Wojsko udzieli wsparcia podlaskim szpitalom

 

Dostęp do aktualnych danych o wolnych łóżkach jest kluczowy dla koordynatorów ratownictwa medycznego i załóg karetek covidowych, którzy muszą przekazać pacjenta zakażonego koronawirusem do najbliższego szpitala. W monitorowaniu i bieżącym uzupełnianiu danych, placówki walczące z epidemią COVID-19 wspomogą żołnierze WOT i wojsk operacyjnych.

Wojsko wesprze podlaskie szpitale zajmujące się leczeniem pacjentów zakażonych koronawirusem w aktualizacji danych o wolnych łóżkach. Monitoring będzie całodobowy. Zbiorcze statystyki będą aktualizowane 7 dni w tygodniu, co 3-4 godziny.

6 listopada br. żołnierze wojsk operacyjnych rozpoczęli szkolenie z obsługi aplikacji służącej do aktualizacji danych o wolnych łóżkach. Od najbliższego poniedziałku (9 listopada) żołnierze zaczną realnie wspierać 9 szpitali z województwa podlaskiego.

Kluczowe dane

Dane ze szpitali trafiają bezpośrednio do wojewódzkiego koordynatora ratownictwa medycznego, który następnie przekazuje informacje o wolnych łóżkach w szpitalach do załóg karetek covidowych. Precyzyjne i aktualne dane o miejscach gotowych na przyjęcie pacjenta z dodatnim wynikiem testu na koronawirusa, wymagającego hospitalizacji jest kluczowe. Umożliwiają bowiem szybkie przekazanie pacjenta do najbliższego szpitala, który zagwarantuje jego przyjęcie.

Pracownicy NFZ szkolą żołnierzy

Sprawdzanie i aktualizowanie danych o wolnych łóżkach w szpitalach jest możliwe dzięki systemowi informatycznemu, udostępnionemu przez Centrum e-Zdrowia. Przeszkoleniem żołnierzy z obsługi systemu zajmuje się Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia. Pracownicy Funduszu pomagają również żołnierzom w kontaktach z placówkami i służą swoją wiedzą o systemie ochrony zdrowia.

Zaangażowanie Wojsk Obrony Terytorialnej w uzupełnianiu i monitorowaniu dostępności łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19 stanowi istotne wsparcie. Od jakości i aktualności gromadzonych przez szpitale danych zależy to, jak szybko pacjent trafi do placówki i otrzyma niezbędną pomoc – wskazuje Filip Nowak, p.o. prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Zespół Komunikacji Społecznej Podlaskiego NFZ

Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.