Artykuły
II koncert Muzyki Organowej i Kameralnej, Hajnówka 2011
- Utworzono: poniedziałek, 25, lipiec 2011 14:26
- Odsłony: 4584
Rafał Dudzik – skrzypce
Rafał Dudzik pomimo młodego wieku ma za sobą wiele lat gry na skrzypcach. Trenuje od 7 roku życia. Studiował w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, w klasach prof. Tadeusza Gadziny i prof. Julii Jakimowicz-Jakowicz. Studia ukończył w 2002 roku w klasie prof. Iwony Wojciechowskiej. Jako uczestnik wielu międzynarodowych mistrzowskich kursów muzycznych doskonalił swój warsztat pod kierunkiem następujących profesorów: W. Jakubowska, M. Jaszwili, J. Tomeš, M. Ławrynowicz, R. Lasocki, T. Tomaszewski, K. Węgrzyn, P. Janowski oraz na kursach muzyki kameralnej pod kierunkiem J. Diesselhorsta (Berliner Philharmoniker) i kwartetu „Camerata”.
Rafał Ddzik jest laureatem kilku konkursów muzyki skrzypcowej i kameralnej, m.in. w Zielonej Górze (I nagroda), Elblągu (V nagroda), Bydgoszczy (III nagroda) i Wrocławiu (II nagroda). Współpracował z Polską Orkiestrą Radiową w Warszawie. Do roku 2006 był prowadzącym grupy II skrzypiec Opery Wrocławskiej. Od września 2006 roku jest koncertmistrzem Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Muzyk od 2008 roku jest prymariuszem Kwartetu im. Aleksandra Tansmana, z którym koncertuje na najpoważniejszych festiwalach muzyki kameralnej w Polsce.
Do udziału w koncertach zaprosił go Dyrektor Festiwalu – Józef Kotowicz.
– Możliwość zagrania takiego program i na takim festiwalu jest wielkim wyróżnieniem – mówi Rafał Dudzik. – Hajnowski kościół ma bardzo dobrą akustykę. Generalnie to filharmonie są budowane po to, by uzyskać jak najlepszą akustykę. Są kościoły, które pomimo wspaniałej architektury utrudniają grę – zamydlają dźwięk. Ciężko jest panować nad tym, czy słuchacz, który siedzi w ostatnim rzędzie słyszy dokładnie to, co jak chcę mu przekazać. Ale są też kościoły, takie jak ten w Hajnówce, które bardzo pomagają zwłaszcza utworom barokowym np. Jana Sebastiana Bacha.
Rafał Dudzik w Hajnówce jest po raz pierwszy i miejmy nadzieję, że nie po raz ostatni. W programie Rafała Dudzika znalazły się utwór Henryka Waniewskiego – Kaprys op. 10 nr 9 „Pieśń biwakowa” i Jana Sebastiana Bacha - „Ciaccona” z drugiej Party d-moll
Józef Kotowicz – organy
Białostocki organista i pedagog Józef Kotowicz to kolejny artysta, jaki zaprezentował się przed hajnowską publicznością. Wykonał on muzykę skandynawską, Stefana Lindblada, Jana Sebastiana Bacha i Romualda Twardowskiego. Józef Kotowicz wykłada w Zespole Szkół Muzycznych i na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Białymstoku. Jest prezesem Białostockiego Stowarzyszenia Musica Sacra. Pełni również funkcję organisty w Kościele Św. Wojciecha i kierownika artystycznego Katedralnych Koncertów Organowych. Pan Józef wielokrotnie występował na prestiżowych festiwalach organowych m.in. w Szwecji, Danii, Finlandii, Słowacji, Niemczech i USA.
Józef Kotowicz to muzyk, który gra z wielkim wyczuciem i miłością do muzyki organowej. Synchronizacja gry rękoma i nogami jest zadziwiająca. Szkoda, że nie wszyscy mogą to zobaczyć, gdyż wielu z nas nawet nie wie, że gra na organach to nie tylko naciskanie klawiszy palcami. To również naciskanie pedałów nogami, czy też zmiana piszczałek.
– Organista ma trzy systemy: prawa ręka, lewa ręka i nogi – wszystko zapisane jest na trzech pięcioliniach.
Józef Kotowicz zauważa wzrastające zainteresowanie koncertami muzyki organowej i kameralnej. – Frekwencja w Hajnówce jest od lat stała, a nawet można powiedzieć, że wzrastająca. Oprócz mieszkańców Hajnówki, na koncerty przyjeżdżają również turyści – co oczywiście cieszy nie tylko Dyrektora Festiwalu, organizatorów i wykonawców, ale również słuchaczy.
W imieniu organizatorów zapraszam na następne koncerty w hajnowskim kościele:
- 14 sierpnia — godz. 18.45
Ewa Bąk (Bielsko-Biała) – organy
Stanisław Kuk (Białystok) – skrzypce
- 28 sierpnia — godz. 18.45
Przemysław Kapituła (Warszawa) – organy
Zespół Kameralny "Ars Iuvenum'' (Białystok)
Emilia Rynkowska