Pojawiła się e-Składka i po błędach
- Utworzono: środa, 11, kwiecień 2018 08:45
- Odsłony: 1502
Już od trzech miesięcy przedsiębiorcy w rozliczeniach z ZUS korzystają ze swojego indywidualnego numeru rachunku składkowego. E-składka, czyli nowy sposób opłacania składek, spowodował, że przelewy na konta ZUS wpływają niemal całkowicie bez błędów. W województwie podlaskim od początku roku tylko kilku przedsiębiorców pomyliło się przy wpłacaniu składek do ZUS.
Te znikome błędy pokazują jak idealnie sprawdził się nowy sposób opłacania składek. Jest to tylko jeden przelew, na jedno konto, nie trzeba podawać wszystkich danych identyfikacyjnych oraz miesiąca za jaki dokonywana jest wpłata. Od 1 stycznia każdy płatnik ma swój indywidualny numer rachunku składkowego,
na który wpłaca składki, bez podziału na poszczególne fundusze. Przelewy nie muszą być też - jak to się działo dotychczas, dodatkowo opisywane identyfikatorem płatnika (np. NIP) oraz wskazaniem, za który miesiąc jest opłata. Indywidualny numer rachunku składkowego pozwala zidentyfikować każdy przelew. NRS składa się
z NIP-u płatnika składek. ZUS zaś każdy przelew księguje sam, z podziałem na poszczególne fundusze: Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, Fundusz Zdrowia, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych.
W ubiegłym roku w całym kraju płatnicy składek średnio miesięcznie popełniali aż 23 tys. błędów w przelewach. W każdym takim przypadku trzeba było prowadzić postępowanie wyjaśniające. Niestety, nie zawsze udawało się nadawcę wpłaty i zaksięgować ją na właściwym koncie. Od momentu wprowadzenia
e-składki liczba błędnych przelewów znacznie się zmniejszyła. W styczniu do ZUS wpłynęły jedynie 42 błędne przelewy, w lutym 40 a w marcu już tylko 28. To pokazuje, jak idealnie sprawdził się nowy sposób opłacania składek.
Dla każdego płatnika składek istotna jest bieżąca informacja o tym, w jaki sposób rozliczone zostały dokonane przez niego wpłaty. Takie informacje mogą uzyskać u doradcy płatnika składek , który jest dostępny we wszystkich oddziałach ZUS od lutego br.
Informacje o podziale wpłaty oraz o saldzie udostępnione są również na Portalu Usług Elektronicznych. Można je także uzyskać w Centrum Obsługi Telefonicznej. Po wprowadzeniu e-składki wpływy do ZUS w całym kraju były wyższe o 1 100 mln zł w stosunku do lutego ubiegłego roku. W sumie wpłat dokonano na kwotę 21 112 888 744,50 zł.
Anna Ilukiewicz
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS
Województwa warmińsko-mazurskiego