Wieczór pamięci o Mironie Chodakowskim

12m

10 kwietnia 2018 roku, w rocznicę katastrofy lotniczej, w której zginął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią oraz 96 wybitnych Polaków w całej Polsce odbyły się liczne msze i uroczystości upamiętniające to tragiczne wydarzenie.

Hajnówkę bezpośrednio dotknęło to bolesne wydarzenie, bowiem w katastrofie zginął Miron Chodakowski – Biskup hajnowski, Arcybiskup Polskiego Kościoła Prawosławnego, prawosławny ordynariusz Wojska Polskiego, generał brygady, doktor teologii.

Mirosław Chodakowski urodził się w 1957 roku w Białymstoku. Ukończył prawosławne seminarium duchowne w Warszawie. W 1979 złożył wieczyste śluby mnisze w Monasterze św. Onufrego w Jabłecznej. W tym samym roku wyznaczono go do objęcia godności przełożonego tejże wspólnoty zakonnej, którą pełnił przez pięć lat. Od 1984 do 1998 kierował Monasterem Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy w Supraślu, prowadząc jego odbudowę ze zniszczeń dokonanych w czasie II wojny światowej i doprowadzając do ponownej organizacji męskiej wspólnoty monastycznej. W 1998 wyświęcony na biskupa pomocniczego diecezji warszawsko-bielskiej z tytułem biskupa hajnowskiego, w tym samym roku został również prawosławnym ordynariuszem Wojska Polskiego. Ordynariatem kierował do swojej śmierci w katastrofie polskiego samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010.

W ósmą rocznicę katastrofy, hajnowskie Bractwo Prawosławne zapaliło dziesiątki zniczy na rondzie Arcybiskupa Mirona Chodakowskiego, zaś w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbył się wieczór poświęcony Jego pamięci. Minutą ciszy uczczono pamięć ofiar katastrofy lotniczej.

Pani Anna Radziukiewicz, autorka książki „Nieść pokój, kochać ludzi. Arcybiskup Generał Dywizji Miron (Chodakowski) 1957-2010" była gościem honorowym tego podniosłego wieczoru. Niezwykle ciekawie przedstawiła życiorys Mirona i jakże obszerną służbę duszpasterską oraz wszechstronną działalność na rzecz Hajnówki i Podlasia. W zadumie słuchano wypowiadanych ze wzruszeniem i szacunkiem słów. Pani Radziukiewicz nazwała Arcybiskupa Mirona ambasadorem Hajnówki, bowiem z racji pełnionej służby miał liczne znajomości i za ich pomocą zabiegał o poprawę życia hajnowian. Był wzorem honoru, godności, dobroci, miłości i wielkiego szacunku do drugiego człowieka.

Pamiątką dla uczestników spotkania pozostanie książka, książka z autografem autorki. Piękne edytorsko, albumowe wydanie, bogato ilustrowane fotografiami, szczegółowo prezentuje sylwetkę Arcybiskupa Mirona i jest swego rodzaju pomnikiem poświęconym Arcybiskupowi.

Książka jest dostępna w Bibliotece, serdecznie zapraszamy do jej wypożyczania.

Alla Gryc

fot. Marzena Niewiadomska


Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.