Artykuły
Gospodarowanie odpadami komunalnymi w nowym systemie
- Utworzono: piątek, 15, czerwiec 2012 21:38
- Odsłony: 2290
Pod pojęciem gospodarowania należy rozumieć zorganizowanie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zarządzanie systemem. Obowiązkowo w skład systemu wchodzą nieruchomości zamieszkałe, czyli te na których zamieszkają mieszkańcy. Fakultatywnie, gmina może przejąć gospodarowanie odpadami - wyłącznie komunalnymi, pochodzącymi z nieruchomości na których prowadzona jest wszelkiego rodzaju działalność gospodarcza. Przejęcie przez gminę gospodarowania odpadami komunalnymi na tych nieruchomościach pozwoli uszczelnić cały system, a z czasem wyeliminować wciąż pojawiające się patologie takie, jak „dzikie wysypiska śmieci”.
Gmina, jako przyszły właściciel odpadów komunalnych musi podjąć szereg uchwał i zorganizować przetarg na odbieranie lub odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Wybrany w przetargu podmiot będzie odbierał odpady z nieruchomości. Nadzór nad zadaniami powierzonymi podmiotowi, sprawować będzie gmina.
Do podstawowych obowiązków właścicieli nieruchomości będzie należało między innymi:
-
wyposażenie nieruchomości w pojemniki na odpady komunalne,
-
selektywne zbieranie odpadów,
-
złożenie deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi,
-
uiszczanie opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów selektywnie zebranych.
Zakłada się, że w nowym systemie od mieszkańców będą odbierane wszystkie wytworzone i selektywnie zebrane odpady komunalne z wyłączeniem odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Tę grupę odpadów mieszkańcy zobowiązani będą przekazać – na własny koszt, podmiotowi odbierającemu odpady.
Ustawa rozszerza także katalog obowiązków gminy i zobowiązuje ją do:
– opracowania deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi,
– utworzenia punktów selektywnego zbierania odpadów,
– przygotowania przetargu na odbiór odpadów komunalnych od mieszkańców,
– przeprowadzenia kampanii informacyjnej o nowym systemie.
W ramach kampanii gmina informować będzie o kolejnych etapach wprowadzania systemu. Informacje te będą istotne dla mieszkańców, gdyż ustawowym obowiązkiem właścicieli nieruchomości będzie złożenie deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W przypadku nie wywiązania się z tego obowiązku, Burmistrz Miasta zmuszony będzie wydać decyzje administracyjne, w których naliczona zostanie wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami.
W celu usprawnienia systemu deklaracje dostarczone zostaną wszystkim właścicielom nieruchomości. Szczególnie istotnym jest fakt, iż obowiązkowo do deklaracji trzeba będzie dołączyć kopię obecnej umowy na odbiór i zagospodarowanie odpadów zawartej z przedsiębiorcą prowadzącym działalność w zakresie odbioru odpadów komunalnych. Postępowanie, w każdym przypadku braku posiadania takiej umowy, opisane jest szczegółowo w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz. U. z 2012r., Nr 391).
Gmina zobowiązana jest do przygotowania następujących uchwał:
– w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta,
– w sprawie metody ustalania opłaty oraz określenia stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi,
– w sprawie terminu, częstotliwości i trybu uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi,
– w sprawie wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, w której rada gminy określi także termin składania pierwszej deklaracji,
– w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych.
Przygotowane zostaną również inne, mniej znaczące dla samego właściciela nieruchomości akty prawa miejscowego. Powyższe uchwały muszą zostać podjęte do 31 grudnia 2012, a obowiązywać będą od 1 lipca 2013r.
Referat Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej