Wielki Czwartek
- Msza Krzyżma zostanie odprawiona w katedrze o godz. 9.30 jedynie w wąskim gronie imiennie wskazanych kapłanów. Podczas liturgii zostaną poświęcone oleje święte, które przekażemy do parafii we właściwym czasie i właściwej formie, o czym Księża Proboszczowie zostaną poinformowani.
- We Mszy Wieczerzy Pańskiej należy pominąć obrzęd obmycia nóg. Najświętszy Sakrament ma być przechowywany w tabernakulum, bez urządzania ołtarza wystawienia (ciemnicy) i bez procesji. W tym dniu kapłanom wyjątkowo zezwala się na odprawienie Mszy świętej bez udziału ludu, byleby w odpowiednim miejscu.
Uroczysta Eucharystia, połączona z odnowieniem przyrzeczeń kapłańskich, będzie celebrowana w Diecezjalnym Dniu Modlitw o Świętość Kapłanów, 25 maja, jeśli do tej pory zostanie zniesiony stan epidemii.
Wielki Piątek
- Cześć Krzyżowi podczas Liturgii Męki Pańskiej należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego, co dotyczy także adoracji indywidualnej poza liturgią.
- Do wezwań modlitwy powszechnej należy dołączyć - zgodnie z przekazanym w załączniku tekstem - specjalną intencję o ustanie epidemii (przedostatnią z kolei).
- Należy przygotować Grób Pański, jednak prosty, bez zbędnej okazałości.
- Ojciec święty Franciszek przeniósł zbiórkę ofiar na Ziemię Świętą z Wielkiego Piątku na niedzielę 13 września br.
- Usilnie zachęca się, aby w Wielki Piątek wierni adorowali krzyż w swoich domach.
Wielka Sobota i Wigilia Paschalna
- Nie organizuje się tradycyjnego poświęcenia pokarmów ani w kościołach, ani w innych miejscach. Należy natomiast pobłogosławić pokarmy przed śniadaniem wielkanocnym. Dokonuje tego głowa rodziny (lub inna osoba wierząca) w domu wg tekstu zamieszczonego poniżej.
- W liturgii Wigilii Paschalnej pomija się obrzęd poświęcenia ognia i procesję, a rozpoczyna się w prezbiterium od przygotowania i zapalenia paschału. Następnie wykonuje się Orędzie Wielkanocne (Exsultet). W czasie Liturgii chrzcielnej opuszcza się litanię do Wszystkich Świętych, błogosławieństwo wody chrzcielnej i pokropienie wiernych, a tylko odnawia się przyrzeczenia chrzcielne i odmawia modlitwę powszechną.
- Nie urządza się procesji rezurekcyjnej, ale tradycyjnie, o godz. 6.00 w Niedzielę Zmartwychwstania, należy uderzyć w dzwony.
+ Piotr Sawczuk
Biskup Drohiczyński
Ks. Zbigniew Rostkowski
Kanclerz Kurii
Diecezja Drohiczyńska organizuję internetowe transmisje Liturgii Wielkiego Tygodnia z drohiczyńskiej katedry pod przewodnictwem ks. bpa Piotra Sawczuka.
Program udostępniony ze strony naszej dziecej - drohiczynska.pl: TUTAJ
Plan transmisji celebracji liturgicznych pod przewodnictwem ks. bpa Piotra Sawczuka w drohiczyńskiej katedrze:
- NIEDZIELA PALMOWA – 5 kwietnia 2020 r.
godz. 10.00 – Msza św.
- WIELKI CZWARTEK – 9 kwietnia 2020 r.
godz. 9.30 – Msza Krzyżma
godz. 18.00 – Msza Wieczerzy Pańskiej
- WIELKI PIĄTEK – 10 kwietnia 2020 r.
godz. 8.00 – Jutrznia z Godziną Czytań
godz. 18.00 – Liturgia Męki Pańskiej
- WIELKA SOBOTA – 11 kwietnia 2020 r.
godz. 8.00 – Jutrznia z Godziną Czytań
godz. 20.00 – Wigilia Paschalna
- NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA – 12. kwietnia 2020 r.
godz. 6.00 – Msza św. Rezurekcyjna
Transmisje można obejrzeć klikając TUTAJ.
Pobierz plan transmisji klikając TUTAJ.
Parafia katedralna na swoim kanale YouTube będzie transmitowała nabożeństwa w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę.
- WIELKI PIĄTEK – 10 kwietnia 2020 r.
godz. 9.00 – Różaniec część radosna
godz. 10.00 – Liturgia Godzin: Modlitwa w ciągu dnia, Gorzkie Żale część I,
godz. 12.00 – Anioł Pański i Różaniec część światła
godz. 12.30 – Gorzkie Żale część II
godz. 15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego i Różaniec część bolesna
godz. 16.00 – Liturgia Godzin: Nieszpory i Różaniec część chwalebna
godz. 17.00 – Gorzkie Żale część III
- WIELKA SOBOTA – 11 kwietnia 2020 r.
godz. 9.00 – Różaniec część radosna
godz. 10.00 – Liturgia Godzin: Modlitwa w ciągu dnia, Gorzkie Żale część I,
godz. 12.00 – Anioł Pański i Różaniec część światła
godz. 12.30 – Gorzkie Żale część II
godz. 15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego i Różaniec część bolesna
godz. 17.00 – Liturgia Godzin: Nieszpory i Różaniec część chwalebna
godz. 18.00 – Gorzkie Żale część III
Transmisje można oglądać klikając TUTAJ.
Pobierz plan transmisji klikając TUTAJ.
Z pewnością wiele parafii będzie transmitować na swoich kanałach YouTube bądź Facebook celebracje Wielkiego Tygodnia. Warto je odnaleźć i pozostając w domach, w gronie rodzinnym, przeżywać i rozważać wielkie tajemnice naszej wiary.
CIDD
BŁOGOSŁAWIEŃSTWO POKARMÓW NA STÓŁ WIELKANOCNY
(na podstawie Służby Bożej w Diecezji Drohiczyńskiej)
Głowa rodziny lub inna osoba wierząca zapala świecę umieszczoną na stole i mówi: Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.
Wszyscy: Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.
Głowa rodziny: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.
Wszyscy: Amen.
Głowa rodziny: Pan Jezus umarł i zmartwychwstał dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy żyli Bożym życiem i uczestniczyli w wielkiej radości. Jej wyrazem jest nasze spotkanie ze Zmartwychwstałym Panem podczas wspólnego świątecznego posiłku w gronie rodzinnym. Dlatego błogosławimy dzisiaj te pokarmy i prosimy, aby Chrystus obdarzył nasze serca radością i wzajemną życzliwością oraz wynagrodził trudy tych, którzy te pokarmy przygotowali.
Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.
Posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza.
Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.
Mt 6, 31 ab.32b-33
Po odczytaniu tekstu Głowa rodziny mówi:
Panie Jezu Chryste, Ty w dzień przed męką i śmiercią poleciłeś uczniom przygotować paschalną wieczerzę, w dniu zmartwychwstania przyjąłeś zaproszenie dwóch uczniów i zasiadłeś z nimi do stołu, a późnym wieczorem przyszedłeś do Apostołów, aby wraz z nimi spożyć posiłek. Prosimy Cię, pozwól nam z wiarą przeżywać Twoją obecność między nami podczas wielkanocnego posiłku, abyśmy mogli się radować udziałem w Twoim życiu i zmartwychwstaniu.
Chlebie żywy, który zstąpiłeś z nieba i dajesz życie światu, pobłogosław ten chleb i wszelkie świąteczne pieczywo na pamiątkę chleba, którym nakarmiłeś słuchających Ciebie wytrwale na pustkowiu i który wziąłeś w ręce, aby go przemienić w swoje Ciało.
Baranku Boży, Ty pokonałeś zło i obmyłeś świat z grzechów, pobłogosław to mięso, wędliny i wszelkie pokarmy, które będziemy jedli na pamiątkę baranka paschalnego i świątecznych potraw, jakie Ty spożyłeś z Apostołami podczas Ostatniej Wieczerzy.
Chryste, nasze życie i zmartwychwstanie, pobłogosław te jajka, znak nowego życia, abyśmy, dzieląc się nimi w gronie rodziny, bliskich i gości, mogli się także dzielić wzajemnie radością z tego, że jesteś z nami. Pozwól nam wszystkim dojść do Twojej wiecznej uczty w domu Ojca, gdzie żyjesz i królujesz na wieki wieków.
Wszyscy: Amen.
Głowa rodziny: Przeżywając trudny czas epidemii, w duchowej łączności z wszystkimi wierzącymi w Zmartwychwstałego Pana, chcemy pamiętać o dotkniętych chorobą oraz o opiekujących się nimi, niejednokrotnie przebywającymi poza swoimi domami.
Ojcze nasz… (wszyscy odmawiają modlitwę)
Głowa rodziny: Pomódlmy się także o pokój wieczny dla zmarłych z naszej rodziny i ofiar epidemii. Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie.
Wszyscy: A światłość wiekuista niechaj im świeci.
Głowa rodziny: Niech odpoczywają w pokoju wiecznym.
Wszyscy: Amen.
Następnie pokropienie pokarmów wodą święconą.
źródło: http://www.farahajnowka.pl