ZUS informuje: Emerytury za wychowanie co najmniej czwórki dzieci
- Utworzono: środa, 27, marzec 2019 15:04
- Odsłony: 777
Już od ponad trzech tygodni Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmuje wnioski o rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Od 1 marca przepisy ustawy pozwalają na skorzystanie z matczynej emerytury kobietom, które ukończyły 60 lat i mężczyznom w wieku 65 lat. Warunkiem jest wychowanie co najmniej czworga dzieci, brak dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania, a dodatkowo w przypadku ojców musza udowodnić, że matka dzieci zmarła, porzuciła je lub przez długi czas ich nie wychowywała.
- Podsumowując trzy tygodnie obowiązywania nowych przepisów możemy śmiało powiedzieć, że w naszym regionie najwięcej Pań, które wychowały co najmniej czworo dzieci to przedział wiekowy między 60-tym a 69-tym rokiem życia. Z 946 złożonych wniosków – 711 to kobiety to z rocznika 1950-1959 - informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.
Wśród osób ubiegających się o rozpatrzenie uprawnień do świadczenia znalazły się wnioski 3 ojców. Ciekawostką może być również fakt, że 4 panie ukończyły już jakiś czas temu 90-ty rok życia. Więcej niż poLowa uprawnionych deklaruje wychowanie czwórki dzieci, a mama która w województwie podlaskim może poszczycić się największą liczbą pociech to Pani z trzynaściorgiem potomków.
Do tej pory ZUS wydał 555 decyzji w ty, tylko 4 odmowne. Przyczyną nie spełnienia warunków było najczęściej posiadanie uprawniona do emerytury lub renty w wysokości co najmniej najniższej emerytury, śmierci jednego z dzieci, która nastąpiła zaraz po urodzeniu i długotrwałe przerwanie procesu wychowania. W przypadku odmowy dla ojca ,nie spełnił on warunków przewidzianych w ustawie, ponieważ udokumentował datę zgonu matki dzieci, przypadającą w okresie, gdy wszystkie latorośle były już pełnoletnie.
Ponad 50 proc. przyznanych do tej pory świadczeń to uzupełnienie do brakującej kwoty 1 100 zł. Świadczeń samoistnych jest nieco mniej, co świadczy o tym, że większość rodziców która ubiega się o „emeryturę Mama 4 plus” podjęła zatrudnienie lecz musiały z niego zrezygnować by zając się wychowaniem swoich dzieci. Przeciętna wysokość świadczenia przyznawanego w województwie podlaskim to 360 zł brutto.
Katarzyna Krupicka
regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego