ZUS informuje: Lekarz już nie musi sam wystawiać e-zwolnienia. Wesprze go asystent medyczny
- Utworzono: środa, 07, listopad 2018 09:09
- Odsłony: 1251
Elektroniczne zwolnienia lekarskie pojawiły się w styczniu 2016 r., jednak od 1 grudnia staną się obligatoryjne i nieodwracalnie zastąpią powszechnie znane „zielone druczki". Nowa forma wystawiania tego dokumentu przede wszystkim zajmuje zdecydowanie mniej czasu. Większość niezbędnych danych pobiera się automatycznie, a co ważne nie trzeba dostarczać druku do ZUS ani do pracodawcy, ponieważ trafi tam on-line. Unikniemy również zbędnej biurokracji, gdyż dokumenty te są archiwizowane cyfrowo.
Realizując postulaty organizacji zrzeszających lekarzy mające na celu zoptymalizowanie ich pracy, wprowadzono funkcję asystenta medycznego. Dzięki temu medycy będą mogli więcej czasu poświęcić pacjentom. Asystent może m. in. wystawiać e-zwolnienia. Lekarz ma prawo upoważnić osobę wykonującą zawód medyczny lub czynności pomocnicze przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych np. pielęgniarkę, ratownika medycznego bądź sekretarkę medyczną do wystawienia e-ZLA w swoim imieniu. Dane osób upoważnionych do wystawiania e-zwolnień w imieniu lekarza znajdą się w Rejestrze Asystentów Medycznych. Następnie będą przekazywane do ZUS w celu weryfikacji, czy asystent posiada profil na PUE ZUS, który jest niezbędny do wystawienia zwolnienia. Jeśli nie posiada takiego profilu, będzie musiał go założyć. Należy pamiętać, że nadal to lekarz będzie decydował o zwolnieniu i jego szczegółach. Natomiast upoważniony przez niego asystent medyczny będzie mógł wprowadzić dane zaświadczenia do elektronicznego systemu i samodzielnie je podpisać. Upoważnienie dla asystenta może być wystawione na nie dłużej niż 12 miesięcy. Później można udzielać kolejnych upoważnień, także na okresy do 12 miesięcy. Upoważnienie do wystawiania zaświadczeń lekarskich może być cofnięte w każdej chwili.
Inne kraje europejskie – ich doświadczenia
Na Litwie e-ZLA obowiązują od 2010 roku i jest to jedyna metoda wystawiania zwolnień lekarskich. Okres przejściowy trwał tylko 6 miesięcy. Po tym czasie zwolnienia elektroniczne są obligatoryjne.
We Włoszech elektroniczna forma zwolnień pojawiła się już 2004 r. Od 2011 r. jest ona obowiązkowa i od tego momentu wprowadzono sankcje dla lekarzy za stosowanie papierowych wersji zwolnień. Aktualnie 98% wystawianych jest w postaci elektronicznej.
W Szwecji lekarze mogą zdecydować, czy przekazuję dokument w formie elektronicznej czy papierowej, przy czym forma papierowa jest przekazywana również jako scan (wypełniany na komputerze). Z formy elektronicznej korzysta ok. 95 % lekarzy.
W związku ze zmianami, białostocki Odziały ZUS przygotowały cykl szkoleń. Najbliższe szkolenia dla asystentów medycznych odbędą się 8, 15 listopada o godz. 10:00 i 21 o godz. 9:00 w siedzibie Oddziału ZUS w Białymstoku przy ul. Młynowej 29 (budynek B) w sali 302 na III piętrze.
Uczestnicy szkolenia zapoznają się ze sposobem wystawiania elektronicznego zwolnienia lekarskiego, dowiedzą się jak podpisać e-ZLA, poznają funkcjonalności Platformy Usług Elektronicznych (PUE ZUS), oraz będą mogli założyć konto na PUE ZUS.
Szczegółowe informacje i harmonogramie można znaleźć na www.zus.pl w zakładce „Wydarzenia i szkolenia".
Katarzyna Krupicka
regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego