77,5 tys. podlaskich przedsiębiorców otrzyma listy z ZUS
- Utworzono: czwartek, 16, styczeń 2020 11:04
- Odsłony: 716
Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę 77,5 tys. listów z podsumowaniem wpłat przekazanych w 2019 roku na indywidualny numer rachunku składkowego. Informuje w nich przedsiębiorców, jak wyglądały rozliczenia ich firm z ZUS w ubiegłym roku i jakie jest saldo na ich koncie na koniec 2019 roku. Taka wiadomość będzie ostatni raz przekazana w formie papierowej.
W ciągu najbliższych tygodni każdy z ponad 77 tys. podlaskich płatników składek otrzyma z ZUS-u list z podsumowaniem wpłat na swój indywidualny numer rachunku składkowego. Zakład taką wiadomość w formie papierowej przekaże ostatni raz. W przyszłości informacja o sposobie rozliczenia wpłat za rok 2020 będzie dostępna w wersji elektronicznej na PUE ZUS.
Czego będzie można się dowiedzieć z listu?
Dzięki korespondencji każdy przedsiębiorca będzie mógł się dowiedzieć, w jakiej wysokości wpłacił w ubiegłym roku składki na swój indywidualny rachunek a także jakie należności zostały z nich pokryte. Na koniec dowie się także, czy jego konto jest rozliczone na tzw. "zero", czy też występuje nadpłata lub niedopłata.
- Chcemy uspokoić wszystkie osoby prowadzące działalność. List nie jest wezwaniem do zapłaty. To jedynie informacja, z której można wyczytać jakie jest aktualne saldo na koncie.
Każdy przedsiębiorca powinien wiedzieć czy nie pojawiła się na nim jakoś nadwyżka czy też zaległość. – informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.
e-Składka
Od 1 stycznia 2018 r. wszystkie składki wpłacane są na jeden, indywidualny numer rachunku składkowego (NRS) zwykłym przelewem. ZUS rozdziela wpłaty na pokrycie składek na ubezpieczenia i fundusze, a następnie rozlicza je począwszy od najstarszej należności. Zmiana ta spowodowała, że zamiast trzech lub czterech wpłat do ZUS wpływa tylko jedna łączna wpłata.
- Każdy płatnik składek, który otrzyma korespondencję, powinien dokładnie się z nią zapoznać. W liście może się pojawić np. informacja o nawet groszowej czy kilkugroszowej niedopłacie lub nadpłacie. Przedsiębiorcy powinni sprawdzić zestawienie wpłat przesłane przez ZUS ze swoimi księgami finansowymi i zweryfikować, czy sytuacja przedstawiona przez Zakład zgadza się z tą, którą oni mają po swojej stronie. Przy niewielkich kwotach niedopłaty lub nadpłaty można je skorygować pomniejszeniem lub powiększeniem najbliższej płatności.
Katarzyna Krupicka
regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego