Hajnowski Dom Kultury

01KONTAKT:

ul. Tamary Sołoniewicz 4
17-200 Hajnówka
tel./fax +48 85 682 32 03
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

www.hdk.hajnowka.pl

 

Odznaczony Zbiorową Odznaką „Zasłużony Białostoczyźnie”

W 1984 r. Hajnowskie Przedsiębiorstwo Suchej Destylacji Drewna w Hajnówce oficjalnie wyraziło zgodę na przekazanie mu "Górnika" na stałą jego siedzibę. Od tego momentu stał się od centralnym ośrodkiem kultury w Hajnówce.

Hajnowski Dom Kultury działalność swoją prowadzi realizując podstawowe zadania statutowe, którymi są:

  • edukacja i wychowanie przez sztukę worzenie warunków do rozwoju amatorskiego ruchu artystycznego oraz rozwijanie zainteresowań wiedzą i sztuką
  • rozpoznawanie, rozbudzanie i zaspokajanie potrzeb oraz zainteresowań kulturalnych społeczeństwa
  • zaspokajanie potrzeb kulturalnych osób niepełnosprawnych
  • popularyzacja tradycji historycznych i kulturalnych miasta
  • tworzenie warunków dla upowszechniania i rozwoju kultury mniejszości narodowych.

Zadania statutowe realizowane są poprzez organizację imprez masowych i kameralnych o charakterze kulturalnym i rozrywkowym, prowadzenie merytorycznej opieki nad zespołami amatorskiego ruchu artystycznego, prezentację dorobku artystycznego w ramach organizowanych przeglądów, konkursów, festiwali oraz prowadzenie działalności oświatowej. Hajnowski Dom Kultury prowadzi także działalność w zakresie upowszechaniania muzyki, plastyki, tańca, teatru organizując szereg imprez o różnorodnej tematyce. Wiele imprez organizowanych jest wspólnie z Urzędem Miasta, Starostwem Powiatowym, OSiR, ze szkołami w Hajnówce,WOAK, BTSK w Białymstoku i innymi instytucjami. Od kilku lat HDK uczestniczy w wymianie i współpracy międzynarodowej z Białorusią, Ukrainą i Estonią.
W społeczności lokalnej HDK spełnia funkcję animatora i organizatora twórczości kulturalnej. Bowiem nie tylko upowszechnia on wartości i wzory kultury, ale kształtuje aktywne zachowania kulturalne, animuje twórczość amatorską i twórczo kultywuje tradycje regionalne. Hajnowski Dom Kultury rozwija również szerszą działalność, wykraczającą poza obręb miasta Hajnówka, obejmującą także społeczność szregu gmin, powiatów i miast w Polsce i zagarnicą (Białoruś, Ukraina,Rosja, Szwecja, Estonia, Łotwa, Włochy).
Działalności hajnowskiego ośrodka kulturalnego przyświeca główny cel: chęć jak najlepszego zaspokojenia społecznych potrzeb i aspiracji kulturalnych naszego środowiska. Dowodem tego jest otrzymanie Zbiorowej Odznaki „Zasłużony Białostocczyźnie".
Oferta programowa skupia się przede wszystkim na kulturalno-wychowawczej i artystyczno-hobbystycznej działalności oraz organizacji imprez. Funkcja wychowawcza i społeczna placówki jest nieoceniona, gdyż najważniejszym elementem pracy instruktorów zajęć była i pozostanie na zawsze satysfakcja uczestników zajęć oraz ich rodziców.


ZESPOŁY AMATORSKIEGO RUCHU ARTYSTYCZNEGO

Zespół Pieśni „Echo Puszczy” – instruktor Alina Niegierewicz

Zespół Pieśni Hajnowskiego Domu Kultury powstał w 1982 roku. Od 30 lat zespół promuje, pielęgnuje i podtrzymuje podlaskie tradycje kulturowe związane ze śpiewem wśród mieszkańców Podlasia, Polski i poza granicami kraju. Zespół jest zintegrowany ze środowiskiem lokalnym, z niego wyrasta, tworzą go wyłącznie amatorzy, z miłości do kultury, muzyki ludowej, z pasji do śpiewu i kultywowania tradycji przodków, mieszkańców regionu wschodniego Podlasia. Bierze czynny udział w różnorodnych imprezach kulturalnych woj.podlaskiego, występuje poza granicami kraju. Zajmuje czołowe miejsca w konkursach, przeglądach, festiwalach. W swoim repertuarze posiada pieśni białoruskie i polskie. W roku 1992 został wyróżniony Dyplomem Honorowym Ministra Kultury i Sztuki, a w 1996 Zbiorową Odznaką „Zasłużony Białostocczyźnie”. Jest jednym z najlepszych chórów amatorskich Podlasia, wielokrotnym laureatem Festiwalu „Piosenka Białoruska”.

Zespół Tańca Ludowego „Przepiórka – instruktor Justyna Birycka

Zespół Tańca Ludowego „Przepiórka” tworzą dzieci i młodzież z hajnowskich szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich. Obecnie istnieją cztery grupy wiekowe, łącznie zespół liczy około 80 osób, a dotychczas tańczyło w nim już ponad 300 osób, które pozostały jego wiernymi sympatykami. Zespół jest dobrze znany mieszkańcom woj. Podlaskiego . Dotychczas dał ponad 500 koncertów w większości województw. Na swym koncie może odnotować ponad  20 wojaży za granicę do Rosji, Szwecji, Łotwy, Estonii, Włoch, Białorusi. W swoim repertuarze zespół posiada polskie tańce narodowe, tańce podlaskie oraz innych regionów Polski (m.in. lubelskie, biłgorajskie, kurpiowskie, śląskie, cieszyńskie). „Przepiórka” wzbogaca swój program także o tańce innych narodów. Szczególną uwagę poświęca tańcom białoruskim i ukraińskim, których piękno i dynamizm rozgrzewa zarówno tancerzy, jak i publiczność. Prezentuje programy w oryginalnych, autentycznych kostiumach. Zespół Tańca Ludowego spełnia istotną rolę w lokalnej społeczności. Młodym pokazuje inną formę spędzania czasu, innych zaraża miłością do folkloru  a wszystkim przekazuje tradycję. Trzeba również wspomnieć, że Zespół bierze udział w Turniejach Tańców Polskich, czyli w imprezach o formule konkursu, na których pary taneczne prezentują swoje umiejętności.

Zajęcia Tańca Ludowego z elementami baletu (4-6 lat) – instruktor Justyna Birycka

Zajęcia przeznaczone dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. "Bawimy ucząc - uczymy bawiąc" – hasło to dotyczy również zajęć tanecznych dla dzieci. Zajęcia prowadzone są w formie radosnej, spontanicznej zabawy z tańcem - dla dzieci to pierwszy kontakt z usystematyzowaną formą ruchu. Dzięki nim wzbudza się w dziecku zamiłowanie do tańca i śpiewu, rozwija koordynację i rytmiczność ruchów, stwarza warunki dla wyzwolenia aktywności, inicjatywy i pomysłowości dziecka. Ponadto dzieci na zajęciach uczą się prostych układów choreograficznych ,co pomaga im doskonalić pamięć i koncentrację.

Zespół Tańca Nowoczesnego „Iluzja” – instruktor Bożena Żyża

Zespół powstał w październiku 2001 roku. Tworzy go młodzież w różnym wieku (od gimnazjum aż po studia). W repertuar „ILUZJI” wchodzą różne formy tańca, gdyż z roku na rok zmieniają się nasze upodobania. W 2003 r. zespół uczestniczył w „ Międzynarodowym Dziecięcym Festiwalu Piosenki i Tańca” w Koninie. W 2004 roku sukcesem zespołu stał się udział w Ogólnopolskim Festiwalu Tańca „Wirujący Krąg” w Ostrowi Mazowieckiej, podczas którego otrzymał pierwszą nagrodę. Zespół Tańca Nowoczesnego „Iluzja”  brał udział w „31 Harcerskim Festiwalu Kultury i Młodzieży Szkolnej – Kielce 2004” otrzymując wyróżnienie. W 2005 roku hajnowski Zespół Tańca Nowoczesnego „Iluzja” otrzymał wyróżnienie za udział w Warszawskich Młodzieżowych Spotkaniach Tanecznych. W roku 2009 ponownie próbował swoich sił na Ogólnopolskim Festiwalu Tańca „Wirujący Krąg” w Ostrowi Mazowieckiej. Oprócz tego „ILUZJA” bardzo często swoimi występami urozmaica różne hajnowskie imprezy oraz festyny w okolicznych miastach i wsiach.

Grupa Taneczna „X”- instruktor Bożena Żyża

Powstała w 2002 roku. "X" to grupa młodych dziewczyn, które poprzez taniec ukazują swoje uczucia oraz wyzwalają energię. Połączyła je pasja. W swoim repertuarze grupa posiada, między innymi taniec hip hop, lecz stara się również rozwijać w innych kierunkach. Grupa Taneczna „X” co roku pokazuje swoje umiejętności podczas Lata z Radiem oraz innych hajnowskich imprez.

Grupa Taneczna „X mini” – instruktor Bożena Żyża

To grupa wprowadzająca najmłodszych w krainę tańca. Powstała w 2008 roku. W repertuar zespołu wchodzą tańce nowoczesne. Już w pierwszym roku swojego istnienia grupa rozwinęła się w błyskawicznym tempie. Po raz pierwszy zaprezentowała się podczas Lata z Radiem, później występowała już coraz częściej na różnych imprezach organizowanych w Hajnowskim Domu Kultury. W roku 2009 została rozdzielona na dwie grupy z powodu wielkiego zainteresowania. W tej chwili dzieli się na grupę zaawansowaną i grupę początkującą. W skład obu grup wchodzą dzieci w wieku od 7 do 14 lat. Dziecięca Grupa Taneczna „X mini” jest grupą przejściową. Dzieci powyżej 14 lat przechodzą do Grupy Tanecznej „X”.

Klub Plastyka Amatora – instruktor Zenaida Jakuć

Rozpoczął swoją działalność w maju 2010 roku. Klub tworzą ludzie zróżnicowani wiekowo, różnych profesji, ale z pasją tworzenia i zamiłowaniem do sztuki. Spotkania od bywają się dwa razy w miesiącu w pracowni lub plenerze. W programie działania klubu jest nie tylko wspólne rysowanie i malowanie, ale też spotkania z artystami, wyjazdy do galerii oraz przygotowanie własnych wystaw. Ideą klubu jest wspieranie twórców amatorów, integracja środowiska, stworzenie sprzyjających warunków do pracy twórczej, doskonalenie warsztatu i wymiana doświadczeń.

Koło Plastyczne „Deformacja” – instruktor Zenaida Jakuć

Istnieje od 1991 roku. Obecnie działa w dwóch grupach wiekowych 7-10 i 11-15 lat. Zajęcia w grupie najmłodszej polegają na tworzeniu poprzez zabawę ( malowanie palcami, lepienie z plasteliny, kompozycje z wcześniej uzbieranych skarbów natury). W grupie starszej młodzież realizuje warsztaty z martwej natury, portretu, studium postaci, studium architektury i pejzażu w plenerze. Pracownia oferuje zajęcia z rysunku, malarstwa, grafiki, rzeźby i form przestrzennych. Twórczość koła można oglądać na wystawach organizowanych przez Hajnowski Dom Kultury. Wielu uczestników „Deformacji” kontynuuje naukę w szkołach artystycznych.

Pracownia Gobelinu dla dorosłych – instruktor Zenaida Jakuć

Działa od 2004 roku. Skupia osoby różne wiekowo i o różnych zawodach, dla których twórczość stanowi przeciwwagę dla zgiełku życia codziennego. Różnorodność barw i faktur włókien sprawia, że każdy etap powstawania tkaniny jest fascynującą przygodą. Każdy uczestnik po zapoznaniu się z podstawowymi technikami stara się wypracować własne sploty i własne rozumienie tkaniny.

Studio Piosenki Estradowej – instruktor Marta Gredel-Iwaniuk

Istnieje od lutego 2007r. Skupia uzdolnione wokalnie dzieci i młodzież z Hajnówki oraz powiatu hajnowskiego. Zajęcia odbywają się w trybie indywidualnym i grupowym. Uczestnicy pracują nad emisją głosu, dykcją oraz interpretacją utworów. Młodzi wokaliści biorą udział w konkursach , przeglądach i festiwalach piosenki na terenie województwa, kraju, a także za granicą zdobywając czołowe lokaty, między innymi: na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki „Tomaszowska Wiosna” w Tomaszowie Mazowieckim, Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Studia Jard w Białymstoku, Międzynarodowym Festiwalu Piosenki i Tańca „Muszelki Wigier” w Suwałkach, Ogólnopolskim Festiwalu „Śpiewajmy przeboje naszych rodziców w Warszawie, Festiwal Młodych Talentów we Włodzimierzu Wołyńskim na Ukrainie. W repertuarze Studia Piosenki znajdują się utwory polskie, białoruskie, ukraińskie i angielskie.

Przedszkole muzyczne – instruktor Marta Gredel- Iwaniuk

Zajęcia umuzykalniające dla najmłodszych, które rozwijają wyobraźnię, słuch oraz wrażliwość muzyczną. Dzieci uczą się piosenek, tańców raz gry na instrumentach perkusyjnych. Zajęcia odbywają się w trzech grupach wiekowych: 5-6 latki, 3-4 latki oraz dzieci do 2 lat. Celem zajęć jest odkrywanie przez dziecko swojej wrodzonej muzykalności, przeżywanie przez zabawę dźwięków i różnorodnych rytmów, poznawanie prostych pojęć muzycznych z użyciem instrumentu. Zajęcia te są przygotowaniem do dalszej edukacji muzycznej.

Koło muzyczne – instruktor Marta Gredel-Iwaniuk

Zajęcia wokalnie dla wszystkich chętnych. Uczestnicy uczą się piosenek, pracują nad emisją i dykcją, ruchem scenicznym. Zajęcia odbywają się w trybie grupowym.

Zespół Tańca Hip Hop – instruktor Krzysztof Twarowski

Zespół istnieje od października 2011 roku. Uczestnikami są dzieci i młodzież szkół podstawowych i gimnazjalnych. Dodatkowo poza zajęciami organizowane są warsztaty taneczne z udziałem znanych tancerzy- instruktorów. Pierwszy pokaz zespołu odbył się podczas ferii zimowych 2012.

Mażoretki – instruktor Maria Gierasimiuk

Grupa mażoretek działa przy Hajnowskim Domu Kultury od 2009 roku. Wraz z orkiestrą dętą wielokrotnie uświetniała swoimi występami imprezy organizowane na terenie miasta. Dziewczęta wyjeżdżały także na przeglądy orkiestr dętych do Białegostoku i Niemiec.

Dziecięca Grupa „Dzwonki” – instruktor Wiera Masajło

Grupa powstała w 2008 roku. Skupia dzieci z hajnowskich przedszkoli i szkół podstawowych. W swoim repertuarze posiada piosenki, wiersze, obrzędy i scenki w języku białoruskim. Bierze udział w przeglądach i konkursach piosenki białoruskiej, kolęd prawosławnych, prezentacjach zespołów obrzędowych.

WAŻNIEJSZE IMPREZY HDK

  • SPOTKANIA ZESPOŁÓW KOLĘDNICZYCH

  • FESTIWAL „PIOSENKA BIAŁORUSKA”

  • WALENTYNKOWY BAL CHARYTATYWNY

  • BAL „U KRÓLA LULA”

  • KONKURS RECYTATORSKI „OJCZYSTE SŁOWO”

  • KONCERT „KWIATEK DLA EWY”

  • OGÓLNOPOLSKI KONKURS RECYTATORSKI (dla młodzieży)

  • „WIOSNA MŁODYCH TALENTÓW”

  • „BAJE, BAJKI, BAJECZKI” - KONKURS RECYTATORSKI

  • WYSTAWA POKONKURSOWA HAFTU I KORONKI

  • KONKURS PRAWOSŁAWNEJ POEZJI RELIGIJNEJ

  • „MAMA, TATA I JA” - KONKURS PIOSENKI PRZEDSZKOLAKA

  • KONKURS POEZJI RELIGIJNEJ - poświęcony pamięci Ks. Prałata Mariana Świerszczyńskiego

  • „ŚPIEWAJMY PANU” - KONKURS POEZJI RELIGIJNEJ

  • KONCERT 3 MAJOWY

  • KONKURS „PIOSENKA BIAŁORUSKA” (dla dzieci i młodzieży)

  • „O ZŁOTĄ RÓŻDŻKĘ DOBREJ WRÓŻKI” - konkurs recytatorski dla przedszkolaków

  • „NUTY PRZYJAŹNI” - Międzynarodowy Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej

  • FESTIWAL „KRYNOCZKA”

  • PIKNIK RODZINNY

  • „JARMARK ŻUBRA”

  • „PODLASKA OKTAWA KULTUR” - Międzynarodowy Festiwal Muzyki, Sztuki i Folkloru

  • MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL HAJNOWSKIE DNI MUZYKI CERKIEWNEJ (współorganizacja)

  • WAKACYJNE PORANKI

  • „ZABAWY POD KASZTANAMI”

  • „ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA”

  • PRZEGLĄD SZTUKI NIEPROFESJONALNEJ ZIEMI HAJNOWSKIEJ

  • KONCERT Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

  • PREZENTACJE BIAŁORUSKICH ZESPOŁÓW OBRZĘDOWYCH

  • KONCERT KOLĘDNICZY

Część imprez organizowanych jest we współpracy ze stowarzyszeniami, szkołami, przedszkolami, instytucjami m.in.: WOAK-em w Białymstoku, BTSK, Akcją Katolicką, Stowarzyszeniem „Miłośnicy Muzyki Cerkiewnej”, Muzeum i Ośrodkiem Kultury Białoruskiej w Hajnówce.

Hajnowski Dom Kultury

fot. Emilia Rynkowska

Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.