6 Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Turystyka na obszarach przyrodniczo cennych" w Białowieży

01k

Ponad 100 ekspertów z kraju i zagranicy uczestniczy w VI Międzynarodowej Konferencji Naukowej "Turystyka na obszarach przyrodniczo cennych" w Białowieży (17-18 października). To cykliczne, wspólne przedsięwzięcie Instytutu Nauk Leśnych Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej oraz Instytutu Kronenberga.

 

 

W spotkaniu uczestniczą naukowcy, specjaliści z zakresu ochrony dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, leśnicy, planiści, przedsiębiorcy, samorządowcy oraz przedstawiciele korpusu dyplomatycznego. Konferencja w Białowieży stała się unikalnym w skali kraju forum, umożliwiającym interdyscyplinarny dialog na temat rozwoju gospodarczego kraju oraz planowania zintegrowanego z problematyką gospodarowania obszarami przyrodniczo cennymi.

 

W tym roku dyskusja dotyczy takich tematów, jak: turystyka w strategiach rozwoju regionów, cyfryzacja i nowe technologie w turystyce, turystyka w zrównoważonym leśnictwie, jakość w usługach turystycznych. Prezentowane są prawne zagadnienia ochrony obszarów przyrodniczo cennych oraz międzynarodowe rozwiązania w turystyce. Mowa jest także o znaczeniu rozwoju kadr dla turystyki.

 

Uczestniczący w panelu eksperckim "Zrównoważony rozwój - imperatyw postępu" rektor Politechniki Białostockiej prof. Lech Dzienis stwierdził, że status prawny obszarów przyrodniczo cennych powinien być konsensusem trzech elementów: ochrony środowiska, rozwoju gospodarczego oraz uwarunkowań społecznych. Zdaniem rektora Dzienisa potrzebna jest jednolita ustawa o Puszczy Białowieskiej, która rozwiązałaby wiele problemów związanych z pogodzeniem tych trzech grup interesów.


Wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Olbryś przypomniał rządowy projekt sprzed ponad 20 lat "Kontrakt dla Puszczy Białowieskiej", którego celem było wsparcie finansowe podmiotów działających na rzecz powiększenia Białowieskiego Parku Narodowego na cały obszar Puszczy Białowieskiej.

 

Konferencja odbywa się w siedzibie Białowieskiego Parku Narodowego. Jego dyrektor, dr Michał Krzysiak, zaprosił uczestników spotkania na odbywający się już za tydzień jubileusz 40-lecia obecności BPN na liście UNESCO. Organizacja konferencji na terenie jedynego polskiego obiektu przyrodniczego umieszczonego na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO daje dodatkowe argumenty w dyskusji o zrównoważonym rozwoju na obszarach przyrodniczo cennych, zarówno w kontekście środowiskowym, ale także społeczno-gospodarczym.

 

Podczas konferencji rektor Politechniki Białostockiej prof. Lech Dzienis otrzymał symboliczny  ozdobny kordelas. Wręczył go dyrektor Andrzej Nowak z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Takie samo wyróżnienie dostał dr hab. inż. Sławomir Bakier, prof. PB - kierujący Instytutem Nauk Leśnych na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej.

 

Kordelas to najwyższe wyróżnienie leśników polskich, nagroda za dobrą współpracę, za troskę o Puszczę Białowieską, za kształcenie leśników i kadry Lasów Państwowych  - mówił dyrektor Nowak. Kordelas rzadko trafia do osób spoza środowiska leśników, rzeczywiście trzeba mieć szczególne zasługi.

 

Lech Dzienis i Sławomir Bakier otrzymali repliki kordelasa z lat trzydziestych ubiegłego wieku. Wtedy to była bron ozdobna paradna noszona do munduru wyjściowego przez urzędników zatrudnionych w lasach państwowych. W latach dziewięćdziesiątych kordelas powrócił jako wyróżnienie przyznawane za szczególne zasługi.

 

Politechnika Białostocka kształci leśników praktyków. Studia, zarówno magisterskie jak i inżynierskie, mają profil praktyczny, dlatego zajęcia terenowe i część laboratoryjnych odbywają się także w lasach i puszczach północno-wschodniej Polski, także w Puszczy Białowieskiej. Uczelnia ściśle współpracuje z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych i jej nadleśnictwami, a także z Białowieskim Parkiem Narodowym.

 

Współorganizatorami VI Międzynarodowej Konferencji Naukowej "Turystyka na obszarach przyrodniczo cennych" są: Marszałek Województwa Podlaskiego, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku, Białowieski Park Narodowy, Starostwo Powiatowe w Hajnówce i Polskie Towarzystwo Agrofizyczne PAN. Wydarzenie jest realizowane przy wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 

Dorota Sawicka
Rzecznik Prasowy Politechniki Białostockiej


Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.