Do końca wakacji nauczyciele muszą zdecydować kiedy na emeryturę

Zmiana wieku emerytalnego mogłaby pozbawić niektórych nauczycieli możliwości skorzystania z emerytury wyliczonej według starych zasad. Przepisy zostawiły jednak furtkę dla pewnej grupy pedagogów, by nie stracili z dnia na dzień szansy na nauczycielską emeryturę. Niektórzy z nich muszą już teraz zdecydować, czy chcą przejść na emeryturę z Karty Nauczyciela. Czas na złożenie wniosku o takie świadczenie mają do 31 sierpnia tego roku.

Emerytura nauczycielska przysługuje przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. W październiku ubiegłego roku obniżony on został do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Tą trudną decyzję muszą podjąć pedagodzy, którzy przed 1 października 2017 r. nie osiągnęli podwyższonego wieku emerytalnego, ale osiągnęli wiek 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, albo wiek ten osiągną w okresie od 1 października 2017 r. do 31 sierpnia 2018 r. Ostateczny termin złożenia wniosku oraz rozwiązania stosunku pracy to 31 sierpień bieżącego roku. Jeśli przekroczą tą datę, później zostanie im przyznana emerytura powszechna według nowych zasad.

Warto przypomnieć, że emerytura z Karty Nauczyciela przysługuje dla tych dydaktyków, którzy spełnili warunki stażowe do 31 grudnia 2008 r. tj. udowodnili 30 lat zatrudnienia, w tym 20 lat pracy nauczycielskiej lub 25 lat zatrudnienia, w tym 20 lat pracy nauczycielskiej w szkolnictwie specjalnym. Oblicza się ją z uwzględnieniem kwoty bazowej, najkorzystniejszych zarobków z 10 kolejnych lub 20 dowolnie wybranych lat kalendarzowych. Ważnym elementem są również okresy składkowe i nieskładkowe. Zupełnie inaczej liczy się emeryturę w powszechnym wieku emerytalnym. To iloraz działania matematycznego gdzie dzielną jest nasz zwaloryzowany kapitału i składek, a dzielnikiem średnie dalsze trwanie życia.

- Różnica może być widoczna. Dla jednego pedagoga wyższa okaże się emerytura nauczycielska, dla innego – powszechna. Dla tych, którzy nie skorzystają z możliwości przejścia na emeryturę z art. 88. Karty Nauczyciela lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego przysługuje dodatek w postaci rekompensaty. Warunkiem jest wykonywanie przez 15 lat pracy nauczycielskiej stale w pełnym wymiarze czasu pracy przed 1 stycznia 2009 r. Pedagodzy sami muszą podjąć decyzję, który wariant jest dla nich korzystniejszy. Pomocni w obliczeniu wysokości emerytury powszechnej mogą być doradcy emerytalni ZUS dostępni w każdej naszej placówce- wyjaśnia Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

 

Katarzyna Krupicka

regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego

Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.