Przystanek Niepodległość w Bibliotece 2017

13n

W biblioteczny kalendarz uroczystości na dobre wpisała się akcja „Przystanek Niepodległość w Bibliotece”. Inicjatywa, organizowana od kilku lat na okoliczność obchodów Święta Niepodległości, od samego początku cieszyła się dużym zainteresowaniem i przychylnością czytelników biblioteki. Nasze działania kierowane są przede wszystkim do najmłodszego pokolenia Polaków – przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych, którzy w przededniu święta odwiedzają bibliotekę i biorą udział z ciekawych zajęciach.

Tegoroczny „Przystanek Niepodległość w Bibliotece” rozpoczęłyśmy już 2 listopada, składając wizytę w grupie pięciolatków z Przedszkola Nr 5 z Oddziałami Żłobkowymi w Hajnówce. „Hajnówka – moje miasto” to temat zajęć, w trakcie których dzieci poznały historię naszej miejscowości. Przygotowaną przez bibliotekarki prezentację multimedialną dopełniała opowieść o prastarej puszczy, na skraju której przed laty powstała Hajnówka. Dzieci zauważyły zmiany zachodzące w naszym mieście na przestrzeni lat, mogły też porównać konkretne miejsca i ulice zachowane na fotografiach, z tym, co znają dziś. Była to na pewno ciekawa lekcja lokalnego patriotyzmu, o czym świadczyło skupienie i zainteresowanie przedszkolaków w trakcie spotkania.

„Bajka o Wiśle” to najnowsza sztuka z repertuaru papierowego teatrzyku Kamishibai, którą 4 listopada zaprezentowałyśmy grupom „Jeżyków” i „Żuberków” z Przedszkola nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi. Przepięknie ilustrowana opowieść autorstwa Magdaleny Zarębskiej w bajkowy sposób przybliża najmłodszym wiedzę na temat najdłuższej i najważniejszej z polskich rzek. Ta niezwykle kształcąca historia działa na wyobraźnię przedszkolaków, a wędrówka z nurtem królowej polskich rzek jest okazją do przypomnienia najmłodszym np. legend o smoku wawelskim i o warszawskiej Syrence.

W tygodniu poprzedzającym obchody Święta Niepodległości bibliotekę odwiedzili uczniowie klas I i II ze Szkoły Podstawowej Nr 4 w Hajnówce. Krótki przegląd wydawnictw o tematyce historycznej, ale także film edukacyjny „Kto Ty jesteś? Polak mały”, zaczerpnięty ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej, uporządkowały dzieciom podstawowe fakty dotyczące 11 listopada 1918 roku. Zespołowa praca nad układanką godła Polski z pakietu edukacyjnego „Polak mały”, a przede wszystkim samodzielne wykonanie kokard narodowych były na pewno lekcją patriotyzmu podczas tegorocznych zajęć „Przystanek Niepodległość w Bibliotece”. Biało-czerwone kokardy dumnie będą prezentować uczniowie w trakcie szkolnych uroczystości i akademii.

Również i w tym roku bibliotekarki z Wypożyczalni dla Dorosłych ruszyły z masową produkcją kokard narodowych, które w tygodniu poprzedzającym Święto Niepodległości rozdawane były naszym czytelnikom. Ponad 300 kokard trafiło do rąk hajnowian, którzy nie kryli wzruszenia odbierając ten biało-czerwony symbol jedności z narodem. Oczywiście, w każdym z działów przygotowano wystawy książek i dokumentów nt. „Drogi Polski do niepodległości”, które w tych dniach cieszyły się sporym zainteresowaniem naszych czytelników.

Joanna Kisielewicz

Fot. Agnieszka Kazberuk


Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.