne podejście Rosjan do Polaków mieszkających w Moskwie. Polakowi okazuje się szacunek, Polak to człowiek religijny, uczciwy, sprawiedliwy i wielki patriota.
Degustacja czaju z samowara była okazją do pytań i wymiany informacji. Spotkanie z przedstawicielami polonii moskiewskiej było nie tylko ważnym wydarzeniem i doświadczeniem ale i lekcją życia.
Alla Gryc
Fot. A. Kazberuk, A. Plewa Antypiuk