e-Składka - proste płatności do ZUS

Od 1 stycznia obowiązuje nowy sposób płatności do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zamiast trzech czy czterech przelewów aktualnie wykonuje się jedną wpłatę na numer rachunku składkowego standardowym dokumentem płatniczym.

Dług w ZUS-ie może doprowadzić do utraty prawa do zasiłku.

ZUS w sierpniu wysłał pisma do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. 1 331 małych przedsiębiorców na Podlasiu otrzymało informację z podaną kwotą zaległych składek. To szczególnie ważna informacja dla tych, którzy mieli bądź w dalszym ciągu mają zadłużenie na koncie. ZUS podzieloną wpłatę rozliczył na najstarszą należność w ramach danego ubezpieczenia albo funduszu, co mogło spowodować pojawienie się zadłużeniem za bieżące okresy. Wystarczy niewielka niedopłaty na ubezpieczenie chorobowe, aby prowadzący działalność gospodarczą stracił prawo do zasiłku. Opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne w terminie i w pełnej kwocie jest warunkiem podlegania dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Ma to wpływ na korzystanie ze świadczeń krótkoterminowych m.in. wypłatę zasiłku chorobowego, opiekuńczy czy też macierzyński.

Listy polecone z numerem rachunku składkowego

Oddział ZUS w Białymstoku wysłał ponad 74 tys. zawiadomień z podanym indywidualnym rachunkiem składkowym każdego płatnika. Wróciło prawie 11 tys. korespondencji. Prawie połowa to płatnicy nieaktywni ( nie prowadzący aktualnie działalności gospodarczej ale posiadający zadłużenia na swoich kontach). Po weryfikacji danych i adresów ponownie wysłano prawie 7 tys. listów. Do końca roku 99% aktywnych płatników otrzymała za pośrednictwem poczty swój numer rachunku. Ta część, która z jakiejkolwiek przyczyny nie odebrała korespondencji zawsze może ustalić numer konta osobiście w siedzibie ZUS, telefonicznie lub przy pomocy wyszukiwarki www.eskladka.pl

Pierwsze przelewy i podsumowanie wpłat za grudzień

Pierwsze wpłaty na indywidualne numery rachunków składkowych wpłynęły już 2 stycznia. Wcześniej, tj. 31 grudnia 2017 r. i 1 stycznia 2018 r. w Zakładzie prowadzone były intensywne prace nad modyfikacją systemu informatycznego wraz z testami komunikacji z klientami. W pierwszy dniu roboczym po Nowym Roku wpłat na swoje indywidualne numery rachunków dokonało w województwie podlaskim 867 płatników na kwotę ok 2 ml zł. Co ważne, wszystkie zostały już przez ZUS zaksięgowane. Po tygodniu było ich 2 639 na kwotę prawie 25 ml. W okresie do 11 stycznia 2018 r. 35 874 płatników dokonało wpłat na łączną kwotę 71 573 931 94

 

Katarzyna Krupicka

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa podlaskiego

Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.