Elektroniczne zwolnienie lekarskie… i co dalej?

Wydawałoby się już tylko same korzyści. Pacjent nie musi przynosić zwolnienia pracodawcy, pilnować terminu 7 dni na dostarczenie L4 oraz nie ryzykuje ewentualnego obniżenia zasiłku chorobowego czy opiekuńczego z powodu przekroczenia tego terminu. Ma stały dostęp do swoich zwolnień lekarskich na Platformie Usług Elektronicznych. Płatnik z kolei otrzymuje szybką informację o zwolnieniu wystawionym pracownikowi, może skorzystać z prawa kontroli poprawności wykorzystywania zwolnienia lekarskiego przez pracownika dla krótkich zwolnień. Nie sprawdza pracownika czy ten dostarczył zwolnienie w terminie 7 dni od jego otrzymania. Ogromna zaleta to stały dostęp do zwolnień lekarskich pracowników i możliwość eksportu zwolnień. Na profilu na PUE ZUS płatnik widzi elektroniczne zwolnienia lekarskie swoich pracowników. Może je wyeksportować i zapisać w komputerze lub na nośniku zewnętrznym. Wyeksportowany plik będzie zawierał wszystkie dane ze zwolnienia oraz dane o elektronicznym podpisie lekarza.

Aby korzystać z dobrodziejstw, które wypierają tradycyjny przekaz informacji należy pamiętać o tym, że my również musimy się do tego systemu włączyć.

Powinniśmy założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych.

Do wyboru są cztery sposoby rejestracji i potwierdzenia profilu na portalu PUE ZUS:

  1. Rejestracja profilu na www.zus.pl i potwierdzenie tożsamości w jednostce ZUS.

  • wypełniamy formularz elektroniczny na www.zus.pl. podajemy: imię i nazwisko, PESEL, adres mailowy, hasło, które ustalisz i numer telefonu kontaktowego.

  • potwierdzamy tożsamość dokumentem w ciągu 7 dni od rejestracji - w trakcie wizyty w dowolnej jednostce ZUS.

  1. Rejestracja i potwierdzenie tożsamości za pomocą profilu zaufanego ePUAP

  • wypełniamy formularz elektroniczny – część danych uzupełnia się automatycznie, musimy ustalić hasło.

  • uwierzytelnienie przy użyciu profilu zaufanego ePUAP – Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej.

  1. Rejestracja i potwierdzenie tożsamości za pomocą podpisu elektronicznego

  • wypełniamy formularz elektroniczny – część danych uzupełnia się automatycznie, musimy ustalić hasło,

  • potwierdzenie tożsamości użytkownika przy użyciu podpisu elektronicznego (podpis kwalifikowany, który ma certyfikat).

  1. Rejestracja i potwierdzenie tożsamości za pomocą bankowości elektronicznej

  • wypełniamy formularz elektroniczny – część danych uzupełnia się automatycznie, ustalamy hasło,

  • potwierdzenie tożsamości użytkownika przy wykorzystaniu systemu bankowości elektronicznej w banku, który świadczy wspólnie z ZUS taką usługę.

Wszystkie dane przemawiają za tym, że podczas choroby i wizyty u lekarza istnieje ogromne prawdopodobieństwo otrzymania zwolnienia przez internet. Podlascy lekarze do 26 marca tego roku wystawili ponad 43 tys. elektronicznych zwolnień. To przyrost o 20,90 proc. w stosunku do listopada 2017 r. i trzecia pozycja wśród 43 Oddziałów ZUS. Na prawie 12 tys. tygodniowo wydanych wszystkich zwolnień z pracy, przekazane siecią globalną stanowią ponad 3tys. czyli 24,45 proc.

 

Katarzyna Krupicka

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa podlaskiego

Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.