Ulga na start – działalność nieewidencjonowana lub tylko składka zdrowotna

Przepisy zwalniają niektórych przedsiębiorców z opłacania przez 6 miesięcy składek na ubezpieczenia społeczne. Następnie mogą oni przez dwa lata płacić składki w niższej wysokości.

Zamiast standardowego ZUS-u przedsiębiorcy będą musieli opłacać jedynie składkę zdrowotną, która w 2018 r. wynosi 319,94 zł. Przypomnijmy, że mały ZUS od kwietnia 2018 r. wynosi 503,84zł (bez dobrowolnej składki na ubezpieczenie chorobowe) lub 519,28zł (ze składką na ubezpieczenie chorobowe). Z kolei duży ZUS wynosi odpowiednio 1.163,39 zł lub 1.228,70zł.

Z ulgi na start mogą skorzystać i przez 6 miesięcy kalendarzowych nie płacić składek na ubezpieczenia społeczne, przedsiębiorcy, którzy

  • podejmą działalność gospodarczą po raz pierwszy albo ponownie po co najmniej 60 miesiącach kalendarzowych od ostatniego zawieszenia lub zakończenia działalności gospodarczej,
  • nie będą wykonywać dla byłego pracodawcy tego, co robiłeś dla niego jako pracownik w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym.

Jeśli decydujemy się na prowadzenie działalność gospodarczą i korzystamy z ulgi na start jesteśmy objęci obowiązkowo ubezpieczeniem zdrowotnym.

Składkę nalicza się od zadeklarowanej kwoty, nie niższej niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale poprzedniego roku kalendarzowego. Składkę na ubezpieczenie zdrowotne musimy zawsze opłacić w pełnej wysokości za cały miesiąc, nawet jeśli działalność gospodarcza była wykonywana tylko przez część miesiąca. Pamiętajmy, że po 6 miesiącach powinniśmy obowiązkowo zarejestrować się do ubezpieczeń w ZUS do pełnego albo małego ZUS.

 

Prowadzisz działalność bez wpisu do CEIDG?

Jeśli zdecydujemy się na działalność nieewidencjonowaną nie musimy zgłaszać się jako przedsiębiorca do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Nie dotyczą nas również żadne składek na ubezpieczenia. Jeśli jednak nie spełniamy warunków do prowadzenia takiej działalności (o warunkach przeczytasz na www.biznes.gov.pl) musimy zarejestrować swoją firmę w CEIDG i zgłosić się do ubezpieczeń.

 

Jakie są konsekwencje prowadzenia działalności nieewidencjonowanej?

W okresie prowadzenia działalności nieewidencjonowanej, tak jak w okresie korzystania z ulgi na start, nie podlegamy ubezpieczeniom społecznym, a w związku z tym nie korzystamy z ochrony, którą te ubezpieczenia gwarantują – nie mamy prawa do świadczeń m.in. w razie choroby czy macierzyństwa. Okres prowadzenia nieewidencjonowanej działalności nie będzie także uwzględniony przy ustalaniu prawa do świadczeń emerytalno-rentowych lub świadczeń przysługujących członkom naszej rodziny. Nie będzie można również ubiegać się o długoterminowe świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego, ponieważ nie podlegamy ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowym, a tym samym ubezpieczeniu wypadkowemu.

 

                                     Katarzyna Krupicka

                                                                                                          regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego

Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.