LEGALNA NIANIA – zmiana dofinansowania od 1 stycznia. 50/50

Nianie opiekujące się małymi dziećmi mogą spokojniej myśleć o swojej emeryturze. W nowym roku budżet państwa dalej opłaci składki na ubezpieczenia społeczne za opiekunki – ale już tylko w połowie wysokości minimalnego wynagrodzenia. Pozostałe 50 procent, lub więcej będzie trzeba pokryć samemu.

Zgodnie z prawem opieką niani objęte są dzieci od 20 tyg. życia do ukończenia roku szkolnego, w którym dziecko kończy 3 lata. Wyjątkowo okres ten może być przedłużony do 4 lat gdy nie ma możliwości objęcia dziecka wychowaniem przedszkolnym. Nianią może zostać osoba nie spokrewniona z rodzicami, ale również spokrewniona np, ciocia, babcia, dziadek, czy pełnoletnie rodzeństwo.

Nianią nie może zostać jedno z rodziców.

MINIMUM FORMALNOŚCI. Rodzice, muszą zawrzeć z nianią tzw. umowę uaktywniającą. Umowa określa m.in. czas i miejsce sprawowania opieki nad pociechą, obowiązki niani, wysokość wynagrodzenia i czas przez jaki umowa ma obowiązywać. Po zawarciu takiej umowy jeden z rodziców zgłasza w ZUS na formularzu ZUS ZFA siebie jako płatnika składek, a na formularzu ZUS ZUA - nianię jako ubezpieczoną, jeżeli niania będzie podlegała ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Jeżeli natomiast niania podlega już ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu (np. pracuje już w innym miejscu lub prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą) to należy ją zgłosić jedynie do ubezpieczenia zdrowotnego na formularzu ZUS ZZA.

JAK JEST TERAZ? Obecnie - składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe i wypadkowe) oraz na ubezpieczenie zdrowotne za nianię, która zarabia nie więcej niż wynosi minimalne wynagrodzenie w kraju, (czyli obecnie 2000 zł), pokrywa ZUS z budżetu państwa. Rodzice pokrywają składki w przypadku gdy pensja niani przekroczy minimalne wynagrodzenie. Jeżeli więc pensja opiekunki to 2,300 tys.zł, to ZUS opłaci składki od podstawy wynoszącej 2000 zł, a rodzice od 300 zł. Na życzenie niani można ją również zgłosić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, ale składkę na to ubezpieczenie sfinansuje niania z własnych środków, a rodzic będący płatnikiem składek będzie ją opłacał do ZUS.

WAŻNA ZMIANA

Od 2018 r. ta zasada ulega zmianie bowiem składki za nianie budżet państwa pokryje już tylko w 50 procentach minimalnego wynagrodzenia. Jeśli rodzice chcą w najbliższym czasie zawrzeć umowę uaktywniającą z nianią, to warto się pospieszyć i zrobić to choćby po Świętach Bożego Narodzenia, bo wszystkie umowy zawarte do końca 2017r. obowiązywać będą wg starych zasad.

ZUS POMAGA

Rodzice, którzy będą mieli jakikolwiek problem ze zgłoszeniem, czy rozliczeniem składek za nianię zawsze mogą liczyć na pomoc pracowników ZUS, którzy pomogą wypełnić niezbędne formularzeZapraszamy również na stronę internetową ZUS: www.zus.pl/nianie.

Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.