Etno warsztaty w Muzeum Białoruskim w Hajnówce

Zdjęcie przedsztaweiające dzieci uczestniczące w warsztatach odbijania szablonami wzory białoruskie na koszulkach. siedmioro dzieci siedzi przy stołach, dwie opiekunki stoją obok.

Kolejne warsztaty w Muzeum. "Etnodizajn", czyli opowieść o tym jak wplatać ludowe akcenty we współczesne formy i jak zaszczepić w najmłodszych zainteresowanie wzornictwem tradycyjnym.

Wracanie do korzeni i tradycji oraz przetwarzanie ich w nowoczesnych formach czyli etnodesign to w ostatnich latach bardzo popularny kierunek. Muzeum również postanowiło wzory białoruske, którymi nasi przodkowie ozdabiali koszule, ręczniki ludowe, kapy wykorzystać w nowoczesnej, współczesnej realizacji. W przygotowaniu projektów szablonów pomógł Mirosław Zdrajkowski- artysta plastyk, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Mińsku na Białorusi, którego wszelkie poczynania artystyczne zdradzają przywiązanie do tradycji białoruskich, do języka, do kultury ludowej.

I właśnie w październiku 2020 r. dzieci własnoręcznie za pomocą specjalnie przygotowanych szablonów wykonały koszulkę z wzorami białoruskimi. Przedszkolaki poradziły sobie świetnie z tym zadaniem! A efekty- koszulki z tradycyjnymi wzorami będzie można wkrótce podziwiać na żywo-będą dumnie noszone przez autorów.

Warsztaty prowadziła Agnieszka Tichoniuk- muzealny historyk sztuki, która również opowiedziała dzieciom o zakończonym konkursie plastycznym "Ja naradziusia tut" i pokazała wystawę nagrodzonych prac.

Warsztaty prowadzone były przez Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce w ramach projektu „PRZYGRANICZNY ALIANS ETNICZNY". To projekt, który na przestrzeni roku ma wiele działań prezentujących lokalną sztukę, tradycje, oraz działań animujących lokalną społeczność - nie tylko dzieci ale i dorosłych - w myśl idei PRZYMIERZA kulturowego na pograniczu etnicznym jakim jest Podlasie i ziemia hajnowska.

Warsztaty zorganizowano w ramach realizacji zadania p.n. „Przygraniczny alians etniczny" ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Urzędu Miasta Hajnówka.

Tomasz Tichoniuk

Na poniższych zdjęciach są dzieci uczestniczące w warsztatach, słuchają i oglądają makatki ludowe, ręczniki, oraz odbijają szablonami wzory białoruskie na koszulkach, a także oglądają wystawę rysunków.


Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.